„Prieš penkerius metus labai susidomėjau onkologija, tada ir gimė svajonė atidaryti kliniką, kuri koncentruotųsi į mūsų mažųjų draugų onkologinių ligų tyrimą, diagnostiką“, – apie idėjos pradžią pasakoja veterinaras.
P. Morkūnas sako, kad veterinarijos klinikų Lietuvoje daug, daug ir pačių gydytojų, tačiau vyras norėjo koncentruotis į vieną sritį: „Man norisi ne tik gydyti vėžiu sergančius pacientus, bet ir juos ištirti kuo anksčiau, greičiau pradėti gydymą ir prailginti gyvūno gyvenimą.“
Svarbu patikrinti gyvūno sveikatą
Pašnekovas atskleidžia, kad jis pats sukūrė protokolą, pagal kurį atlieka gyvūnams diagnostiką, tyrimus, vėžio žymenis.
„Suėjus penkiasdešimt, šešiasdešimt metų žmogus jau turi pasitikrinti, nes yra rizika susirgti onkologinėmis ligomis. Lygiai tas pats ir pas mūsų gyvūnus, nes tam tikrame amžiuje atsiranda rizika susirgti įvairiausiomis ligomis.
Dažniausiai žmonės gyvūnų netikrina ir kreipiasi jau tada, kai liga būna gerokai pažengusi, savo darbe su tuo susiduriu beveik kasdieną. Žiūri į gyvūną ir matai, kad ta liga jau labai daug pažengusi, bet ne dėl to, kad šeimininkas neatvežė, simptomų galima ir nepastebėti. Liga plinta metai iš metų ir kartais tiesiog jau nebelieka galimybės padėti“, – apie nematomus simptomus kalba gyvūnų gydytojas.
Kitokia veterinarijos klinika
Paklaustas, kuo skiriasi naujoji klinika nuo kitų Lietuvoje esančių veterinarijos klinikų, pašnekovas atsako, kad ši klinika tuo ir skiriasi, jog tyrimus daro būtent pagal protokolą ir atlieka ankstyvąją diagnostiką.
„Rumina vet“ klinika turi vienintelį Lietuvoje elektros chemoterapijos aparatą, kuris naikina tam tikras vėžines ląsteles ir jie atlieka tai, ko Lietuvoje niekas nedaro – chemoterapiją: „Tai iš tikrųjų yra visiška naujovė, nors pasaulyje tai jau ganėtinai senas dalykas, bet Lietuvoje išoperuojame gyvūną, pašalinam guzą ir paleidžiame pacientą namo. Na tai labai blogas dalykas, nes dažnai per operaciją neina pašalinti viso darinio, paliekamos ląstelės ir tas darinys lieka neištirtas, gaunasi taip, kad liga atsinaujina ir netgi išplinta dar labiau.
Esu ne vieną kartą girdėjęs tokį sakinį: „Išoperavo ir atsirado visur guzų, teko užmigdyt“. Taip, operacijos metu susijudina audiniai ir dažnai nebūna parinktas tinkamas gydymas. Dėl to diagnostika yra būtina. Iš esmės bandome viską daryti taip pat, kaip ir gydomi žmonės“, – apie kitokį gydymą pasakoja vyras.
Augintinių sergamumas vėžiu
P. Morkūnas neslepia, kad augintinių sergamumas vėžiu vis dažnėja, o amžius jaunėja. Deja, bet į kliniką atvyksta sunkia vėžio forma sergantys ir metų laiko tesulaukę kačiukai ir šuniukai.
Sergančių gyvūnėlių amžius jaunėja todėl, kad Lietuvoje yra daug kraujomaišos, ne visi gyvūnai yra su dokumentais ir kergiami broliai su sesėmis. Pasak pašnekovo, dėl to gali pasikeisti kuris nors genomas ar pakisti ląstelių tipas. Genetika yra pirmas dalykas į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, tad P. Morkūnas tikisi, renka informaciją, atlieka tyrimus, nes nori išsiaiškinti šią informaciją: „Kas yra vėžys žino visi, bet kaip jį sumažinti, va čia ir yra pagrindinis klausimas.
Mes turime kažką daryti, turime tirti gyvūnus, atlikti diagnostiką, turime aiškintis, kaip sumažinti gyvūnų sergamumą onkologinėmis ligomis. Tad mano toks tikslas ir yra, tikiuosi, kad per dešimt metų daugelis dalykų pasikeis ir kad Lietuvoje gyvūnai gyvens ilgiausiai.“
Atskirti sergantį gyvūną sudėtinga
Veterinaras sako, kad dažniausiai žmonės kreipiasi tik tada, kai darinys matomas vizualiai, tačiau yra daug dalykų, kurių šeimininkai nemato, dėl to ankstyva diagnostika yra labai svarbi vėžio diagnozavimui.
„Jis būna labai pasislėpęs, o kraujo tyrimai jo išvis neparodo, kartais pas gyvūną būna ketvirtos stadijos vėžys, o kraujo tyrimai idealūs. Tad kraujas šitoj vietoj yra pats paskutinis prioritetas diagnostikoje. Yra daug kitų tyrimų: echoskopija, renogramos, kurios daromos sunkių formų diagnozavimui, tokių, kurių nesimato“, – teigia P. Morkūnas.
Pasak pašnekovo, dažnai ateina pacientai su odos problemomis, kurie jau gydėsi įvairiausiose klinikose.
Pradėjus taikyti ankstyvąją diagnostiką nustatoma, kad yra, pavyzdžiui, blužnies ar kokio kito vidaus organo onkologinis susirgimas. Išsprendus onkologinę problemą, išsisprendžia ir odos problemos, tad, P. Morkūnas sako, kad ne veltui oda ir plaukas yra mūsų kūno veidrodis. Pagal plauką galime nuspėti gyvūno organizmo būseną, turime viską atidžiai stebėti ir stengtis nepraleisti detalių.