• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

67-erių Irena Klimašauskaitė – moteris, kurios stiprybė įkvepia. Buvusi vertėja, aktyvi ir energinga senjorė, gyvenime įveikė ne vieną iššūkį, tačiau didžiausias jų – kova su onkologine liga. Likimas jai metė išbandymą du kartus: pirmąsyk diagnozuotas antros stadijos vėžys, o ligai atsinaujinus – pirma stadija.

67-erių Irena Klimašauskaitė – moteris, kurios stiprybė įkvepia. Buvusi vertėja, aktyvi ir energinga senjorė, gyvenime įveikė ne vieną iššūkį, tačiau didžiausias jų – kova su onkologine liga. Likimas jai metė išbandymą du kartus: pirmąsyk diagnozuotas antros stadijos vėžys, o ligai atsinaujinus – pirma stadija.

REKLAMA

Nepaisant sunkių gydymo etapų, Irena stengiasi išlaikyti pozityvų požiūrį ir tiki, kad šiuolaikinė medicina bei rūpestinga asmeninė priežiūra padeda veiksmingai kontroliuoti ligą.

„Apie ligas kalbėti liūdna, apie gydymą – dar liūdniau, bet matai žmones, kuriems dar sunkiau, ir supranti, kad turi kovoti toliau“, – sako ji.

Pirmųjų simptomų nepastebėjo

Irenai buvo diagnozuotas hormoninis krūties vėžys, kuriame yra daugiausia estrogenų receptorių. Pasak moters, liga buvo aptikta tik 2022 m. pabaigoje, o 2023 m. pradžioje vėžys buvo išoperuotas. Ji praėjo visą gydymo kursą, o operacija buvo tausojanti, išsaugant krūtį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dėl kitų sveikatos problemų ir gydymo po poros metų ta pati vėžio rūšis atsinaujino toje pačioje vietoje, kur buvo atlikta operacija. Šį kartą teko pašalinti visą krūtį, o dabar Irena gydoma chemoterapija.

REKLAMA

„Ta chemoterapija vyksta taip, kad kas kažkiek laiko gauni dozę, tuomet pailsi, vėliau vėl viskas kartojasi. Nėra taip, kad kasdien reikėtų chemoterapijos“, – pasakoja ji.

Moteris atskleidžia, kad vėliau jos lauks antihormoninė terapija, kuri įprastai trunka 10 metų ir reikalauja nuolatinio vaistų vartojimo.

Vis tik, paklausta apie pirmuosius ligos simptomus, Irena prisipažįsta, kad jų nepastebėjo – ją labiau vargino plaučių problemos. Gydytojai atliko kompiuterinę plaučių tomografiją ir netikėtai aptiko auglį krūtyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Prieš tai reguliariai darydavausi mamogramas, bet buvo dariniai, pasak gydytojų, neverti dėmesio, todėl aš nieko ir nejaučiau. To paties darinio aš irgi neužčiuopiau, nors jis buvo virš dviejų centimetrų. Ten dar reikia mokėti užčiuopti, ne taip paprasta“, – pasakoja Irena.

Kai tomografijos rezultatai parodė auglį, gydytoja onkologė jį užčiuopė apžiūros metu – tai patvirtino diagnozę.

Atliko sudėtingą operaciją

Po pirmosios operacijos Irena turėjo kas tris mėnesius tikrintis sveikatą pagal nustatytą režimą. Mamogramos metu gydytojai pastebėjo, kad išoperuotoje krūtyje vėl atsirado kalcinatų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gydytojai sakė, kad tai neverta dėmesio. Kadangi jie buvo ir anksčiau, o vėžys man jau buvo diagnozuotas antroje stadijoje, nusprendžiau papildomai išsitirti. Nuvykau į privačią polikliniką ir pasidariau magnetinio rezonanso tyrimą su kontrastu“, – pasakoja ji.

Irena mano, kad mamograma ir echoskopija yra „šešėlių mokslas“, kuriame daug subjektyvumo.

„Vieniems gali atrodyti, kad nieko nėra, kitiems – kad verta dėmesio“, – sako ji.

Magnetinio rezonanso tyrimas su kontrastu parodė tris darinius, kaupiusius kontrastą:

„Tada vėl nulėkiau į klinikas, nunešiau tyrimus, ir man paėmė biopsiją. Paaiškėjo, kad vėl turiu vėžį“, – prisimena moteris.

REKLAMA

Praėjusių metų spalį, kai paaiškėjo, kad liga sugrįžo, gydytojai nusprendė pašalinti visą krūtį, nes, kaip teigė medikai, „ji buvo užkrėsta“.

Paklausta apie dabartinę savijautą, Irena pripažįsta, kad, gaudama chemoterapiją, nejaučia energijos antplūdžio.

„Vaikštau, visus reikalus susitvarkau, su žmonėmis kalbu, lovoje neguliu, vaistus moku pati susileisti“, – priduria pašnekovė.

Siunčia patarimą

Irena įsitikinusi, kad medicinoje turime tai, ką valstybė sugeba garantuoti. Pasak jos, kaip ir bet kokios lėtinės ligos atveju, sergant vėžiu svarbu pasitikėti gydytojais, tačiau kartu ir pačiam domėtis savo sveikata, papildomai tikrintis bei rūpintis savijauta.

REKLAMA

„Reikia pasidaryti papildomus kraujo tyrimus, vartoti papildus, kad geriau jaustumeisi. Žmogui nėra įdomios diagnozių subtilybės – jam svarbu, kad galėtų gyventi savo gyvenimą, pats savimi pasirūpinti, daryti tai, kas jam patinka, ir kad nieko neskaudėtų“, – sako ji.

Moteris pabrėžia, kad kartais vien oficialiosios medicinos gali neužtekti, net ir diagnozuojant ligą, o vėžio atveju nėra jokių šimtaprocentinių garantijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra tavo sveikata, tavo gyvenimas. Tu esi savo gyvenimo šeimininkas, ne sistema ar kas nors kitas. Jei papildomi tyrimai nieko neparodys – puiku, bet jei mamogramoje pastebi įtartinus darinius ir sako, kad jie neverti dėmesio, galbūt visgi verta į tai atkreipti dėmesį“, – svarsto Irena.

Anot jos, šiais laikais vėžį galima gana gerai kontroliuoti, o žmonės gali gyventi visavertį gyvenimą, tačiau svarbu ir pačiam aktyviai rūpintis savo sveikata.

„Gali gyventi laimingai, bet reikia truputį pačiam pagalvoti, ką gali padaryti geriau“, – priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų