„Facebook“ paskyroje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ vilniečių teiravosi, ar dar kas matė šį reiškinį.
Optinis atmosferos reiškinys
„Jau buvau pagalvojęs, kad per šiltą žiemą tokie „ateivių portalai” daugiau nepasirodys (paskutinį kartą fiksuoti šiaurės rytuose, gruodžio 31 d. vakarą). Visgi šaltą sekmadienio rytą bent trumpam buvo susidarę palankios sąlygos šiam reiškiniui. O jūs ar matėte?“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Šviesos stulpai – optinis atmosferos reiškinys, kuris susidaro dėl (sklindančios į viršų) šviesos atspindžių/lūžių nuo labai mažų horizontaliai išsidėsčiusių šešiakampių ledo plokštelių atmosferoje.
Šių ledo kristalų paviršiai veikia kaip mažyčiai veidrodžiai, kurie šviesą atspindi vertikaliai aukštyn ir/ar žemyn taip sukurdami šviečiančių stulpų vaizdą. Kuo kristalai didesni ir jų daugiau, tuo šviesos stulpai atrodo ryškesni.
„Šviesos stulpams susiformuoti paprastai reikia daugiau šalčio ir drėgmės (ore plūduriuojančių ledo kristalų arba paprastai sakant ypač smulkių snaigelių). Nežiūrint to, šis optinis reiškinys dar gali susiformuoti, jeigu būna pakankamai šalta aukštai atmosferoje (priežemyje gali būti nešalta) ir joje yra tų pačių ledo plokštelių formuojančių stulpų vaizdą.
Kadangi artimiausiomis dienomis tamsiuoju paros metu stipriau pašals, todėl būdami lauke pasidairykite po dangų, gal ir jums pavyks pamatyti šviesos stulpus. Paprastai jie pastebimi kai būna apie -10 °C arba dar žemesnė temperatūra“, – priduria „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Taip pat paskyroje „Orai ir klimatas Lietuvoje“ pastebi, jog sekmadienį ryte patekėjus saulei buvo pasirodęs ir halas (ne dėl artėjančio atmosferos fronto kurio regione nėra, o dėl ledo kristalų šaltame ore).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!