Jos šeima penktadienį paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad J. Plowright mirė ankstesnę dieną Denville Hall aktorių pensionate pietų Anglijoje, apsupta artimųjų.
„Per septynis dešimtmečius ji padarė ilgą ir šlovingą karjerą teatre, kine ir televizijoje, kol dėl aklumo išėjo į pensiją“, – sakė šeima. „Mes labai didžiuojamės tuo, ką Joan nuveikė ir tuo, kas ji buvo kaip mylintis ir giliai įtraukiantis žmogus.“
Priklausydama išskirtinei britų aktorių kartai, kuriai priklausė Judi Dench, Vanessa Redgrave, Eileen Atkins ir Maggie Smith, J. Plowright pelnė „Tony“ apdovanojimą, du „Auksinius gaublius“ ir buvo nominuota „Oskarui“ bei „Emmy“. 2004 m. karalienė Elžbieta II suteikė jai garbės damos titulą, rašo wlox.com.
Nuo 1950-ųjų iki 1980-ųjų J. Plowright atliko dešimtis vaidmenų įvairiose scenose – nuo Antono Čechovo „Žuvėdros“ iki Viljamo Šekspyro „Venecijos pirklio“. Ji sužibėjo Eugene'o Ionesco spektaklyje „Kėdės“ ir George'o Bernardo Shaw toteminiuose dviejų moterų vaidmenyse „Majorė Barbara“ ir „Šventoji Joana“.
„Man teko didelė garbė turėti tokį gyvenimą“, – sakė J. Plowright 2010 m. interviu žurnalui „The Actor's Work“. „Turiu omenyje, kad tai – magija ir aš vis dar jaučiu, kai pakyla uždanga arba užsidega šviesos, jei uždangos nėra, magišką pradžią to, kas prieš mane atsiskleis.“
Joan Plowright pagerbti Londono teatruose antradienį 19.00 val. bus pritemdytos šviesos visame Vest Ende.
Aktorės karjera ir gyvenimas
Gimusi Joan Ann Plowright Brigge, Linkolnšyre, Anglijoje, jos motina vadovavo mėgėjų dramos būreliui, o pati Joan nuo 3 metų dalyvavo teatro veikloje. Netrukus ji praleisdavo mokyklines atostogas universitetų dramos mokyklų vasaros sesijose. Baigusi vidurinę mokyklą, ji mokėsi Labano judesio meno studijoje Mančesteryje, vėliau laimėjo dvejų metų stipendiją ir įstojo į Londono teatro „Old Vic“ dramos mokyklą.
1954 m. debiutavusi Londono scenoje, 1956 m. J. Plowright tapo Karališkojo teismo teatro nare ir pelnė pripažinimą vadinamųjų „piktų jaunuolių“, tokių kaip Johnas Osborne'as, dramose. Jos bendraamžiai buvo nauji, šiurkštūs darbininkų klasės aktoriai, tokie kaip Albertas Finney, Alanas Batesas ir Anthony Hopkinsas.
Plowright debiutavo kine 1956 m., suvaidinusi amerikiečių režisieriaus Johno Hustono epinėje Hermano Melville'io „Mobio Diko“ ekranizacijoje, kur Gregory Peckas vaidino kapitoną Ahabą.
Po metų ji kartu su savo būsimuoju vyru Laurence'u Olivier vaidino originalioje Londono Osborno „Linksmuolio“ (The Entertainer) inscenizacijoje. Šiame kūrinyje ji vaidino Olivier dukterį, o 1960 m. jiedu vėl susitiko ekranizacijoje.
Iki to laiko J. Plowright santuoka su britų aktoriumi Rogeriu Cage'u buvo nutrūkusi, kaip ir 20 metų trukusi Olivier sąjunga su Vivien Leigh. Joan ir Laurence'as susituokė Konektikute 1961 m., kai abu vaidino Brodvėjuje: jis – „Bekete“, o ji – „Medaus skonyje“, už kurį pelnė „Tony“.
Viename Olivier atsiųstame meilės laiške apibendrinta jo meilė: „Kartais, kai galvoju apie tave arba rašau tau, mane apima tokia ramybė – švelnumas ir ramybė. Jausmas, kuriame nėra jokios prievartos, pykčio ar triuškinančio ilgesio... Jis verčia mane išeiti į gatvę su šypsena veide ir širdyje visiems.“
Olivier mirė 1989 m., sulaukęs 82 metų. Po jo mirties, būdama 60-ies, J. Plowright vėl atnaujino savo karjerą, tenkindama tiek aukštesnio lygio meno, tiek labiau komercinius poreikius.
Ji vaidino 1996 m. Franco Zeffirelli režisuotoje Charlotte Brontë „Džeinės Eir“ versijoje ir „Merchant-Ivory“ filme „Išgyventi Pikaso“. Taip pat suvaidino auklę 1996 m. „Disney“ filmo „101 dalmatinas“ perdirbinyje su Glenn Close.
Tarp kitų jos darbų – vaidmuo Walteriui Matthau klasikinio komikso „Dennis the Menace“ ekranizacijoje ir pasirodymas Arnoldo Schwarzeneggerio satyroje „Paskutinis veiksmo herojus“ (1993 m.).
Plowright tapo viena iš nedaugelio aktorių, kuri 1993 m. tais pačiais metais laimėjo du „Auksinius gaublius“. Ji pelnė televizijos antrojo plano aktorės apdovanojimą už filmą „Stalinas“ ir kino antrojo plano aktorės apdovanojimą už filmą „Užburtas balandis“. Pastarasis filmas, pasakojantis apie grupę britų, kurių gyvenimas pasikeičia per atostogas Italijoje, atnešė jai ir „Oskaro“ nominaciją.
Nepaisant kai kurių nesėkmių, tokių kaip „The Scarlet Letter“ ar nesėkmingas TV serialo „Driving Miss Daisy“ bandomasis projektas, Plowright išliko gerbiama aktore.
Joan Plowright išgyveno trys jos vaikai – Tamsin, Richardas ir Julie-Kate, visi tapę aktoriais, bei keli anūkai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!