• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šventiniu laikotarpiu džiaugiamės gardžiais patiekalais, desertais ir šiltomis akimirkomis prie gausiai nukrauto stalo. Visgi šventiniam šurmuliui praėjus, kartu kyla ir nerimas dėl papildomų kilogramų. Siekiant numesti priaugtus kilogramus, neretai žmonės imasi drastiškų dietų ar pradeda intensyvias treniruotes.

Šventiniu laikotarpiu džiaugiamės gardžiais patiekalais, desertais ir šiltomis akimirkomis prie gausiai nukrauto stalo. Visgi šventiniam šurmuliui praėjus, kartu kyla ir nerimas dėl papildomų kilogramų. Siekiant numesti priaugtus kilogramus, neretai žmonės imasi drastiškų dietų ar pradeda intensyvias treniruotes.

REKLAMA

Svarbu žinoti, kad priaugti keli kilogramai dažnai tėra trumpalaikis reiškinys, o tokia kūno reakcija į persivalgymą yra natūrali. Kaip sau padėti pasibaigus šventėms ir ko jokiu būdu nedaryti?

Priaugti svorio yra normalu

„Pošventiniu periodu vaistinėse sulaukiame vis daugiau žmonių, kurie ieško maisto papildų ar produktų, kurie padėtų „apsivalyti“ organizmą. Per savo darbo metus pastebėjau tendenciją, jog klausimas, kaip greičiau atsigauti po persivalgymo, dažniau aktualesnis vyrams, o štai moterys labiau rūpinasi kūno formomis ir svoriu“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė.

Psichologės Veronikos Mudėnaitės-Savickienės teigimu, stresas ir nerimas dėl suvalgyto maisto kiekio po švenčių aplanko dažną žmogų, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

„Viena iš priežasčių – baimė, jog prarasime kontrolę ir išeisime iš kasdienio ritmo bei struktūros. Tokiu atveju neretai atrodo, jog pasikeitus rutinai, atsitiks kažkas baisaus, todėl, priaugus svorio, dažnai lydi kaltės bei gėdos jausmas.

REKLAMA

Svarbu žinoti, kad persivalgius ar pavalgius daugiau nei įprasta, priaugti svorio yra visiškai natūralu, tačiau, grįžus į ritmą prie savo įprastos valgymo rutinos, organizmas prisitaiko ir svoris grįžta be jokių papildomų veiksmų. Tad pergyventi dėl papildomų keleto kilogramų tikrai nereikėtų“, – teigia V. Mudėnaitė-Savickienė.

Ieško maisto papildų

Minėtos vaistinės vaistininkė Gabija Kruopytė sako, kad tiek švenčių metu, tiek po jų vaistines pacientai užplūsta skųsdamiesi pilvo skausmu, jo pūtimu, raugėjimu, vidurių užkietėjimu bei pilnumo jausmu.

REKLAMA
REKLAMA

„Populiariausia prekė šventiniu laikotarpiu – virškinimo fermentai, kurie padeda greičiau suvirškinti maistą. Visgi, ieškantys sprendimo, kaip atsikratyti papildomų kilogramų, renkasi preparatus, kurių sudėtyje yra skaidulų, chromo, piperino, B grupės vitamino, žaliosios arbatos ekstrakto, kvercetino, resveratrolio ir berberino“, – pasakoja G. Kruopytė.

J. Deksnienė priduria, kad tokie preparatai yra skirti organizmo detoksikacijos procesams pagerinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie savo sudėtyje turi įvairių vaistinių augalų, kurie puikiai palaiko detoksikacijos procesą. Taip pat stimuliuoja organizmo šalinamąją funkciją ir palaiko normalią žarnyno veiklą. Be to, gali padėti palaikyti kepenų ląstelių regeneracijos ir detoksikacijos procesus ar užtikrinti normalų dujų kaupimąsi žarnyne“, – tvirtina vaistininkė.

Kiti imasi pavojingų drastiškų priemonių

Vaistininkių teigimu, pasitaiko pacientų, kurie nori įsigyti ir receptinių vaistų, skirtų svorio kontrolei, taip siekdami kuo greičiau numesti priaugtus kilogramus. Pasak G. Kruopytės, tokius preparatus reikėtų vartoti tik tuomet, kai juos paskiria gydytojas.

REKLAMA

„Vartojant vaistus ne pagal paskirtį, galite turėti daugiau žalos nei laukiamos naudos. Pavyzdžiui, ilgalaikis laisvinamųjų vartojimas gali sukelti rimtų pasekmių – priklausomybę nuo vidurius laisvinančių vaistų, galite pažeisti žarnyno gleivinę ir padidinti žarnyno ligų riziką. Taip pat padidėja tikimybė prarasti daug mineralų – elektrolitų disbalansas gali sukelti širdies problemas ar raumenų skausmus“, – tvirtina G. Kruopytė.

REKLAMA

J. Deksnienės teigimu, laisvinamųjų ir diuretikų (skysčius šalinančių vaistų) paskirtis nėra mažinti svorį – jie skiriami kovojant su kitomis ligomis.

„Ne pagal paskirtį vartojami diuretikai gali sukelti dehidrataciją, galvos svaigimą bei paskatinti skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimus.

Be to, nustojus vartoti šiuos preparatus, svoris vėl pradeda didėti. Todėl svarbu žinoti, kad vartojant receptinius vaistus, visais atvejais reikia konsultuotis su gydytoju, laikytis jo nurodymų, stebėti savo sveikatos būklę ir periodiškai atlikti reikalingus tyrimus“, – akcentuoja J. Deksnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu grįžti į įprastą rutiną

Pasak psichologės, šventinis persivalgymas ir po jo priaugti kilogramai – laikinas procesas, todėl pasibaigus šiam laikotarpiui, svarbiausia nepanikuoti.

„Pirmiausia reikėtų nekaltinti savęs, nespausti ir nebandyti kuo greičiau ir dirbtinai numesti svorį. Svarbiausia pasitikėti, jog po švenčių natūraliai grįšime į savo kasdienybę ir įprastą gyvenimą. Jei pastebime, kad mūsų mintys sukasi vien apie maistą, o valgant „nesveiką“ maistą jaučiame nerimą, savigraužą, kaltę bei gėdą – tai gali būti vienas iš rodiklių, jog turime valgymo sutrikimų ir reikėtų specialisto pagalbos“, – teigia V. Mudėnaitė-Savickienė.

REKLAMA

Pastebėjus šiuos ir panašius simptomus, psichologė pataria nevengti kreiptis į nemokamą emocinės paramos liniją, kurios specialistai padės atsakyti į iškilusius klausimus.

Linijoje dirbantys savanoriai teikia pagalbą valgymo sutrikimų turintiems asmenims ir jų artimiesiems. Specialistai budi antradieniais nuo 18 val. iki 22 val. Susisiekti galima telefono numeriu +370 631 22777. 

Vyrukas damą į prabangų restoraną, ta užsisako visko nuo didelio kepsnio iki jūros gėrybių, sočiai privalgo ir eina į tuliką, vyrukas laukia laukia ir eina ieškot, ta tulike vemia...mieloji ar apsinuodyjai? Ar tau alergija? Ta atsako nea, aš tiesiog ant dietos...
patogu priryji, tada užėdi papildų ir normoj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų