• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai kaip įmanydami priešinasi žvyro karjerui Pakarklės miške. Į Pakaunę bandė prisivilioti aplinkos ministrą, tačiau šis, pažadėjęs būti, išdūmė į Briuselį. Tad žmonių nuogąstavimus teko atlaikyti viceministrui. Šiuo metu kaip tik vyksta poveikio aplinkai vertinimas. Bet štai karjero miške užsigeidusi įmonė jau kurį laiką komentarų neteikia.

Gyventojai kaip įmanydami priešinasi žvyro karjerui Pakarklės miške. Į Pakaunę bandė prisivilioti aplinkos ministrą, tačiau šis, pažadėjęs būti, išdūmė į Briuselį. Tad žmonių nuogąstavimus teko atlaikyti viceministrui. Šiuo metu kaip tik vyksta poveikio aplinkai vertinimas. Bet štai karjero miške užsigeidusi įmonė jau kurį laiką komentarų neteikia.

REKLAMA

Planai kasti žvyrą Pakarklės miške vis labiau kaitina gyventojų aistras. Žmonės tam aktyviai priešinasi. Gyventojai į susitikimą kvietėsi aplinkos ministrą Simoną Gentvilą, bet šis, pažadėjęs būti, išdūmė į Briuselį. Tad nerimo lavina teko viceministrui.

„Žiūrime į šį atvejį per padidinamą stiklą ir norime išanalizuoti iki galo situaciją. Tai tikslas išgirsti bendruomenės interesą ir nuogąstavimą“, – sakė aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

REKLAMA
REKLAMA

O nuogąstavimų daug. Gyventojai kategoriški – karjero nenori.

„Dievuliau šventas, jokių karjerų, šitokį gražų mišką, pažiūrėkit, kas per grožis, ir gadinti“, – sako gyventoja Valerija Chockevičienė.

REKLAMA

Mišką reikia išsaugot, kad jis išliktų, kalbos nėra, o tie ekonominiai dalykai, verslo dalykai irgi reikalingi, bet proto ribose viskas daroma“, – teigia gyventojas Viktoras Veiverys.

„Jei tik iškas mažą karjerą, bet gilų nutrauks vandenį nuo aplinkinio miško ir tada jau galės visą kasti“, – tvirtina gyventojas Vladas Chockevičius.

Žmonės atvirauja, kad turi ir daug karčios patirties – vienas milžiniškas karjeras jau kasamas jų pašonėje. Kai kurių sprendimų teisėtumas jiems kelia abejonių.

REKLAMA
REKLAMA

„Karklės upelis, kuris eina per karjerus jis buvo ichtiologinis draustinis, eiliškumo tvarka buvo panaikintas ichtiologinis draustinis, kuriame yra upėtakiai, po to upelis iki 6 metrų išgilintas išplatintas ir reguliuojamas vandens lygis, nors draudžiama tą daryti. Žmonės kurie gyvena su mažamečiais vaikais, nuo stogo renka vandenį, kad galėtų išsiskalbti“, – tvirtina grupės „Išsaugokime Pakarklės mišką“ narys Egidijus Kasiulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės kenčia nuo kvėpavimo ligų

Žmonės kenčia triukšmą, dulkes, daugėja ir kvėpavimo ligų.

„Mes vasarą net langų negalim atsidaryt, nes ištisos dulkės šeimoms, astmos atsiradusios“, – pasakoja Antalkių kaimo atstovė Monika Sadauskaitė-Pocė.

Dabar karjerus eksploatuojanti įmonė nusitaikė į kitą miško dalį, kitapus kelio – čia nori karjerą kasti 30-yje hektarų. Pradėjo ir poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Dalyje tos žemės auga atrinkti sodinukai, kuriuos išsaugoti nori Aplinkos ministerija, tad ir ji imasi pokyčių.

REKLAMA

„Šiuo metu teritorijas, kurios yra formaliai žemė užsodinti mišką, pakeisime į genetinius sodmenis, darant poveikio aplinkai vertinimą tai tampa aplinkybe, kuri gali suteikti bendruomenei viltį ir pliusą“, – teigia aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

Bet ateityje įmonė norėtų, kad karjeras užimtų ir visą šimtą hektarų Pakarklės miške.

„Karjeras gali būti miške ir dirbamoj žemėj, svarbiausia, kad, pabaigus karjerą eksploatuoti, būtų atkuriamas miškas. Klausimas, ar bet kurioj teritorijoj jis gali būti. Žinoma ne, tam yra PAV ir savivaldybės sprendimas, ar jie sutinka karjerui būti“, – sako aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

REKLAMA

Įmonė komentarų neturi

Kauno rajono savivaldybė anksčiau sutikusi dėl karjero dalyje miško. Dabar tokių minčių kratosi, bet sako, kad teisinių svertų tam pasipriešinti nelabai turi.

„Nematom tų karjerų, bet teisės aktai turi pasakyt. Savivaldybei nėra tokia suteikta teisė, nes mūsų priimti sprendimai yra skundžiami ir mes teisme negalim priimti, nes neveikimas arba priimtas sprendimas, neatitinkantis įstatymų, mums užtraukia atsakomybę“, – tvirtina Kauno savivaldybės vicemeras Antanas Nesteckis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai sako, kad įmonė su jais nebendrauja. Bendrovės vadovai neatsako ir į žurnalistų klausimus.

„Gyventojai lai savo nuomonę išsako, jūs jų nuomonę žinote. – Bet mes norime ir įmonės nuomonę girdėti. – Bet šiuo atveju aš neteiksiu komentarų“, – telefonu žurnalistei atsako UAB „Rizgonys“ direktorius Artūras Pempė.

O žmonės tikina, kovos ir toliau, kad turėtų vaizdingą mišką, kuriuo galėtų džiaugtis visi.

REKLAMA

„Mes nenorim karjero čia, mums nereikia, mes norim turėti aplinką, kuria galim džiaugtis, kuria galim dalintis ir kviesti visus Lietuvos gyventojus“, – atvirauja Antalkių kaimo atstovė Monika Sadauskaitė-Pocė.

Gyventojai viliasi, kad pavyks miškui sugrąžinti ir aukštesnę 2 kategoriją, kuri garantuotų didesnę apsaugą.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų