Net ir spaudžiant šalčiui gyventojai renkasi ir tarėsi, kaip apsaugoti Pakarklės mišką Kauno rajone nuo verslininkų užmojo ten kasti net 100 hektarų ploto žvyro karjerą, kurie tam jau parengė poveikio aplinkai vertinimo dokumentus ir pateikė atsakingoms institucijoms.
„Valstybiniams miškams tenka atlaikyti labai didelį spaudimą iš verslo, naudoti resursus, kurie priklauso visai Lietuvai. Yra tikrai kitų teritorijų, o čia yra pavyzdys, kada norima palankiai, pigiai, nieko neinvestavus pasinaudoti gamtos resursais, kurie yra valstybinėje žemėje“, – tvirtino Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas Aidas Pivoriūnas.
Kasant karjerą būtų sunaikintas brandus miškas, išpjauti medžiai, sudarkytas kraštovaizdis ir pažeista ekosistema.
„Siauri interesai ima viršų prieš visuomeninius interesus. Šito neturėtų būti. Čia vienas iš vaizdingiausių kraštovaizdžio arealų, Nemuno slėnio, Dubysos“, – sakė Vilniaus universiteto mokslininkas Ričardas Skorupskas.
„Čia net ir Antanas Smetona atvažiuodavo, leisdavo vasaras, teka 3 upeliai per mišką, kurie gražūs ir nekanalizuoti“, – pasakojo miškininkų senjorų klubo atstovas Vidmantas Verbyla.
Verslininkų norimo žvyro karjero plote dabar auga ir atrinkti bandomieji želdiniai, tad keli metai specialistų triūso nueitų šuniui ant uodegos.
„Bandomieji, mes žiūrim, kaip jie auga, sėklinė plantacija sėklas renkam, tai mokslinis darbas ir labai didelis. Jeigu mes sovietmečiu sugebėjom išsaugoti čia mišką, kodėl dabar mes turėtumėm jį prarasti“, – teigė Padauguvos girininkijos girininkas Kęstutis Markevičius.
Svarsto kreiptis į teismą
Gyventojai pasakojo, kad jau dabar dėl už kelių kilometrų esančio karjero kenčia triukšmą ir taršą:
„Man vandenys, triukšmai, jau dabar nuo to karjero baisu darosi, dundėjimai, trenkesiai visokie.“
„Nuo mūsų Pakarklės iki Kulautuvos miškų begalė laukų ir ten galima tyrinėt, ieškot žvyro ir kasti.“
„Visur tų miškų mažėja, o Lietuva dar turi daug, ir kaip gaila, kai nori iš jų padaryt jovalyną.“
Gyventojai net svarsto kreiptis į teismą.
„Jeigu teismas nuspręs kad pinigai, tai pinigai, jei lobizmas, tai lobizmas, jei durnumas, tai durnumas, į sveiką protą šitie dalykai neišsitenka“, – sakė buvęs miškininkas Adolfas Paleckis.
Sunerimusius gyventojus palaiko ir po šiuos miškus jau 5 kartą rengiamo pėsčiųjų „Vilkijos žygio“ dalyviai, čia susirenkantys iš visos Lietuvos. Keliautojai sako, dėl karjero praras unikalų maršrutą gamtoje:
„Buvo daug medžių gražių, vėliavėlių daug, įkalnių stačių, įdomių. – Patiko tau čia? – Taip.“
„Viskas susiniokos, ir sveikatinimo procedūros, ir pažinimo procedūros, visa gamta, čia bus baisu.“
Ministerija bando suteikti vilties
Kelią karjerui šiame miške esą atvėrė prieš kelis metus pakeista miško kategorija – iš antros į ketvirtą. Taip sumažėjo miško apsauga – jie tapo ūkiniais. Tad ir Kauno rajono savivaldybė, ir miškininkai prašė Aplinkos ministerijos sugrąžinti 2 kategoriją. Ministerija apie kategorijos atkūrimą nekalba, bet gyventojams suteikia viltį.
„Teritorija yra išžvalgyta ir žvyro karjeras galėtų būti. Nereiškia, kad karjeras ir bus, sprendimai priimami atliekant tam tikras procedūras ir tam tikrą logiką, bet vilties galiu suteikti gyventojams“, – tvirtino aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.
Žada atidžiai analizuoti pateiktus verslininkų dokumentus.
„Pakankamai rekreaciškai palanki teritorija, tiek genetiniai sodmenys, ten buvęs medelynas, dabar pasodintas miškas, kuris turi didelę vertę ateities kartoms. Šitą situaciją matome, analizuojame ir peržiūrėsime poveikio aplinkai vertinimo dokumentus“, – teigė aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.
Įmonė planų dėl žvyro karjero Pakarklės miške nekomentuoja, o gyventojai renka ir parašus. Kad nebūtų karjero, jau pasirašė arti pusė tūkstančių žmonių.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.