Jubiliejaus šventę kuruojančios Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė pažymi, kad visos jubiliejinės programos veiklos kurtos partnerystės principu.
„Vilniaus gimtadieniui skirta programa buvo kuriama su partneriais iš įvairių sričių – taip siekėme geriau atspindėti miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių skirtingų kultūrų darną. Prie jubiliejaus programos prisijungė per 100 partnerių: viešojo sektoriaus ir nevyriausybinės organizacijos, žinomų festivalių rengėjai, privatūs verslai bei miesto gyventojų bendruomenės“, – penktadienį išplatintame pranešime spaudai sakė I. Romanovskienė.
Pagrindinė žinutė: „Vilnius: 700 metų jaunas“
Sostinės meras Remigijus Šimašius sakė norintis pabrėžti Vilniaus išskirtinumą, kad miestas gimtadienį švenčia ne todėl, kad jį kas nors kur nors paminėjo, o todėl, kad pats Vilnius paskelbė apie save, kontekste, kuriame nori save matyti.
„Aš norėčiau akcentuoti, ką turėtų pabrėžti mūsų gimtadienio šventimas – Vilnius yra laimingas miestas ir dėl to, kad turi privilegiją švęsti savo gimtadienį ne tada, kai kas nors jį paminėjo, o kai mes patys save paminėjome tame kontekste, kokiame norime save matyti, ir užprogramavome save ateičiai“, – per spaudos konferenciją sakė R. Šimašius.
Kaip pranešė sostinės savivaldybė, pagrindinė jubiliejui skirtos programos žinutė yra – „Vilnius: 700 metų jaunas“.
„Jau 700 metų Vilnius švenčia savo jaunystę: norą ir ryžtą nuolat keistis, troškimą tobulėti ir atrasti. Kurti savitą ir kūrybišką miestą, kuriame telpa visos idėjos ir visi jas kuriantys žmonės. Vilniaus jubiliejus – mūsų visų šventė, todėl svarbus kiekvieno indėlis“, – sako „Go Vilnius“ direktorė.
Pasak I. Romanovskienės, organizatoriai diskutavo, ar pabrėžiant Vilniaus jaunumą žmonės nesupras, kad jubiliejus skirtas jaunimui, tačiau teigė, jog pasirinkta teisinga kryptis, nes ji rodo energiją, veržlumą, o dalyvauti ir kurti šventę kviečiami visi.
„Daug buvo ir viduje, ir su partneriais diskusijų, ir su meru, ar tai yra gera kryptis, ar žmonės nenuskaitys, kad tai tik jaunimui šventė, ir tikrai pažiūrėjus pro langus ir pažiūrėjus į vilniečių veidus ar pagalvojus apie vilniečių darbus tikrai nekyla klausimų, kodėl mes visi jauni – tai ir veržlumas, ir energija, ir kūrybingumas“, – kalbėjo I. Romanovskienė.
Vilniaus meras pabrėžė, kad Vilniaus jaunystė akcentuojama „tikrai ne dėl jaunystės kulto“, o dėl to, kad visą laiką miestas juda į priekį, atsinaujina.
Minit jubiliejų Vilniuje viešės Europos merai, lyderiai bei ekspertai – Vilniaus savivaldybė kartu su „Eurocities“ organizuoja tarptautinę konferenciją „Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold“. „Eurocities“ – tai daugiau kaip 200 miestų tinklas 38 šalyse, į renginį atvyks ir organizacijos prezidentas Dario Nardella.
Europos ir kitų pasaulio miestų merai Vilniuje susitiks sausio 24 dieną – Vilniaus 700-ojo gimtadienio išvakarėse Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vyks susitikimas, skatinantis miestus keistis gerąja patirtimi, dalytis idėjomis apie plėtrą, klimato kaitą, švietimą ir įvairovę, megzti naudingas partnerystes, įsikvėpti drąsių idėjų.
Sostinės gimtadienio proga Vilniuje taip pat planuojama surengti „Liublino ketverto“ istorikų kongresą, Nobelio premijos laureatų diskusiją „Vilnius – UNESCO literatūrinio paveldo miestas“ bei kitus sostinei ir visai šaliai svarbius renginius.
Dvi datos: sausio 25-oji ir liepos 25-oji
Svarbiausiomis jubiliejaus iškilmių datomis pasirinktos dvi dienos: sausio 25-oji, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose ir liepos 25-oji, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną.
Sausio 25 dieną Katedros aikštėje vyksiantis renginys „Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas pradės jubiliejinį Vilniaus šviesų festivalį bei taps pagrindiniu viso sausio mėnesio renginių simboliu. Šį renginį galės stebėti ne tik vilniečiai ir miesto svečiai, jį tiesiogiai transliuos LRT televizija.
„Sausis mūsų miestui – ypatingas mėnuo, juk prieš 700 metų kunigaikštis Gediminas išsiuntė garsiuosius savo laiškus ir taip pasauliui paskleidė žinią apie Vilnių. Todėl šią dieną Vilniuje numatyta daugybė renginių, o vienas svarbiausių akcentų bus susietas su Vilniaus šviesų festivaliu. Netikėčiausios Vilniaus vietos sužibs naujai, o interaktyvios instaliacijos stebins“, – pasakoja I. Romanovskienė.
