P. Morkūnas atviras – kadangi su COVID-19 pasaulis susidūrė vos prieš daugiau nei metus, informacijos apie jo poveikį gyvūnams šiuo metu vis dar mažai. Visgi, gydytojas patikina – sąmokslo teoretikų linksniuojamas kačių koronavirusas toli gražu nėra tas pats, kurio pandemija jau daug mėnesių yra sukausčiusi visą pasaulį:
„Koronavirusas yra ganėtinai jaunas, pasaulis mažai žino apie jį. Gyvūnai visą laiką gyvena ir būna šalia mūsų – jie ir bendrauja tarpusavyje, ir keliauja. Todėl manau, kad pravartu būtų Lietuvos laboratorijoms imtis kažkokių veiksmų, kad ir bendradarbiaujant su Amerika, kitomis pasaulio šalimis.
Klausimų yra labai daug likusių, kaip šis virusas plinta gyvūnų pasaulyje – ar per kailį, ar per seiles, ar dar kažkaip kitaip. Tos informacijos neturime, nes apie tai iš tiesų paprasčiausiai nėra aiškinamasi. O tą daryti būtina, nes gyvūnai juda visur.
Kačių koronavirusas – visai kitas. Jo yra visai kita kilmė ir jis yra tarp mūsų jau daugelį metų – kiek dirbu, tiek ir jis buvo šalia. Ypač plinta tarp laukinių kačių.
Yra tokių atvejų, kai yra kilę klausimų, ar gyvūnas gali platinti koronavirusą ar ne. Esu turėjęs atvejį, kai viena šeima susirgo, turėjo trumpą kontaktą, bet tuo metu kaip tik pervežinėjo gyvūną į kitą šeimą, ir kita šeima taip pat susirgo. Tai yra tiesiog pasvarstymai, bet nėra tas iki galo aišku“, – aiškina Paulius Morkūnas.
Paklaustas, ar sulaukia prašymų padaryti koronaviruso testą mylimam augintiniui, P. Morkūnas patvirtina – tokių atvejų tikrai būna. Pasak jo, reikia sukaupti kuo daugiau informacijos apie gyvūnų sirgimą šia infekcija, kad būtų įmanoma atskirti mitus ir išvengti liūdnų pasekmių:
„Buvo ir man atvejų, kai prašė, klausė, ar galiu ištestuoti augintinį. Teko ir kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją su klausimu, ar yra tokia galimybė. Bet žinote, kai skambini į tarnybą, kuri pati turi toli gražu ne visus atsakymus, tai ir gauni nepilnaverčius atsakymus telefonu. Tą informaciją reikia kuo daugiau gryninti ir kai jau viskas bus aišku su žmonėmis – imtis kitų šeimos narių.
Visuomenėje nesinori apie tai kalbėti, nes žmogus žmogaus turbūt į gatvę neišmestų, o dėl augintinių aš labai nerimauju. Jeigu žmogus jo tarkime nemyli, baisu, kad globos organizacijos nebūtų užpildytos dėl nepagrįstų žmonių baimių.
Visada geriausia pagrįsti ir tirti. Žmogus dažniausiai išgirsta vieną sakinį ir viskas, neskaito viso teksto. Nesinori pasėti dar daugiau baimių visuomenėje“, – tikina veterinaras..
Koronaviruso testas – ne pati maloniausia procedūra. O kaip ji būtų atliekama jūsų šuniui ar katei? Veterinaras nuramina – dabar testai yra supaprastinti ir žymiai mažiau nemalonūs:
„Procedūra labai paprasta – iš seilių imami duomenys, lygiai taip, kaip kitus tepinėlius imant iš šunų. Ir žmogui jis buvo imamas iš nosiaryklės, o dabar supaprastintas – vaikams imamas tik iš pačios nosies gleivinės.
Lygiai taip pat gyvūnams, jei didesnis, galima iš nosies gleivinės, jei mažas – iš tų pačių seilių, burnos epitelio“.