„Jis visą laiką tvirtas, kaip uola, už jo jaučiausi, kaip už mūro“, – sako socdemų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.
Nors paminėti 90-ąsias gimimo metines prie Brazausko kapo atėjo tik būrelis buvusių jo bendražygių.
„Žodžio žmogus. Sutarei – bus padaryta. Nedaug šnekėdavo, bet jeigu jau ką pasakydavo, tai visą laiką įvykdydavo“, – sako V. Blinkevičiūtė.
„Daug labai padarė valstybei, nė vieno prezidento tiek nepadaryta, kiek jo“, – tikina A.Brazausko bendražygis Bronius Bradauskas.
Buvę prezidento bičiuliai įsitikinę – tokių, kaip Brazauskas mūsų politinėje padangėje nebeliko.
„Niekada negirdėjau iš prezidento, iš premjero, kad jis sakytų čia krizės, čia nieko neįmanoma padaryti, čia kiti kalti. Visą laiką atsakomybę prisiimdavo. Ir mokėdavo paaiškinti žmonėms ta paprasta, suprantama žmonių kalba“, – prisimena V. Blinkevičiūtė.
Į minėjimą parlamente, atvyko ne tik buvę politiniai bendražygiai, bet ir jo dukros, anūkai bei proanūkiai.
„Daugiau trūksta ne patarimų, bet tiesiog nu savo žmogaus, kuris tave supranta, kuris tave labai myli“, – kalba A.Brazausko dukra Audronė Brazauskaitė-Usonienė.
Pagerbti amžino priešininko atvyko net ir Vytautas Landsbergis.
„Teko man labai įvairiais atvejais bendrauti. Ir visai draugiškai, suprantant bendrą reikalą iki tokių labai keistų reiškinių, jau jam mirties patale gulint, kai iš jo buvo stengiamasi išspausti kokį nors negatyvą apie Landsbergį“, – sako V. Landsbergis.
Iš Seimo tribūnos skambėjo pasakojimai ir pagyros buvusiam šalies vadovui. Jis pirmasis Lietuvos prezidentas po Nepriklausomybės atgavimo. Ir surinko net milijoną 200 tūkstančių žmonių balsų – šis rezultatas iki šiol nepagerintas.
„Tai kas gi buvo Algirdas Brazauskas? Kaip ir pradžioje sakiau – tai didis žmogus, įtakingas politikas, reikšmingai pasidarbavęs Lietuvai. Ar viską jis darė gerai? Visko buvo“, – tvirtina A.Brazausko bendražygis Česlovas Juršėnas.
„Algirdas Brazauskas savo pavyzdžiu jauniems žmonėms demonstravo lyderystę. Ne instagraminę, kaip dabar, ne tiktokinę, ne feisbukinę, kur kompetencijos nereikia, čia politika virsta pramoga“, – sako Socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.
Konservatorius Zingeris džiaugiasi, kad Brazauskas 95-aisiais pirmasis Izraelio parlamente lietuvių tautos vardu atsiprašė už tai, kad dalis lietuvių per Holokaustą žudė ir plėšė žydus.
„Šiandien aš noriu pasakyti, kad Algirdas Brazauskas žmoniškumo prasme buvo didis žmogus“, – teigia E. Zingeris.
Lietuvos politikos mohikanas, liberalas Eugenijus Gentvilas sako, kad kalbant apie Brazauską nėra vien juoda, arba vien balta.
„O jeigu būtų buvęs kitas koks Lietuvos komunistų vadas? Galėjo būt blogiau. Mes matėme prieš jį buvusius Lietuvos komunistų vadus. Na, kaliausės. Tai Brazauskas nebuvo kaliausė tarybiniais laikais. Todėl vienareikšmiško vertinimo tikrai nėra“, – sako E. Gentvilas.
Tačiau kiti Brazauską kaltina sovietmečiu tarnavus okupantams – komunistų partijai.
„Yra sakoma tauta, kuri moka pagerbt mirusį, niekada neišnyks, bet norisi man pasakyt – ne tik neišnyks, bet ir suklestės, jeigu nepavydėsime, jeigu neklijuosime etikečių, jeigu nevarysime žmogų į insultą ir infarktą“, – kalba „Valstiečių“ frakcijos narys Antanas Vinkus.
Tiesa, buvęs premjeras Saulius Skvernelis, Seime diskutuodamas apie sovietinių simbolių šalyje naikinimą, pasiūlė ir kitą idėją – kad buvę sovietinio režimo tarnautojai negalėtų eiti atsakingų pareigų šiandieninėje Lietuvoje.
„Pakankamai sarkastiškai to klausimo užklausiau, žiūrėkime plačiau – galbūt stabus reikia griauti ne tik tuos, kurie stovi paminklai įvairūs ir gatvių pavadinimai, bet atlikti tą desovietizaciją, kuri nebuvo 90-ais metais padaryta“, – teigia S. Skvernelis.
Bet ką tai reiškia praktikoje? Jeigu toks draudimas būtų buvęs, atkūrus Nepriklausomybę politikoje negalėtų būti buvęs ne tik Brazauskas. Durys būtų užvertos ir Daliai Grybauskaitei, kuri ne tik baigė prestižinį Sovietų sąjungoje Leningrado universitetą, bet vėliau ir dėstė politinę ekonomiją, priklausė komunistų partijai.
Skvernelio idėja būtų kelią užkirtusi net ir Vytautui Landsbergiui, kurio 1952-ųjų prašymas priimti į komjaunuolius, dar prieš keletą metų plito internete. Pats Landsbergis žiniasklaidai tuomet patvirtino, kad tada jis buvo „paspaustas“ dėl to ir stojo į komjaunuolius.
„Mojuoti kardais nuvažiavus traukiniui, garbės nedaro. Žmonės tiek įdėjo, tiek, pažiūrėkite, Lietuva pastatyta, keliai nutiesti ir visa kita, kieno gi čia darbas? Tegul pagalvoja ir tegul jie patys iš pradžių padaro tiek“, – sako B. Bradauskas.