Kad suprastumėme, kas gali padėti atstatyti normalią gerųjų organizmo bakterijų pusiausvyrą, pirmiausia turime suprasti, kaip ir kodėl antibiotikai gali pakenkti organizmui.
Antibiotikų veikimo principai yra du: antibiotikai arba naikina bakterijas, arba stabdo jų dauginimąsi ir taip užkerta kelią blogųjų bakterijų plitimui organizme. Koks antibiotikų veikimas labiau tinka konkretaus susirgimo atveju, sprendžia gydytojas, nes skirtingose situacijose gali prireikti skirtingų vaisto veikimo būdų.
Kaip antibiotikai veikia organizmą?
Kaip ir minėjome, vartojant antibiotikus naikinamos blogosios, uždegimą sukeliančios bakterijos. Tačiau verta nepamiršti, kad tuo pat metu naikinamos ir gerosios, organizmui naudingos bakterijos. Neretai, vartojant antibiotikus, pasireiškia šie šalutiniai poveikiai:
- Viduriavimas
- Pilvo skausmai
- Pykinimas
- Apetito stoka
- Skrandžio veiklos sutrikimai
- Burnos, virškinamojo trakto ar makšties grybelinės infekcijos
Vis dėlto, net ir nepasireiškus išvardintiems simptomams, vienas šalutinis poveikis yra neišvengiamas. Antibiotikų vartojimas visuomet sukelia disbiozę – normalios žarnyno mikrobiotos sudėties bei savybių pasikeitimus.
Ką daryti, kai antibiotikų išvengti nepavyksta?
Kad ir kaip bebūtų, paprastai antibiotikai skiriami tik dėl rimtų ir sunkių negalavimų, kurie gali kelti pavojų net gyvybei. Tokiais atvejais gydytojai pataria šalia antibiotikų vartoti ir gerąsias, žarnyno bakterijas, kad išsaugoti sveiką žarnyno mikrobiotą.
Žarnyne gyvena daugiau nei 100 trilijonų rūšių bakterijų, kurios padeda suskaidyti maistingąsias mežiagas, suformuoti ir išlaikyti stiprią imuninę sistemą, gerina virškinimą, suteikia energijos bei kontroliuoja svorį.
Dėl šių priežasčių itin svarbu geriant antibiotikus kartu vartoti ir gerąsias bakterijas – probiotikus. Vis dėlto, dar svarbiau – žinoti, kaip tinkamai vartoti probiotikus, kad šie organizmui suteiktų naudos.
Probiotikus svarbu pradėti vartoti nuo pirmos antibiotikų skyrimo dienos. Taip pat gerąsias bakterijas patariama vartoti praėjus kelioms valandoms po antibiotikų išgėrimo, o pabaigus vartoti
antibiotikų kursą būtina toliau tęsti probiotikų vartojimą. Be to, verta prisiminti, kad žarnyno mikrobiotai greičiau atsistatyti padės daug skaidulų turintis maistas: jogurtais, kefyras, kombuča bei panašus, gerosiomis bakterijomis ir skaidulomis praturtintas maistas.