Žindymo tema visuomenėje neretai yra garsiai aptarinėjama ir kiekvienas turi savo nuomonę. Šįkart ji taip pat neliko neaptarta.
Žindė 9-erius metus
Susisiekus su V. Rykštaite, rašytoja sutiko pasidalinti savo žindymo istorija su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais. Pirmajame savo įraše moteris sekėjams papasakojo apie savo 9-erius metus trukusią žindymo kelionę.
„Kai pasakau, kad žindau 9 metus kai kurie žmonės būna šoke, nes pagalvoja, kad tiek laiko žindau vieną vaiką. Iš tiesų vieną po kito žindau tris. Pirmiems dviems leidau atprasti patiems ir tai nutiko dukroms sulaukus ~3 metų.
Su trečiu vaiku jaučiuosi pervargusi, todėl ėmiausi jį atpratinti anksčiau. Na, tas „anksčiau“, tai jam lapkritį bus 3, bet atpratinimo procesą pradėjau dar birželį.
Sekėsi sunkiai. Pati verkiau, gailėjau jo. Sakiau „ne“, paskui suskydau, vėl žindžiau, nes pagailo. Dabar jau nebežindau nei naktį, nei dieną, nei užsigavusį, bet dar liko žindymas kokią 1 min prieš miegą. Ir kelis kartus per dieną vyksta va tokios derybos, kurios mane labai vargina, bet matau, kad liūdi ir vaikas.
Dabar žinau, kad prieraišios tėvystės palaikytojoms iškart bus gaila vaiko, o apie ją negirdėjusioms – gaila manęs ir iš viso kas čia per nesąmonė iki 3 metų žindyti?
Žodžiu, niekam neįtiksiu ir nesitikiu. Darau kas geriausia mano vaikams, o jiems šiuo metu geriausia turėti laimingą ir pailsėjusią mamą“, – jautriu įrašu dalijosi V. Rykštaitė.
Sulaukė aštrios reakcijos
Įrašas sulaukė daugiau nei 2 200 „patinka“ reakcijų ir daugiau nei 1 400 komentarų. Dauguma komentavusiųjų nesuprato, kodėl rašytoja taip ilgai žindė savo vaikus.
Viename iš komentarų buvo rašoma: „Aš tai nesuprantu, koks tikslas žindyti darželinuką. Čia tik mano nuomonė, bet gal kažkas atsakys, kodėl jūs taip darot: ar yra kažkoks malonumas, ar kokios priežastys.
Man atrodo normalu žindyti nevaikštantį, dar mažą kūdikį, o darželinuką, kuris valgo normalų žmogaus maistą man atrodo liguista. Galite kažkas argumentuoti, kodėl taip pasirenkate?“
Kitame komentare buvo rašoma: „Bet iš kur jūs visos ištraukėte, kad žindyti reikia ilgai. Nereikia nei 2, nei 3 metų!“
Trečiuoju komentaru buvo norėta pašiepti V. Rykštaitę: „Kam žindyti tik 9 metus? Žindykit iki pensijos.“
Visgi, atsirado ir tų, kurie palaikė įrašo autorę ir stebėjosi kitų komentavusiųjų drąsa. Jie ragino moterį išlikti kantria ir dalijosi savo istorijomis.
„Švelnumo ir kantrybės! Savo sūnų žindžiau 3 metus ir 4 mėnesius. Sunkiausia buvo atlaikyti aplinkos kišimąsi ir visokius aiškinimus, kad „nu, nesąmonė, ir dar bernas“ ir pan..
Šiandien turim su sūnumi ypatingą ryšį, tikiuosi jis, nors ir kintantis, augant vaikui, išliks toks pat. Sėkmės“, – buvo rašoma viename iš rašytoją palaikančių komentarų.
Stebėjosi „žmonių tamsa“
Po poros dienų V. Rykštaitė pasidalijo dar vienu įrašu savo „Facebook“ profilyje. Jame moteris paviešino vieną iš asmeninių sulauktų žinučių, kurioje sulaukė kritikos dėl savo pasirinkimo žindyti.
Rašytoja pasipiktino šiomis žinutėmis ir komentarais bei tikino, kad jai gaila visų „komentuojančių ir besidraskančių“:
„Aš esu… Sakyti šoke būtų per skambu. Tiesiog labai nemaloniai nustebusi žmonių tamsa. Pradedant tuo, kad nepaskaitę teksto daro išvadas, ir baigiant, kad jaučiasi turintys teisę man sakyti, kiek laiko žindyti savo vaikus. Dar kai komentarus rašo, na, tebūnie, ten jų gėdos lenta. Bet rašo ir asmenines žinutes. Pasidalinau įrašu, kad su trečiu vaikų baiginėju žindymo kelionę. Tai komentarai tokie, kad man svetima gėda už tuos žmones. Parašysiu ilgesnį tekstą apie tai, bet vėliau, dabar namie šventė, laimė. Kaip man jų visų gaila, tų komentuojančių ir besidraskančių“, - rašė V. Rykštaitė.
Tą pačią dieną V. Rykštaitė pasidalijo dar vienu įrašu, kuriame negalėjo atsistebėti komentarų skaičiumi ir jų turiniu. Moteris jame detaliai paaiškino savo poziciją ir pasidalijo informacija apie žindymo naudą vaikui.
„1000 komentarų... Pirmąkart gyvenime norėjau ištrinti savo įrašą dėl jų. Nors ten net ne žindau, o tiesiog pasakoju, kad baiginėju žindyti. Kad iš viso žindžiau 9 metus, beveik be pertraukos, vieną po kito 3 vaikus. Aš nemaniau, kad Lietuvoje yra TIEK daug ir tokios tirštos tamsos. Pradedant teksto suvokimu, tęsiant etikos ir psichologijos kontekstuose.
