• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didelis cholesterolio kiekis nesukelia akivaizdžių simptomų, todėl kartais vadinamas „tyliuoju žudiku“. Per didelis jo kiekis gali sukelti rimtas sveikatos problemas, pvz., širdies ligas ir insultą be aiškių įspėjamųjų simptomų. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad beveik 90 proc. lietuvių buvo nustatytas aukštas cholesterolio kiekis.

Didelis cholesterolio kiekis nesukelia akivaizdžių simptomų, todėl kartais vadinamas „tyliuoju žudiku“. Per didelis jo kiekis gali sukelti rimtas sveikatos problemas, pvz., širdies ligas ir insultą be aiškių įspėjamųjų simptomų. 2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad beveik 90 proc. lietuvių buvo nustatytas aukštas cholesterolio kiekis.

REKLAMA

„InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Odeta Šepetienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokie yra padidėjusio cholesterolio simptomai, kaip jį galima sumažinti ir kokia turėtų žmonių, turinčių aukštą cholesterolį mityba.

Aukšto cholesterolio simptomai

O. Šepetienė pabrėžia, kad įprastai padidėjęs cholesterolio kiekis jokių simptomų nesukelia, net jeigu jau yra prasidėję aterosklerotiniai pakitimai kraujagyslėse, todėl anksčiausiai ir patikimiausiai įvertinti, ar yra dislipidemija (kraujo riebalų (lipidų) disbalansas – aut.past), galime tik atlikę kraujo tyrimus (lipidogramą).

„Pacientams, sergantiems genetiškai nulemta šeimine hipercholesterolemija jau ankstyvame suaugusio amžiuje, o kartais net ir vaikystėje, gali būti stebimos lokalios cholesterolio sankaupos odoje, vadinamos ksantomomis.

REKLAMA
REKLAMA

Ksantomos gali būti keleto rūšių ir atsirasti akių vokų, kaklo srityje, apie sausgysles (dažniausiai Achilo), alkūnių, kelių srityse ir kitose kūno vietose. Pastebėjus tokius pakitimus odoje, rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju dėl detalesnio ištyrimo poreikio. 

REKLAMA

Tokiems pacientams taip pat gali susidaryti cholesterolio sankaupos ragenoje, kurios atrodo kaip balkšvas ar pilkšvos ragenos žiedas. Iki 45 metų pastebėtas toks ragenos žiedas gali signalizuoti apie paveldėtą cholesterolio apykaitos sutrikimą“, – aiškina šeimos gydytoja.

Gali ištikti infarktas

Padidėjęs cholesterolio kiekis gali būti nulemtas genetiškai arba jo padidėjimą gali įtakoti kitos priežastys, tokios kaip netinkami gyvensenos įpročiai (rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas).

REKLAMA
REKLAMA

Kitos ligos (nutukimas, cukrinis diabetas, skydliaukės, kepenų ar inkstų ligos), vartojami vaistai (pvz.: diuretikai, estrogenai, kai kurie antipsichotiniai vaistai). Neretai cholesterolio padidėjimą sąlygoja keletas faktorių.

Pacientai, turintys aukštą „blogojo“ cholesterolio (mažo tankio cholesterolis), taip pat padidėjusį trigliceridų kiekį kraujyje, turi didesnę riziką susirgti širdies ir kitų kraujagyslių ateroskleroze, dėl kurios siaurėja kraujagyslių spindis, blogėja organų aprūpinimas krauju, todėl sutrinka tų organų veikla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui, dėl kojų arterijų aterosklerozės, siaurėjant kraujagyslių spindžiui, atsiranda skausmas. Būdingas skausmas, kuris prasideda einant ar užsiimant kita fizine veikla, dažniausiai blauzdose, panašus į mėšlungį.

Norint, kad skausmas praeitų, reikia sustoti, pailsėti. Negydant ir progresuojant ligai skausmas gali tapti nuolatiniu, nepraeinantis net nuo vaistų, gali atsirasti sunkiai gydomos opos ar net kojos gangrena.   

REKLAMA

Išsivysčius kritiniam širdies ar smegenų kraujagyslių susiaurėjimui,  gali ištikti insultas ar infarktas. Esant labai aukštam trigliceridų kiekiui kraujyje, taip pat žmogui didėja rizika susirgti kasos uždegimu“, – įspėja gydytoja.

Atskleidė, kaip galima sumažinti aukštą cholesterolio kiekį

Tačiau aukštą cholesterolio kiekį galima sumažinti, laikantis mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijų bei atsisakant žalingų įpročių.

