Klastinga liga, pavadinimu limfoblastinė leukemija. Šią diagnozę Vincento tėvai išgirdo, kai berniukui buvo vos dveji metukai.
Liga smogė du kartus
Kaip dabar prisimena Vincento mama Renata Košytė, tuomet teko su liga suremti pečius net porą metų, atrodė, kad ji jau visiškai pasitraukė, bet, deja, liga atsinaujino. Ir grįžo ji su trenksmu.
„Liga atsinaujino šiek tiek kitokia forma. Leukemija yra kraujo liga, o atsinaujino ji ne kraujyje – pačiame stuburo kanale, centrinėje nervų sistemoje, diagnozavo neuroleukemiją“, – prisimena Renata.
Tam, kad ligą pavyktų suvaldyti, teko tęsti stipresnę chemoterapiją. Kai sugrįžta onkologinės ligos, jos būna ypač agresyvesnės, todėl reikėjo sunaikinti visas leukemines ląsteles smegenyse. Tam prireikė ne tik chemoterapijos, bet ir smegenų bei pačio stuburo kanalo švitinimo.
„Dvi savaitės Vincentas gavo švitinimą, chemoterapija buvo ganėtinai stipri ir sunki – buvo daug komplikacijų, netrukus prasidėjo ir plaučių uždegimas, išsivystė grybelinė infekcija plaučiuose. Dėl to du kartus trūko plautis, teko atlikti dvi operacijas ir išsiurbti orą iš ertmės“, – Vincento gydymo kelią pasakoja jo mama.
Pašalino dalį plaučio
Kadangi plautyje gydytojai rado didelį grybo židinį, Vincentui pašalino beveik trečdalį dešinio plaučio. Viskam sugijus, daug gydytojų ir profesorių diskutavo, ką daryti toliau – tęsti stiprią chemoterapiją ar atlikti kaulų čiulpų transplantaciją.
„Tai buvo ilgas laikotarpis, kupinas daug diskusijų ir nerimo. Galiausiai visi drauge nusprendėme, kad kaulų čiulpų transplantacija buvo patikimesnė ir saugesnė priemonė, norint užtikrinti, kad liga nebegrįžtų trečią kartą“, – priduria Renata.
Kaulų čiulpų transplantacija Vincentui buvo atlikta vasario 27-ąją. Nors po tokios operacijos praėjo pakankamai mažai laiko, šeima džiaugiasi, kad Vincento kraujo rodikliai kyla, bet jo plautis vis dar nėra visiškai pilnai veikiantis, todėl yra problemų su deguonies trūkumu.
Dabar Vincentas su mama guli ligoninėje, berniukui yra paskirtas gulimas režimas. Kada Vincentas galės važiuoti namo, nėra aišku, tačiau tikriausiai jis čia dienas praleis iki pat vasaros.
Nors Renata prasitaria, kad labai tikisi, jog gegužės 9-tąją, per Vincento gimtadienį, jiems pavyks išvažiuoti į namus bent dienai.
Be Vincento šeimoje auga ir jo septynmetis brolis, tačiau jau 1,5 mėnesio broliai gali pasimojuoti tik per langą bei apkabinti vienas kito negali.
Mėgsta filmukus ir žaidimus
Atsiribojant nuo visų medicininių terminų ir gydymo, Vincentas beveik niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių. Berniukas ypač mėgsta mašinėles, dėlioti lego. Žinoma, kaip ir daugeliui vaikų, dabar jam yra įdomiausios technologijos – animaciniai filmukai ir žaidimai.
Vincento mama džiaugiasi, kad berniukas iš tiesų yra be galo draugiškas ir bendraujantis vaikas, tik, deja, šiuo metu bendrauti su kitais vaikais jis negali.
Visai neseniai Vincento tėvai įkūrė ir jo labdaros fondą, nes po kaulų čiulpų transplantacijos lauks ilgas reabilitacijos kelias.
„Vaistai labai paveikia kojų sąnarius ir jie iškrypsta, todėl turime problemą su kojytėmis. Valstybė skiria dvi-tris savaites sanatorijoje, tačiau to tikrai nepakaks.
Galbūt ieškosime privataus kineziterapeuto, o gal galės atvažiuoti ir pas mus į namus. Galėčiau ir aš pati pamankštinti Vincentą, bet baisu nepadaryti ko nors ne taip. Taip pat nežinome, kaip viskas pasibaigs po transplantacijos, todėl tiksliai kažką planuoti dar sunku“, – sako Renata.
Didžiausia stiprybė – sūnus
Paklausus, iš kur visa šeima semiasi stiprybės ir jėgų nepasiduoti, Renata tik nusišypso: didžiausias jos pozityvumo šaltinis – pats Vincentas.
„Jis tris kartus gavo didžiulius chemijos kursus, radiacijas, krūvą kitų tyrimų. Vincentas buvo bene vienintelis vaikas, kuris be narkozės iškentė visą magnetinio rezonanso tyrimą. Mano stiprybė – pats Vincentas“, – šypteli Vincento mama.
Jeigu ir jūs norite prisidėti prie Vincento geresnės ateities, tai padaryti galite šiuo būdu: Vincento Stoknos labdaros ir paramos fondas, kodas: 305082577. Paysera sask. LT043500010004858400, Swift EVIULT21XXX. Taip pat Vincento labdaros fondui galite skirti du procentus GPM sumokėto mokesčio, pildant metinę deklaraciją.