Kokius darbus aplankius kapus atlikti atėjus pavasariui, kaip planuoti kapo apželdinimą bei kokius augalus rinktis, naujienų portalui tv3.lt pasakojo tinklaraštininkė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ organizatorė Lina Liubertaitė.
Atlikite šiuos darbus
Nors sniegas jau nutirpo, žemė vis dar įšalusi ir daug darbų dar nenuveiksite, vis dėlto, apsilankius kapuose veikti yra ką, kad ir kokie paprasti darbai tai būtų.
„Po žiemos aplankius kapus reikia padaryti elementarius dalykus, susijusius su higiena – atidžiai apžiūrėti daugiamečius augalus, kurie buvo palikti per žiemą, pasižiūrėti, ar jie išgyveno, ar gerai laikosi“, – sako L. Liubertaitė.
Kad augalas nušalo, išduoda jo šakos. Jeigu šakos galiukas ar net didesnė dalis yra pajuodavusi, tai išduoda, kad šalčio augalas neatlaikė. „Geriausia būtų turėti aštrų sekatorių ir iškirpti visą šaką tam, kad krūmas galėtų apsigydyti žaizdą ir toliau augti sveikas“, – pataria specialistė.
Gėlių sodinti dar neskubėkite. Stebėkite gamtą, nes ji pati parodys, kada tinkamas metas imtis apželdinimo darbų:
„Jau balandžio pirmoje pusėje mes pamatysime, kad pavasaris daro savo – ilgesnė dienos trukmė vienareikšmiškai veikia augalus ir jie pradeda aktyvią vegetaciją. Pamatysime, kad pumpurai pribrinksta, pradeda skleistis pirmieji lapeliai, ankstyvieji krūmai, tokie kaip forzitijos, pradės žydėti geltonai. Jeigu rudenį pasodinote tulpių, krokų, scylių, žydrių, narcizų arba kitų svogūninių augalų, matysite, kad jie dygsta ir po truputėlį ruošiasi žydėjimui, tada jau žinosime, kad galima galvoti apie šių metų kapų sutvarkymą ir apželdinimą.“
Ragina atsisakyti vienmečių augalų
Rankas į žemę kišti dar ankstoka, tačiau pats laikas pasiplanuoti, kaip apželdinsite kapą, kokį vaizdą jam norite suteikti šįmet. Čia L. Liubertaitė turi vieną svarbų patarimą.
„Visada raginu galvoti apie kapų augalus ne vieneriems metams, o pagalvoti į priekį ir sodinti daugiamečius augalus. Vienmečiai augalai nėra tvarus pasirinkimas, kiekvienais metais turime juos pirkti, gerinti dirvožemį, papildomai laistyti. Kai kurie vienmečiai augalai taip pat turi žiedus, kurie peržydėję patys nenukrenta, tada kapas atrodo netvarkingai, nes kiekvieną kartą neprivažinėsime, kad nuskabytume peržydėjusius žiedus“, – pasakojo „Geltono karučio“ įkūrėja.
Daugiamečiai augalai taip pat padeda išvengti daugybės rūpesčių. Vietoj to, kad pavasarį, vasarą ir rudenį turėtumėte rauti augalus ir sodinti naujus, tręšti ir papildomai laistyti, daugiamečiai augalai, atėjus laikui, patys išdygs ir sužydės:
„Taip mes turime ir nuolatinę kaitą, ir tvaresnį sprendimą – taupome resursus, ne tik savo, nes nereikia kiekvienais metais pirkti augalų ir važiuoti juos prižiūrėti, bet ir nekeisdami dirvožemio galime pasiekti gamtiškesnio sprendimo. Tokiu būdu mažiau dėmesio skiriama darbui ir lieka daugiau laiko susikaupimui, artimo žmogaus prisiminimui.“
Kuo mažiau spalvų
Kuriant kapo apželdinimo planą, L. Liubertaitė rekomenduoja atsižvelgti į kelis svarbiausius kriterijus, kad augalai kurtų gražų bendrą vaizdą.