REKLAMA

Norint sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, svarbu  palaikyti sveiką svorį siekiant KMI <25 kg/m2. Turint antsvorio (KMI 25-29kg/m2) ar esant nutukimui (kai KMI >30 kg/m2) naudinga būtų gydytojo dietologo konsultacija dėl svorio korekcijos.

„Daugiau nei 10 proc. mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų įvyksta dėl rūkymo, tad jeigu rūkote, šio žalingo įpročio turėtumėte atsisakyti.

Svarbu pakankamas fizinis aktyvumas. Rekomenduojama vidutinio sunkumo (pvz.: ėjimas 4.1–6.5 km/h, važiavimas dviračiu 15 km/h, veiklos metu turi pagreitėti kvėpavimas, tačiau netrukdo kalbėti) 150– 300min. per savaitę, arba sunkus (pvz.: bėgimas, važiavimas dviračiu >15km/h, veiklos metu kvėpavimas žymiai padažnėjęs, trukdo kalbėti) 75–150 min. fizinis aktyvumas per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papildai su omega-3 riebalų rūgštimis bei raudonųjų mielių ryžių ekstraktas gali mažinti cholesterolio kiekį, tačiau tyrimų, rodančių, kad šie papildai padėtų išvengti su padidėjusiu cholesterolio kiekiu susijusių širdies ir kraujagyslių ligų, trūksta.

Nėra patikimų įrodymų, kad cholesterolio kiekį mažintų česnakas, kokosų aliejus, resveratrolis, polikozanolis, sojos izoflavonų papildai.

Gydytojas, nustatęs padidėjusį cholesterolio kiekį ir įvertinęs jūsų širdies ir kraujagyslių ligų riziką, gali pasiūlyti gydymą receptiniais vaistiniais preparatais“, – pataria O. Šepetienė.

REKLAMA

Kokia turėtų būti mityba?

Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį, turėtumėte pasistengti riboti sočiųjų riebalų kiekį maiste (raudona ir perdirbta  mėsa, riebaluose keptas maistas, sviestas, riebus sūris, įvairūs pramoniniai kepiniai). 

Rekomenduojama vartoti liesą mėsą, liesus pieno produktus, į racioną įtraukti daugiau skaidulingo maisto (pilno grūdo kruopos, dribsniai, duona, makaronai, taip pat vaisiai, daržovės, ankštinės daržovės), riebios žuvies (lašiša, skumbrė, tunas, silkė), riešutų ir sėklų, augalinių (pvz.: alyvuogių, rapsų) aliejų.

REKLAMA

„Tyrimais nustatyta, kad didesnis skaidulų, gaunamų iš grūdinių kultūrų kiekis maiste, 24–38proc. sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis lyginant su mažai pilno grūdo produktų  vartojančiais asmenimis.

Keleto studijų metu nustatyta, kad riešutų (graikinių, migdolų, pistacijų) vartojimas 5–7 kartus per savaitę susijęs su mažesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Įvairių šalių rekomendacijos skiriasi, tačiau daugumoje rekomenduojama suvartoti apie 30 gramų (2 valgomieji šaukštai) per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Asmenys, vartojantys omega-3 riebalų rūgščių turintį maistą (riebią žuvį) rečiau suserga širdies ir kraujagyslių ligomis nei tie, kurie nevartoja. Rekomenduojama vartoti riebią žuvį 1–2 kartus savaitėje.

Svarbu suprasti, kad norint pasiekti, jog mitybos pokyčiai turėtų įtakos cholesterolio kiekiui ilgalaikėje perspektyvoje, sveikatai palanki mityba turėtų tapti kasdieniu jūsų įpročiu.

Jeigu jums nustatytas padidėjęs trigliceridų kiekis, reiktų pergalvoti, ar nevartojate gausiai angliavandenių turinčio maisto (pavyzdžiui, saldumynai, baltų miltų produktai, sultys ir saldinti gėrimai), rekomenduojama nepiktnaudžiauti riešutais, atsisakyti alkoholio ar bent jau riboti suvartojimą iki ˂100 g per savaitę arba <15 g (1 SAV-standartinio alkoholio vieneto) per dieną.

1 SAV atitinka 200ml 5proc. alaus, 100ml 11–13 proc. vyno, 60 ml spirituoto (18proc.) vyno, 25ml 40 proc. alkoholinio gėrimo“, – teigia šeimos gydytoja.

nevartokite vaistų kiek galite-jie baisū
nevartokite vaistų kiek galite-jie baisū
kūdi irgi turi aukštą cholesterolį,ir ką...baikite gąsdinti...užsisimkite gydymu,ne reklamų rašymu
Eilinis sudo malimas, valgykit riesutus, paskuij raso kad jie didina cholisteroli.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų