Savaitgalį Merkinėje vykęs pabaigtuvių renginys „Tegyvuoja pavasaris, Merkinė ir kultūra“ padėtas taškas prieš ketverius metus pradėtam tarptautiniam projektui „Vietos kultūros verslumo skatinimas – Merkinės dvarvietė“, kurį finansavo Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programa „Kultūra“.
Nuo vidurdienio Merkinė skambėjo paukščių balsais – vyko tradicinis pavasarinis Jorės paukščių turgus, šventės dalyviai rinko gražiausią gaidį ir vištą, savo rankomis gamintus dirbinius ir maisto produktus pristatė vietos amatininkai, buvo uždaryta fotografo Aurimo Rimos paroda „Leaking oil“, krepšius, dubenis ir kepures iš pakrančių ir pelkių augalų – vikšrių kūrybinėse dirbtuvėse „Prakalbinti augalus“ pinti mokė amatininkė, pynėja Rita Valiukevičienė.
Specialiai šeštadieniui atidaryta „Pasaulio puodų“ vasaros terasa siūlė V. Radzevičiaus pagaminto vengriško guliašo, o lietus ir įsisiautėjęs vėjas nesutrukdė šokiams pagal populiariausias grupės „Baltasis kiras“ dainas.
Pabaigtuvių renginį vedė keliautojas, TV laidų vedėjas ir Dzūkijos užeivys – Martynas Starkus.
Merkinė – išskirtinė pasaulio vieta. Tai senas europinis miestas, stovintis trijų upių santakoje, turintis unikalią praeitį ir visada garsėjęs kultūra.
Po Antrojo pasaulinio karo buvo sunaikinta ne tik Merkinės šlovė, bet ir miestelio tradicijas kūrusi inteligentija. Tačiau net ir sovietmečiu kultūros šviesuomenė šią vietą buvo atradusi, – aplinkiniuose miškuose gyveno nemažai menininkų, gamtininkų, sodybas čia turėjo aktoriai, tapytojai, poetai.
„Prieš ketverius metus pradėję atgaivinti senąją Merkinės dvarvietę, mes skatinome kultūrą ir kūrėme naujas tradicijas. Nuo to laiko Merkinėje ir jos apylinkėse surengėme dešimtis meno parodų ir kūrybinių dirbtuvių, bendruomenę subūrėme į tikrą kino klubą – rengėme kino peržiūras, kino edukacijas-susitikimus su kino kūrėjais, Lietuvos meno, literatūros kūrėjų kūrybos vakarus, dailininkų plenerus, kultūros verslumo bei gerosios patirties seminarus. Vietos amatininkai atradę unikalius „Merkinės fabriko“ turgus, o bendruomenė kasmet laukia dviejų didžiųjų renginių – „Operos su džinsais“ ir dar tarpukariu vykusių senovės dienų „Samanos“, – skelbdamas šventės pradžią kalbėjo „Merkinės fabriko“ siela ir vienas iš įkūrėjų V. Radzevičius.
Pavasario šventė Jorė, tapusi pabaigtuvių šventės dalimi, – taip pat jau ketvirtus metus puoselėjama „Merkinės fabriko“ tradicija. V. Radzevičius pasakojo, kad Jorės diena, arba Jurginės, – tai lietuviška pavasario žalumos šventė. Jorėti reiškia augti ar žaliuoti.
„Džiaugdamiesi šia diena įsileidžiame pavasarį į gamtą ir širdį. Šiais metais mums tai dar ir didelio etapo, projekto „Merkinės fabrikas“, pabaigtuvės. O kažko pabaiga yra ir naujo pradžia, atsispiriant į įgyvendintus sumanymus bei per tuos metus jau sukurtas tradicijas“, – scenoje nuveiktus darbus apžvelgė V. Radzevičius, teigęs, kad būtent Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programa „Kultūra“ leido Merkinėje surengti nemokamus kultūros renginius.
V. Radzevičius neabejoja, kad kultūrinės patirtys, susiformavusios tradicijos ir stipri trauka Merkinėje išliks.
„Mes turime puoselėti, saugoti ir skleisti kultūrą, nes būtent tai yra mūsų tautos išlikimo pagrindas. Merkinės miesto aura išlikusi, ją galima justi kiekviename žingsnyje. Mūsų misija, kad žmonės ją patirtų, suprastų miesto istoriją, pamiltų Merkinę ir kartu su mumis kurtų jos šiandienos istoriją“, – sako Merkinėje vieną iš savo gyvenimo misijų matantis žurnalistas ir keliautojas.