Iškart po Naujųjų metų sostinės valdžia gyventojams pateikė ne pačią maloniausią dovanėlę. Atsirado aparatai, kurie reiškia, kad šioje vietoje už paliktą automobilį teks papildomai susimokėti. Ir tokių vietų, kuriose teks mokėti už automobilį, daugėja ir ypač miegamuosiuose rajonuose.
Kai kuriose gatvėse jau įrengti ir ženklai, bet jie kol kas lieka uždengti. Artimiausią savaitę tokie mokėjimo aparatai už automobilių stovėjimą pradės veikti atokiau nuo centro esančiuose Žirmūnuose, Šiaurės miestelyje ir Rasų kapinių apylinkėse.
Mokesčio neišvengs ir aplinkinių namų gyventojai, jei automobilį paliks gatvėje, o ne kieme. Vairuotojus naujovės stebina:
„Ne, nepastebėjau dar. Va dabar matau. Taip.“
„Ką tik atvažiavau ir pamačiau. Su kolega atvažiavau. – Kaip galvojat, kas bus? – Mokama. Kas dar. Šiaip jei apie tai kalbant, tai gal iš karto visą Vilnių apmokėt, kad nežiūrėti ir nežvejoti, kurios vietos iš naujos bus apmokestintos.“
„Nesakyčiau, kad bus tvarkos. Čia paprasčiausiai skaitau lupikavimas ir daugiau niekas.“
Mokėjimo zonos plečiasi į miegamuosius rajonus po pernai vasarą Vilniaus tarybos priimto sprendimo. Miesto meras Remigijus Šimašius atsisakė pakomentuoti nepopuliarų politikų sprendimą dėl naujų apmokamų vietų automobiliams palikti ir atsakomybę permetė įmonei „Susisiekimo paslaugos“.
„Ar einame link gyvenamųjų rajonų? Natūraliai centrinė miesto dalis tiek tankėja ir vystosi, ir ji plečiasi. Galbūt taip atrodo, kad einama link gyvenamųjų rajonų, tačiau pagrinde valdome tas vietas, kur tas parkavimo poreikis diktuojamas tiek dėl verslo objektų, tiek dėl pačių gyvenamųjų namų atsiradimo ir didesnio pačių gyventojų poreikio turėti parkavimo vietas“, – aiškina Judumo transformacijos vadovas Jonas Damidavičius.
Naujos mokamos vietos atsiranda siekiant sukurti daugiau laisvų vietų aplinkinių namų gyventojų automobiliams. Tačiau vairuotojai tvirtina, kad pinigus valdžia renka, bet infrastruktūra toliau skursta:
„Jeigu tie pinigai būtų panaudoti kelių gerinimui ir aikštelių gerinimui, tai aš sutinku, kad tame yra prasmės. Bet jeigu tik rinkti pinigus ir jų neinvestuoti į vairuotojų gerbūvį, tada aš nesutinku.“
„Nemanau, kad tvarko vietas. Mokėjimą padaro, bet vietų tikrai netvarko ir nedidina jų.“
„Kaip ir gerai, bet iš kitos pusės, kai labai prisninga ir aikštelės yra nesutvarkytos, už ką mes mokam?“
„O tai kur tu mašiną, namo su savim juk nenusineši. Teisingai? Tik gal reikia padaryti atitinkamai daugiau vietų. Nes gaunasi, kad nėra kur pastatyti, paskui žmones bauduoja ir išveža mašinas.“
Skaičiuojama, kad sausio mėnesį bus naujai apmokestintos daugiau kaip tūkstantis automobilių stovėjimo vietų. Jos paklius į žaliąją ir geltonąją zonas, kurios esą pigiausios. Už valandą teks mokėti nuo 30 iki 60 euro centų. Anksčiau šiose vietose statyti automobilį buvo galima nemokamai. Kiemai lieka neapmokestinami, bet neatmetama, kad ateityje ir ši tvarka bus keičiama.
„Mes kas metus vykdome parkavimo vietų užimtumo tyrimą, kas mums duoda pirmines išvadas, ar reikia pokyčių rinkliavos zonose. Tą tyrimą dabar darysime pavasario mėnesiais. Pasižiūrėsime, koks tai yra užimtumas ir ar reikia tolimesnių sprendimų. Pastarieji sprendimai buvo priimti tarybos gegužės mėnesį ir nuo liepos mėnesio tie visi pokyčiai buvo prasidėję“, – kalba J. Damidavičius.
Greta daugelio gatvių jau įrengti ne tik mokėjimo už parkingą aparatai, bet ir tokie metaliniai stulpai. Ant jų netrukus atsiras ženklai, kad už stovėjimą reikia mokėti.