Ieva Šedbaraitė pasakoja, kad tai yra jų šeimos ūkis, kurį prižiūri visi kartu. Daugiausiai ūkio darbų atlieka įkūrėja mama Audronė. Dukra Ieva daugiausia dirba sezono metu, priiminėjant lankytojus, organizuojant renginius ir bendraujant internetu su žmonėmis. Taip pat yra tėtis Pranas ir brolis Gabrielius, kurie atlieka labiau vyriškus darbus ūkyje.
Susidomėjimas levandomis prasidėjo nuo vieno krūmelio, o po truputį jų vis daugėjo, kol galiausiai atsirado dvi ilgos eilės levandų krūmelių ir gimė pavadinimas „Levandų rojus“, kuris kitais metais jau švęs dvidešimtmetį.
„Po tu dviejų levandų eilių laukai vis plėtėsi ir sulaukėme vis daugiau lankytojų, norinčių pasižiūrėti ir pasifotografuoti. Klientų sulaukiame nemažai, žmonės atvyksta ne tik pasigrožėti levandų vaizdais ir kvapais, bet ir darosi asmenines, krikštynų ar net vestuvių fotosesijas“, – priduria Ieva.
Įėjimas – vos 3 eurai
Šiame rojaus kampelyje visa atributika yra violetinės spalvos: galima pasisupti ant violetinių sūpynių, yra gražus, didelis violetinis namas, taip pat galima paskanauti skanėstų levandų kvapo apsuptyje.
Apsilankyti Ieva su savo mama kviečia penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 10 iki 18 valandos. Kaina vienam asmeniui vos 3 eurai, o vaikams iki 7 metų – nemokamai. Galima sutarti apsilankymą ir kitą dieną bei valandą, tačiau tuomet apsilankymo kaina būtų 10 eurų asmeniui. Taip pat galima rezervuoti pavėsinę ar terasą šventei už 15 eurų per valandą.
„Levandų rojuje“ vyksta ir meditacijos tarp šių išskirtinį kvapą turinčių gėlių. Tai patyriminė meditacija, per kurią žmonės pajaučia savo jausmus, išgirsta širdies balsą.
Paklausta, kiek kainuoja išlaikyti tokį ūkį, Ieva atsako, jog daugiausiai tai kainuoja jų laiko, darbo ir sveikatos, kas yra daug svarbiau nei pinigai.
O darbo šiame rojuje tikrai yra užtektinai. „Vasarą pagrindiniai darbai ryte, kol dar nelabai karšta, yra ravėjimas, žolės pjovimas, prasidėjus levandų sezonui, liepos mėnesį, ir lankytojų priėmimas, renginių organizavimas, registravimas.
Po sezono prasideda didelis darbas nuimti levandų derlių. Rudenį apkarpant krūmelius renkamos ir levandų atžalėlės, sodinamos šiltnamyje, kurios pavasarį išleis šakneles ir bus sodinukai. Tarp šių darbų taip pat ilgai tęsiasi lapų ir apkarpytų krūmelių šakelių grėbimas, o tik pabaigus šiuos darbus jau ruošiame levandų produkciją Kalėdoms.
Į produkcijos gamybą įeina ir hidrolatai, levandų eterinis aliejus, muilai, žvakės, pagalvėlių kamšymas, siuvimas, apnėrimas, lūpų balzamai, druskos, puokščių rišimas ir panašiai. Pavasarį, atšilus orams, vėl labiau prasideda ūkio darbai, bet reikia ruoštis ir produkciją vasarai. Taip pat vis atrandant laiko tenka levandų derlių trinti rankomis ir sijoti, norint gauti švarius levandų žiedus, kuriuos paskui naudojame produkcijai gaminti“, – su meile pasakoja Ieva.
Nereikalauja daug priežiūros
Moteris priduria, jog kadangi tai šeimos ūkis, visus darbus jie atlieka patys, didžiausi iššūkiai – spėti susitvarkyti su visais ūkio darbais: nuo žolės pjovimo, ravėjimo iki derliaus nuėmimo.
Na, o didžiausias sunkumas auginant levandas buvo paruošti žemę jų sodinimui, kol krūmeliai dar buvo maži, apeiti visus laistant su laistytuvu, kiek vėliau paaugus to daryti jau nebereikėjo.
Pasak Ievos, šie metai dėl pavasarinių šalnų sunkiausi pačioms levandoms, mat vienos pražydo ankščiau, o kitos, labiau apšalusios, vėliau, todėl žydėjimas yra nevienodas.
„Levandų rojuje“ auga tikroji levanda, tačiau yra šiek tiek krūmelių ir rausvųjų bei baltųjų levandų ir keli krūmeliai levandinų. Jų išskirtinumas yra toks, kad yra kitokios spalvos ir skiriasi kvapu.
„Levandos nėra labai reiklios, pagrindiniai dalykai jas prižiūrint yra apkarpymas, ravėjimas ir, jei reikia, laistymas. Levandos nemėgsta labai derlingos žemės ir joms reikalinga saulėta vieta“, – tikina moteris.
Ieva taip pat davė patarimą tiems, kurie nori pradėti auginti levandas: „Tiems, kas nori auginti daug levandų, svarbiausias patarimas pasiruošti tam, kad reikės įdėti nemažai darbo ir kantrybės, bet kai yra tikslas ir didelis noras, viskas tampa įmanoma.“