Prieš kelias dienas A. Zuokas savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo įrašu, kuriame pranešė apie tai, kad atsidūrė ligoninėje. Vyras įraše rašė, kad „reikia sulėtinti tempą <...> ir pasirūpinti širdute“, tad skyrė laiko savo sveikatai, o dabar tikino, kad jaučiasi geriau.
Vyras pasakojo, kad šiuo metu skaičiuoja jau beveik savaitę laiko, praleistą ligoninėje. Jis pats tikino, kad širdies būklė anksčiau buvo prastesnė nei dabar.
Įspėja visus vyrus
Jis pasakojo, kad nors ir nebuvo itin stiprių širdies veiklos sutrikimų simptomų, tačiau buvo keli pojūčiai, kuriuos vyras ignoravo.
„Medikai buvo nustebę, kaip aš taip ilgai galėjau būti aktyvus. Man pačiam tuo metu ėmė dingti energiją. Taip pat aš du rytus per savaitę bėgioju ir pastebėjau, kad nebenubėgu įprastos distancijos. Prieš tai visuomet per treniruotes bėgdavau Subačiaus laiptais į kalną ir ėmiau pastebėti, kad [jais] nebeužbėgu – reikdavo sustoti, pailsėti, sulėtinti tempą.
Taip pat atsirado dusimas. Ypatingai naktimis mane ėmė dusinti, trūkdavo oro, reikdavo giliai kvėpuoti. O štai kadangi tai prasidėdavo nuo paryčių, kokių penkių-šešių ryto, tad jau neidavau miegoti, o keliaudavau dirbti. Taip tris savaites viskas ir sukosi“, – atskleidė vyras.
Jis pasakojo, kad medikai nedelsdami juo pasirūpino, tad A. Zuokas skatino visus vyrus neignoruoti juntamų nemalonių simptomų. Pasak jo, verta apsilankyti pas šeimos gydytojus ir pasidaryti reikiamus tyrimus, nes kartais sveikata reikalauja papildomo dėmesio:
„Vyrams tikrai reiktų daugiau dėmesio skirti sveikatai, nemanyti, kad viskas praeis ir prabėgs savaime. Taip pat reikia klausyti žmonų, nes jos iškart pasako, kada reikia eiti pas gydytojus.“
Širdies sveikata
Apie prevencinės programos naudą, jos metu atliekamus tyrimus pasakoja Šeškinės poliklinikos gydytoja kardiologė Lina Matuliauskaitė.
Kodėl gydytojai kardiologai rekomenduoja nenumoti ranka į prevencinę širdies ir kraujagyslių ligų programą?
Gydytojai kardiologai tikrai ragina pacientus tikrintis pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą. Pirmiausia, ši programa leidžia nustatyti rizikos veiksnius, galinčius ateityje sukelti tokius kardiovaskulinius įvykius, kaip miokardo infarktas ar insultas.
Antra, su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusios būklės, kaip padidėjęs kraujospūdis ar cholesterolio kiekis, dažnai aptinkamos visiškai sveikai besijaučiantiems žmonėms. O sudarius prevencinių priemonių planą ir, esant indikacijų paskyrus gydymą vaistais, galima atitolinti kardiovaskulines ligas arba visiškai išvengti jų išsivystymo ateityje.
Kokie tyrimai atliekami per išplėstinę kardiologo konsultaciją?
Programos metu atliekama elektrokardiograma, širdies ultragarsinis tyrimas, arterijų standumo tyrimas, kaklo ir (ar) periferinių arterijų ultragarsinis tyrimas aterosklerozės plokštelėms bendrosiose miego arterijose įvertinti, kulkšnies ir žasto indekso nustatymas (sergantiesiems diabetu ir rūkantiems pacientams).
Taip pat kardiologas skiria vainikinių arterijų kalcio indekso nustatymą – kai reikia priimti sprendimą dėl medikamentinio gydymo arba pacientai netoleruoja statinų.
