Susirgimas Covid-19 liga yra nemalonus net ir tais atvejais, kuomet simptomai pasireiškia labai silpni arba jų visai nėra. Baltijos ir Amerikos chirurgijos ir terapijos klinikos šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė įspėja, kad susirgus koronavirusine infekcija, nesvarbu, ar tai būtų lengva, ar sunki forma, pirmiausiai pacientas turi saviizoliuotis.
„Taip pat pagal savijautą ir sveikatos būklę rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju“, – priduria šeimos gydytoja.
Kokių klaidų nedaryti?
Anot gydytojos R. Seniūnaitės, dažniausios klaidos, ką daro žmonės besigydydami namų sąlygomis yra kelios, pavyzdžiui, nepakankamas skysčių kiekis, netikslingas antibiotikų ir vaistų nuo temperatūros vartojimas.
Tam, kad jų būtų galima išvengti, izoliuodamiesi ir gydydamiesi namuose sergantys asmenys turėtų laikytis kelių taisyklių:
„Svarbiausia yra vartoti pakankamai skysčių – 30-50 ml/kg kūno svorio per dieną. Taip pat, temperatūrą reikėtų mažinti tik tada, jeigu ji yra užkilusi 38 laipsniai ar daugiau. Reikėtų vartoti vitaminus C ir D, o tolimesnis gydymas priklauso nuo simptomų ir ligos sunkumo – įvairūs antiseptikai gerklei, atsikosėjimą lengvinantys medikamentai, į nosį purškiami medikamentai, inhaliacijos, elektrolitai, prebiotikai ir probiotikai.“
Šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė taip pat rekomenduoja savo namų vaistinėlėje turėti tam tikrą rinkinį medikamentų ir priemonių, kurios ne tik Covid-19, bet ir bet kokiai kitai ligai užklupus būtų po ranka.
„Namų vaistinėlėje visada verta turėti bent jau minimalų rinkinį medikamentų ir kitų priemonių, tokių kaip:
- paracetamolį ar / ir ibuprofeną, kurie skirti temperatūrai, skausmui ar uždegimui mažinti;
- drotaverino hidrochlorido sudėtyje turinčių vaistų pilvo skausmui mažinti;
- priešalerginius vaistus;
- sužeistos odos ar paodžio dezinfekcijai skirtus medikamentus;
- atitinkamą tvarsčių kiekį;
- virškinimo fermentus;
- aktyvuotą anglį.
Ir tai – tikrai ne baigtinis sąrašas. Jis visais atvejais turėtų būti pritaikytas asmens ar šeimos poreikiams, priklausomai ar yra mažų vaikų, asmenų su gretutinėmis ligomis“, – pataria Baltijos ir Amerikos chirurgijos ir terapijos klinikos šeimos gydytoja R. Seniūnaitė.
Tačiau net ir gydymasis namuose ne visuomet gali krypti norima linkme. Pasirodžius rimtesniems simptomams kaip dusulys, kuris atsiranda, kai deguonies kiekis kraujyje tampa mažesnis nei 93 procentai, esant vėmimui, viduriavimui, kurie lydimi nepakankamo skysčių suvartojimo, užklupus vangumui gydytoja įspėja, kad reikėtų nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ar skubiąją medicinos pagalbą.
Kaip atsistatyti po ligos?
Neretai žiniasklaidoje pasirodo įspėjamieji straipsniai apie galimus šalutinius simptomus, kurie užklumpa prasirgus koronavirusu.
„Persirgus koronavirusine infekcija dažniausi liekamieji simptomai yra nuovargis, bendras silpnumas, išliekantis kosulys, atsikartojantys gerklės skausmai, klausos pablogėjimas, nepakankamai atsistačiusi uoslė, dėmesio, nuotaikos ar miego sutrikimai, skausmai širdies plote“, – vardina šeimos gydytoja.
Gydytoja Rita Seniūnaitė taip pat pastebi, kad praktikoje stebima, jog tokie simptomai gali trukti nuo poros savaičių iki kelerių metų.
Visgi, pasirodžius liekamiesiems simptomas bei prasirgus Covid-19 liga yra rekomenduojama kreiptis į gydantį gydytoją dėl tolimesnės taktikos ir ištyrimo: atlikti kraujo tyrimus, pasikonsultuoti ar nėra reikalingi radiologiniai tyrimai bei gydytojų specialistų konsultacijos.
„Po ligos norint sustiprinti organizmą labai svarbi visavertė mityba, darbo ir poilsio režimas, adekvatus fizinis krūvis, organizmo grūdinimas. Tik po to jau reikėtų galvoti apie maisto papildus, vitaminus, mikroelementus ir makroelementus, prebiotikus ir probiotikus, fitoterapinius ar homeopatiniu preparatus.
Reikia suprasti vieną esminį dalyką – „stebuklingos tabletės“ nėra ir organizmo atstatymas yra ne vienos dienos ar savaitės procesas“, – teigia Baltijos ir Amerikos chirurgijos ir terapijos klinikos šeimos gydytoja R. Seniūnaitė.
Šeimos gydytoja taip pat priduria nepamiršti, kad persirgus Covid-19 liga žmogus gali užsikrėsti pakartotinai:
„Yra gausu informacijos, kuri prieinama visuomenei, kad Covid-19 sukelia virusas kaip ir daugybė kitų virusų, todėl jis turi savybę mutuoti. Primityviai sakant, jis dalinai keičia save, todėl net ir persirgus ar po skiepų galima šia liga susirgti, tačiau išlieka mažesnė sunkių komplikacijų ar gyvybei pavojingų būklių tikimybė.“