„Siūlyčiau rinktis žemus augalus, kurie neužstotų paminklo ir gražiai atrodytų bendrame kontekste. Kitas dalykas, siūlyčiau atkreipti dėmesį į aplink vyraujančias spalvas. Jeigu paminklo spalva yra rausva, galbūt vertėtų pasirinkti alūnes, kurių lapai turėtų panašaus rausvo atspalvio.
Jeigu paminklo spalva su mėlynu atspalviu, patys kapai yra pavėsyje, tiktų tam tikrą erdvę paskirti žiemėms, kurių tamsiai žali lapeliai visada atrodo gerai, o mėlyni žiedai tinka prie paminklo spalvos ir neatrodo labai įšaukiančiai“, – į ką atkreipti dėmesį vardija specialistė.
Planuojant kapų apželdinimą, reikėtų vadovautis paprasta taisykle – kuo mažiau spalvų, tuo geriau. Jeigu susimaišo daug spalvų, kapas neatrodo estetiškai ir praranda harmoniją:
„Geriausia būtų pasirinkti vieną ar dvi spalvas ir apsiriboti jomis. Jeigu kapą prižiūri keletas giminaičių, galima susitarti, kad kapo papuošimui naudojame tam tikrą spalvą. Jeigu kažkas atveža pasodinti gėlių, žinotų, kokias spalvas rinktis, lygiai tas pats su puokštėmis. Jeigu abejojate, naudokite neutralias spalvas – tai reiškia, kad balta tiks visada.“
Kai metas dar niūrus, pavyzdžiui, ankstyvas pavasaris arba vėlyvas ruduo, kapus geriausia puošti šviesiomis spalvomis, ypač, jeigu palikta daug atviro juodo dirvožemio.
Patarė, kokius augalus rinktis
Taip pat dažnai pamirštama, kad kapai – gamtos dalis, todėl kaip ir kuriant gėlynus, taip ir apželdinant kapus reikėtų nepamiršti sąlygų, kuriose augalai augs. Netinkamai parinkus gėles ar kitus augalus, jie ilgai nedžiugins.
„Jeigu kapai yra visiškai nauji, nėra nė vieno medelio, jie yra perpučiami ir saulės atokaitoje, galbūt vertėtų pasirinkti čiobrelius, kurie sukurs gražų kilimą, žydės ir tuo pačiu privilios daug bičių – paprastas ir gražus sprendimas.
Jeigu vieta yra pavėsyje, žiemė galėtų puikiai tikti. Jeigu norime gamtiškesnio vaizdo, galime pagalvoti ir apie varpinius augalus, tokius kaip hakonė. Jeigu tai yra pavėsinga, drėgnesnė vieta, viksvos yra puikus pasirinkimas. Jos nereiklios ir puikiai atrodo ištisus metus“, – pataria L. Liubertaitė.
Nusprendus sodinti vienmetes gėles, čia vyrauja įprasti variantai – anksčiausiai sodinamos našlaitės, vėliau prekyboje pasirodo ir įvairios begonijos. Vis dėlto, apželdinimo specialistė rekomenduoja pasidairyti į daugiamečius augalus ir taip ne tik pasilengvinti kapų priežiūrą, bet ir mažiau teršti ir eikvoti gamtą.
Dar viena daroma klaida, jog apželdinimui pasirenkama per mažai augalų, paliekama daug tuščios vietos. Tinkamai parinkę augalus, pasilengvinsite darbą sau, o akis džiugins subtiliai atrodantis artimojo kapas.
„Jeigu mes paliekam juodą dirvožemį, mes paliekam problemą, nes gamtoje žemė plika niekada nebūna, vadinasi, ten užaugs piktžolės. Jeigu jų nenorime, tada turime arba storai mulčiuoti, arba sodinti augalus, kad ten augtų tai, ko norime, o ne ko nenorime. Siūlau, jeigu yra palikta vieta, kad ji būtų apželdinta augalais, o čia pasirinkimas tikrai platus“, – rekomenduoja apželdinimo kursų organizatorė.