Kokie rizikos veiksniai nustatomi?
Kaip jau minėjau, dažniausiai gyventojams, dalyvaujantiems šioje prevencinėje programoje, nustatomas padidėjęs cholesterolis ir arterinis kraujo spaudimas.
Ar tikrai padidėjęs cholesterolis toks pavojingas?
Dislipidemija yra vienas iš pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių.
MTL (mažo tankio lipoproteinai) cholesterolis, kurį kartais vadiname „bloguoju“, kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, formuodamas riebalų apnašas, plokšteles, ir trikdo kraujotaką bei gyvybiškai svarbias širdies funkcijas.
Sudėtingiausia, kad ši būklė gana ilgai gali nepasireikšti jokiais išoriniais simptomais. Dažnai pirmieji rimtesni simptomai atsiranda tik tada, kai dėl ligos jau gerokai sutrinka normali širdies ar kitų organų funkcija.
Jei širdies ir kraujagyslių ligos nėra laiku diagnozuojamos ir gydomos, jos gali progresuoti ir sukelti labai rimtas sveikatos problemas, tokias kaip širdies nepakankamumas, miokardo infarktas bei insultas. Būtent todėl verta tikrintis prevenciškai.
Į ką apskritai reikėtų atkreipti dėmesį, norint, kad širdis kuo ilgiau būtų sveika?
Patarčiau atkreipti dėmesį į pakankamą fizinį aktyvumą, atsisakyti žalingų įpročių. Itin didelį pavojų kelia rūkymas! Taip pat svarbu subalansuota mityba, perteklinio angliavandenių vartojimo atsisakymas.
Primename Šeškinės poliklinikos pacientams:
-širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa skirta 40–60 metų vyrams ir moterims;
-dalyvauti programoje pacientai kviečiami šeimos gydytojo konsultacijos metu, o jeigu pacientas turi nurodytą el. pašto adresą, jam siunčiamas asmeninis kvietimas atvykti į Širdies patikros kabinetą;
-Širdies patikros kabinete atliekami ir paskiriami į širdies ir kraujagyslių ligų prevencinę programą įtraukti tyrimai (elektrokardiograma, kraujo tyrimai – lipidograma, gliukozės ir kreatinino koncentracijos tyrimai etc.), apskaičiuojamas kūno masės indeksas, pamatuojamas kraujospūdis, įvertinami kiti rizikos veiksniai;
-kai tyrimai atliekami, šeimos gydytojas vertina paciento širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę. Jeigu nustatoma labai didelė rizikos grupė, pacientas siunčiamas išsamiai kardiologo konsultacijai pagal programą;
-esant didelei arba labai didelei rizikai, šeimos gydytojas sudaro pirminės prevencijos planą, o po 6 mėn. pacientą pakartotinai kviečia atvykti į konsultaciją.
Šaltinis: Šeškinės poliklinika
Pagrindiniai simptomai ir signalai, jog laikas tikrintis
Anksčiau Gydytoja kardiologė Taida Ivanauskienė sakė, kad paprastai mūsų kūnas duoda mums tam tikrus ženklus, kurie padeda atpažinti, jog visgi kažkas yra ne taip. Tačiau dažnai šiuolaikinis skubantis žmogus, kūno siunčiamus ženklus ignoruoja ir praleidžia pro pirštus.
Tačiau gydytoja sako, jog tam tikri simptomai, kurie pasikartoja dažnai ir sukelia diskomfortą – gali būti rimtas signalas pasitikrinti. Pagrindiniai simptomai:
-Spaudžiančio deginančio pobūdžio krūtinės skausmas provokuojamas fizinio ar emocinio krūvio,
-Dusulys,
-Skausmas, plintantis kairėje ar dešinėje rankoje, petyje, po mentimi,
-Banguojančio pobūdžio skausmas.
Atsargiai senukai užsilenksite ant moteriškių.