„Paprastai kapai tvarkomi šiltuoju metų laiku, bet jei po Vėlinių turite galimybę nuvykti į kapines, tikrai galite pasirūpinti kapo estetika. Jei ant kapo auga krūmeliai, ir žiemos metu galima čiupti į rankas sekatorių ir apgenėti kukmedžius, lanksvas, kaulenius ir kitus augalus, kurie liko nesutvarkyti.“
Ji teigia, kad dabar tai padaryti itin pravartu:
„Kai krūmus formuojame pavasarį, suaktyviname augimą, išauga daug naujų ūglių. Rudenį vegetacija sulėtėja, nugenėjus naujų ūglių neišauga. Todėl dabar geras metas formuoti krūmus dėl gražesnio vaizdo: kaip nugenėsite, taip krūmas atrodys visus pusę metų. Jei rudenį praleidote šį darbą, ne vėlu krūmus formuoti ir žiemą, jeigu tik nėra šalčių.“
Palaukti dėl daugiamečių augalų
Apželdinimo žinovė dalinasi, kad tokiu niūriu metu vertėtų nuo kapų nurinkti vienmetes gėles ir tas, kurios buvo suneštos Vėlinių proga.
„Kitas dalykas, kurį vertėtų padaryti, tai sutvarkyti vienmetes gėles, kurios liko po Vėlinių. Chrizantemos jau nušalusios, kitus vienmečius augalus taip pat galima būtų pašalinti jau dabar, kad žiemą kapas būtų tvarkingas“, – apie kapo estetiką pasakoja pašnekovė.
„Kai kurie daugiamečiai augalai net ir žiemą išlaiko gražią struktūrą, todėl jų nebūtina nuimti. Tokius augalus kaip kaip viksvos, melvenės, mėlitai galima drąsiai palikti žiemai. Juos rekomenduojama sutvarkyti žiemos pabaigoje arba pavasario pradžioje, prieš pabundant gamtai.
Bet jei abejojate, ar galėsite prie kapų atvykti baigiantis žiemai, tai galite net ir tokius augalus sutvarkyti dabar, rudens pabaigoje“, – kalba apželdinimo kursų organizatorė.
Jeigu kapą norite puošti daugiametėmis gėlėmis, dabar jau neverta ieškoti sodinukų: medelynai ištuštėję, pasirinkimas mažas, augalų prigijimas rizikingas. Jau geriau palaukti pavasario ir įsigyti gerai peržiemojusių augalų.
Tačiau L.Liubertaitė priduria, kad dabar dar ne vėlu imtis svogūninių augalų sodinimo:
„Jei turėjote sumanymą pasodinti svogūninių augalų, tokių kaip tulpės, snieguolės, žydrės, krokai, tai padaryti dar nėra vėlu. Net gruodį galite sodinti, jeigu tik nėra įšalo – svogūnėliai peržiemos ir pavasarį pražys.“
Dirbtinių gėlių siūlo atsisakyti
Anot pašnekovės, dabar puikus metas įvertinti, kokius augalus geriausia derinti prie kapo struktūros:
„Dabar galima būtų pradėti planuoti kitus metus. Kai nėra daug spalvotų žiedų, galima aiškiai pamatyti, kaip atrodo karkasas – galime atkreipti dėmesį į kapo struktūrą, pažiūrėti, ar antkapis dera.“
Tikriausiai daug kas yra pamėgęs kapus puošti dirbtinėmis gėlėmis - jomis papuošus amžinojo poilsio vietą galima sutaupyti daugiau laiko. Tačiau dirbtiniais augalais apželdinimo žinovė kapų puošti nepataria:
„Dirbtinėmis gėlėmis kapų puošti nerekomenduočiau – ar tai pavasaris, vasara ar žiema. Manau, kad geriau kapą puošti kompozicijomis iš džiovintų augalų ar skintomis gėlėmis, kurias galima pamerkti.
Kompozicijos iš džiovintų augalų ilgai išlieka ir kapai ilgam būna gražūs. Puikiai suprantu žmones, kurie neturi galimybės dažnai atvykti prižiūrėti kapų, bet manau, kad plastikas tikrai nėra išeitis, tuo labiau kai turime natūralių alternatyvų“, – svarsto ji.