Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su ekonomistu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Kaip jūs vertinate šitą situaciją? Gal Vakarai tikrai nepasiekė, ko siekė?
Pirmąjį šoką, be abejonės, Rusijos ekonomika atlaikė. Visų pirma dėl to, nes ji ruošėsi tai karinei invazijai, sukeldama energetinių kainų šuolį – ypač Europos Sąjungoje, prisukdama dujų kranelius ir neužpildydama gamtinių dujų saugyklų.
Rusijos biudžeto pajamos pirmąjį šių metų pusmetį buvo pasiekusios visų laikų rekordines aukštumas. Tačiau pastaraisiais mėnesiais jau ir pati Rusija susiduria su tam tikrais iššūkiais, nes ji planavo energetinį karą, tikėdamasi, kad Ukrainoje pavyks „blickrygas“. Bet kuo Rusija klimpsta giliau, tuo labiau tos sankcijos veikia dalį pramonės šakų.
Rusijai yra labai sunku pritraukti investicijų, dėl to nemaža dalimi laimi kaimyninės šalys – pavyzdžiui, Kazachstanas. Vertinant pagal jų valiutas, jų kursai labai sustiprėjo. Tai iš tikrųjų, to apėjimo yra nemažai ir deindustrializacija, kuri dalinai vyksta ir Europoje dėl didelių energijos kainų, ji taip pat vyksta ir Rusijoje.
Rusija tampa vieta, kuri eksportuoja žaliavas, tad kol žaliavų kainos aukštos, tol jai gerai. Ir taip pat ta vieta, kur galima parduoti savo prekes kitoms šalis.
Bet sumažinti žaliavų kainas, kaip buvo žadėta pavasarį, Vakarams nepavyko. Nepavyko susitarti nei su Venesuela, nei su Iranu. Lygiai taip pat nepavyko užkirsti kelią apeiti sankcijas. Rusija jas puikiai apeina, ką skelbia ir „The Economist“. Tai ko realiai pasiekta?
Aš labai ir nesitikėjau, kad mes kažką pasieksime, kalbant apie žaliavų kainų sumažinimą. Nes nepamirškime, kad OPEC organizacija 2016 metais tapo OPEC+ – OPEC plius Rusija. Būtent dabar Saudo Arabija ir Rusija – dvi didžiausios naftos eksportuotojos – griežia pirmuoju smuiku.
Prieš porą savaičių ir buvo ta tiesos akimirka, kai JAV ir Europa prašė Saudo Arabijos padidinti naftos pasiūlą, kad kainos sumažėtų, o Saudo Arabija atsisakė ir kainos išliko aukštos. Čia vienas geopolitinis dalykas.
Kitas dalykas – sunku įvesti sankcijas tokioms žaliavinėms prekėms. Geras pavyzdys yra Iranas. Iranui buvo įvestos sankcijos, tai pirmaisiais metais naftos eksportas sumažėjo praktiškai per pusę, o dabar yra tik 20 procentų mažesnis negu prieš įvedant sankcijas. Tai realiai, tokią šalį, kuri didžiąja dalimi eksportuoja žaliavas ir priklauso nuo jų eksporto pajamų, yra pakankamai sudėtinga sankcijomis įsprausti į kampą.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Jau akivaizdu .
Rusijoje visa Mendelejevo lentelė ,.