Nuo sausio 25-osios Gedimino bokšte taip pat bus galima pamatyti Gedimino laiško, kuriuo Europos pirklius, amatininkus ir kitus atvykti gyventi į Vilnių, nuorašą.
Taip pat sausį kartu su partneriais bus vykdomi įvairūs gimtadieniui skirti renginiai: parodos, koncertai, scenos menų ir kino filmų pristatymai. Prie veiklų aktyviai jungiasi ir ekskursijų organizatoriai, kviečiantys iš naujo atrasti sostinę, bei restoranai, siūlantys paragauti atkurtų istorinių patiekalų. Įvairiomis formomis prisidės ir skirtingi meno, kultūros bei verslų inicijuojami renginiai.
Tuo tarpu liepos 25-ąją, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną, sostinė gimtadienį kvies švęsti muzikos festivalyje „Jaunas, kaip Vilnius“. Vingio parke vyks nemokamas klasikinės bei populiarios šiuolaikinės muzikos koncertas, kuriame dalyvaus gerai žinomi Lietuvos atlikėjai bei kviestinis svečias iš užsienio. Pažymima, kad 2022 metais pirmą kartą vykęs festivalis sulaukė apie 45 tūkst. žiūrovų.
Didieji projektai skatins į miestą pažvengti naujai
Anot I. Romanovskienės, vienu ryškiausių ir svarbiausių jubiliejinės programos akcentų taps septynių idėjų konkurso Vilniui laimėtojų projektai, kurie primins miesto praeitį ir dabartį, telks bendruomenę ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti dar nematytu kampu.
Anot jos, šie metai paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais, todėl jubiliejus įgaus nacionalinę reikšmę.
Idėjų konkursą Vilniui laimėjusius projektus įgyvendins Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, MO muziejus, menų fabrikas „Loftas“, Lietuvos nacionalinis muziejus, galerija „Meno niša“, viešoji įstaiga „Meno genas“ ir prodiuserinė kompanija „Ulvyds“.
Menų fabrikas „Loftas“ su projektu „Kartą Vilniuje“ kviečia vilniečius ir miesto svečius pasidalinti savo įamžintomis patirtimis sostinėje ir tokiu būdu tapti unikalaus filmo apie Vilnių bendraautoriais.
Lietuvos nacionalinis muziejus su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“ paliks muziejines erdves, organizuos edukacinius užsiėmimus ir apie miesto istoriją pasakos naujai.
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras padedant dirbtiniam intelektui rekonstruos pirmąją Vilniuje XVII amžiuje atliktą operą „Meno genas“, Lietuvos ansamblių tinklas tarptautinio garso kompozitorius pakvietė sukurti konkrečioms Vilniaus viešosioms erdvėms skirtus muzikos kūrinius. Galerija „Meno niša“ sostinės jubiliejaus proga Vilniaus aikštėse, parkuose ir pastatuose pristatys performansų bienalę.
Nemažai kūrėjų dėmesio sulaukė Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“. Kino režisierius Donatas Ulvydas ketina pagal šį romaną ne tik kurti filmą, bet inicijuoti ir naujus džiazo, tapybos, skulptūros įvykius. Tuo tarpu MO muziejus pristatys masinę instaliaciją, kviečiančią Vilnių pamatyti per „Vilniaus pokerio“ prizmę.
Jubiliejui skirtas programas rengia ir Vilniaus universitetas, Valdovų rūmai, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kitos įstaigos.
Lietuvos moksleiviams – programa „Vilnius tavo kuprinėje”
700 metų jubiliejaus proga Vilnius kviečia ir visus Lietuvos moksleivius bei mokytojus geriau pažinti sostinės istoriją ir šiuolaikinį jos veidą, pristatyti modernųjį Vilnių ir ateities perspektyvas.
Planuojama organizuoti nemokamas ekskursijas, kuriose moksleiviai bus suskirstyti amžiaus grupėmis, o Vilniaus 700 metų patyrimas bus galimas per įvairius pojūčius: klausą, regėjimą, uoslę, skonį bei lytėjimą.
Gimtadienio proga Vilniuje bus ir daugiau pramogų ir staigmenų, kurias vilniečiams ir miesto svečiams ruošia partneriai, naujienos skelbiamos puslapyje700vilnius.lt.
Ilgalaikį projektą „Vilnius 700“ inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė, programą kuruoja Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Kelerius metus organizuojama šventė kuriama partnerystės principu. Jubiliejinę programą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Vyriausybė.
Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė. sako, kad 700-asis Vilniaus gimtadienis yra puiki galimybė prisiminti Lietuvos sostinės ir valstybės istoriją, telkti bendruomenes, kalbėti apie tai, kokią Vilniaus ir Lietuvos ateitį mes visi kartu kuriame.
„2022 metais Vyriausybės kanceliarija skyrė tikslinį finansavimą ruošiantis artėjančiam jubiliejui, prisidėsime prie svarbiausių jubiliejui skirtų projektų įgyvendinimo ir galimybės visiems Lietuvos moksleiviams pažinti sostinės istoriją ir jos šiuolaikinį veidą“, – sako G. Balčytytė.
Seimas 2023-iuosius yra paskelbęs Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais, pažymint tai, kad 1323 metų sausio 25 dieną Vilniaus miestas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino rašytame laiške Europai.
Minėtu laišku pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač iš Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno, kviesti atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.