Net jei mama žindytų 9 metų vaiką, gyvenime sau neleisčiau jai rašyti niekinančių komentarų, nes nežinau jos situacijos.
Pas psichologą reikia eiti moterims, kurioms žindymas yra šlykštus. Tiesiog jūs neturite sveiko santykio su savo kūnu ir instinktais.
Jaunoms moterims, kurios sako, kad vaikui metai suėjo ir gana, jums reikia pildyti informacines spragas. Berazumės, metus laiko renkasi vežimo spalvą, o apie žindymą nei vieno straipsnio nepasiskaito.
Moterys ir merginos – bėkite nuo vyrų, kurie bet kokioje situacijoje tyčiojasi iš kitos moters. Bėkite nuo vyrų, kurie vaiko žindymą vadiną tešmeniavimu ar iškrypimu. Tokie vyrai patys yra motinų neišmylėti, jie neturi pagarbos mūsų kūnams, jūs jų nepakeisite. Tokie vyrai yra seksualiai užsispaudę ir nebrandūs – jie niekada negalės būti jus palaikančiais partneriais, nei jūsų įsčių vertais tėčiais.
Ne kartą esu pagalvojusi, kad jei gyvenčiau Lietuvoje, turbūt neatlaikyčiau socialinio spaudimo nutraukti tai, kas geriausia mano vaikams – žindymą, nes to sulaukdavau ne tik virtualioje erdvėje, bet ir artimam rate. Todėl šiek tiek drebu skaitydama komentarus, bet netrinsiu to įrašo dėl visų kitų Lietuvoje gyvenančių ir žindančių mamų. Jūs duodate vaikams tai, kas geriausia. Pirmyn!
P.S. Norėjau sukelti tų žmonių komentarų daugiau, bet nusprendžiau negąsdinti naujų mamų ir tą erdvę skyriau informacijai“, – diskusijas įrašu baigė ji.
Žindymo svarba ir rekomendacijos
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie žindymo svarbą ir rekomenduojamą žindymo laiką yra pasakojusi tarptautinė žindymo ir laktacijos valdymo konsultantė Rasa Siudikienė.
Ji pastebėjo, kad rekomendacija žindyti vaiką iki dvejų metų amžiaus, visų pirma, yra pagrįsta jo anatominiais ir fiziologiniais ypatumais.
„Vaikui gimus jo imuninė sistema yra nebrandi ir per mamos pieną jis yra lyg pridengiamas nuo aplinkui esančių įvairių ligų sukėlėjų. Praėjus dviem valandoms po pirmo kontakto su ligos sukėlėjų mamos imuninė sistema pagamina antikūnus, kurių stipri koncentracija išskiriama kartu su pienu.
Vaiko imuninė sistema dalinai pradeda funkcionuoti ir ginti vaiką tiktai apie antruosius metus, kol visiškai susiformuoja apie šeštus septintus gyvenimo metus.
Be to, nors po metų mamos pieno mitybinė vertė, palyginus su tuo, ką vaikas jau pats gali valgyti kramtydamas savarankiškai, sumenksta ir pagrindinės rolės maitinant vaiką nebeatlieka, atsiranda kiti svarbūs aspektai.
Kalbant apie žindymą svarbu šnekėti ne vien apie pieną, bet ir globą, kūno kontaktą, ryšį tarp kūdikio ir mamos“, – aiškino specialistė.
Pašnekovė priminė, kad užsienio kolegų moksliniais tyrimais įrodyta, jog vaikas nuo vienerių iki dvejų metų amžiaus tarsi pažįsta pasaulį naujomis akimis save suvokdamas kaip atskirą asmenį.
„Tuo metu mažylis yra labai imlus aplinkai, jo ribos nuo mamos glėbio išsiplečia iki namų aplinkos, kurioje yra daug dirgiklių. Visa tai įtempia jo nervų sistemą.
O kadangi vaiko įprotis nusiraminti prisiglaudus prie mamos krūties išlieka, natūralu, kad įsitempęs ar nusibrozdinęs kelius jau būdamas kiek didesnis sugrįžta kelias minutes pažįsti mamos krūtį“, – kalbėjo R. Siudikienė.
Anot jos, lemiamą žodį svarstant, kodėl verta žindyti vaiką iki dvejų metų amžiaus, taria vaikų raidos specialistai ir psichologai.
„Yra įvardijama, kad vaikas nuo 2,5 metų amžiaus patiria vadinamą trimečio krizę: jam pasidaro labai baisu suvokus, kad jo mama yra atskiras žmogus ir gali vis dažniau nuo jo nutolti. Dėl to vėl patiriama daug streso, kuris veda link to, kad stipriai išauga poreikis žįsti naktimis – net iki 10 kartų.
Atrodo, kaip tokį didelį vaiką galima tiek kartų žindyti. Ne veltui kiti linkę sakyti, kad tokiais atvejais mažylis vos ne išnaudoja mamą vietoj čiulptuko. Tačiau jei mama to neišsigąsta, vaikas po trijų mėnesių praeina šį etapą ir savaime nebeprašo krūties.
Iki metų amžiaus vaikas yra oralinėje fazėje ir nusiramina tik per burną. Vėliau veikia ir paglostymai, pačiūčiavimai, padainavimai“, – kalbėjo palaikymo grupės „Mama-mamai“ vadovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!