„Kaip durnelis eini, atsiprašinėji, žmogus nei valgyti nebaigia kepsnius. Prieš devynias žmogus dar valgo, sąskaitą neši atsiskaityti, tikrai baisiai atrodo“, – realybę atskleidžia „Floros simfonija“ savininkas Henrikas Tautkus.
Palangos verslininkas Henrikas įsitikinęs – lauko kavinės, barai, restoranai turi dirbti ilgiau nei šiuo metu leidžia karantino taisyklės. Ne iki devintos, bet iki 12 valandos vakaro.
„Prasideda žmonės septintą vakaro, nes po darbų, ir reikia užsidaryti devintą. Dvi valandos yra labai trumpas laiko tarpas, kur žmogui galima pailsėti, atsipalaiduoti, pakvėpuoti grynu oru“, – teigia jis.
Vyriausybė verslininkus išgirdo. Nusprendė švelninti karantiną. Tiesa, į verslininkų norus atsižvelgta tik iš dalies. Lauko kavinės nuo kitos savaitės galės dirbti tik viena valanda ilgiau. Naktiniai klubai ir toliau dirbti negalės. Prie vieno lauko staliuko galės sėdėti ne du skirtingų namų ūkio žmones, o jau penki. Maitinimo paslaugas leista organizuoti ir viešbučiuose, bet tik turintiems galimybių pasą.
„Buvo susitikę specialistai, ekspertai, epidemiologai, žiūrima ir kitų šalių patirtis. Tiesiog pasiūlomas kažkoks sprendinys. Visi jie yra nukreipti tam, kad būtų mažinamas sergamumas arba tam, kad būtų užtikrinamos jos mažėjimo tendencijos“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Tiesa, barų ir kavinių atstovai vis dar nesupranta, kodėl yra ribojamas jų darbo laikas.
„Juokinga, juokinga, ir viskas. Kodėl ta viena valanda? Kodėl ne dvi, kodėl ne trys? Kodėl su galimybių pasu, kai viešai deklaruojama, kad pasas iki minimumo sumažina susirgimo laipsnius ir panašiai, kodėl viduje su galimybių pasu ribojamas laikas“, – sako barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka.
Nuo kitos savaitės įsigalios ir daugiau karantino švelninimų. Valdžia atsisakė iki šiol galiojusio daugiau nei vienos šeimos artimų kontaktų ribojimo – leido susitikti, švęsti dviem šeimoms arba ne daugiau nei penkiems skirtingų namų ūkių asmenims uždarose erdvėse. Lauke leista būriuotis iki 10 asmenų – dvigubai daugiau, nei iki šiol. Nebebus ribojamas ir keleivių skaičius automobiliuose.
Vyriausybė taip pat leido savaitgaliais veikti ir toms prekybos centrų parduotuvėms, kurios neturėjo atskiro įėjimo iš lauko.
„Vertiname labai gerai, labai lauktas sprendimas. Prekybos atvėrimo etapų buvo žymiai daugiau, nei mes tikėjomės, galvojome, kad atvėrimas vyks dviem etapais, jis vyko keturiais, penkiais. Tikimės, kad kito uždarymo nereikės, prekybininkai įrodė, kad gali puikiai laikytis visų jiems keliamų reikalavimų“, – kalba prekybininkų atstovė Rūta Vainienė.
Valdžia atlaisvino ir pirtis. Jose galės rinktis ne daugiau nei du asmenys iš skirtingų namų ūkių. Su galimybių pasu lankytojų skaičius nebus ribojamas. Švelninimo sulaukė ir baseinai, kuriuose nuo kitos savaitės galės lankytis iki 50 asmenų, jei vienam jų užtikrinamas 20 kvadratinių metrų plotas ir viename baseino takelyje yra ne daugiau nei 5 žmonės. Su galimybių pasu plaukikų skaičius nebus ribojamas
Baseinuose ir pirtyse negalės maišytis galimybių pasą turinčių ir jo neturinčių srautai. Nuspręsta neriboti ploto vienam lankytojui sporto klubuose, kai juose lankosi tik turintys galimybių pasą.
Renginiuose atvirose erdvėse leistas dukart didesnis žiūrovų skaičius nei iki šiol – 300. Uždarose erdvėse renginius toliau būtų leidžiama organizuoti su 150 žiūrovų, užpildant ne daugiau nei 30 proc. sėdimų vietų. Jei renginyje dalyvaus tik galimybių pasą turintys asmenys ir renginys vyks lauke, būtų leidžiama iki 2000 dalyvių. Dėl žiūrovų skaičiaus vidaus renginiuose turint galimybių pasą Vyriausybė dar ketina tartis.
Profesinis ir aukštasis mokslas galės vykti ir kontaktiniu būdu atliekant studentų ir darbuotojų profilaktinius COVID-19 tyrimus.
Vyriausybė taip pat nutarė leisti ekskursijas tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse iki 25-ių asmenų su išankstine registracija ir padidino laidotuvėse galinčių dalyvauti asmenų skaičių iki 50-ies.
Anot Šimonytės, karantino švelninimo planą lėmė ne tik kitą savaitę startuosiantis galimybių pasas, bet ir gerėjantys sergamumo rodikliai
„Kol kas atrodo tendencijos yra palankios, ar jos išsilaikys, labai priklausys nuo to, kaip seksis toliau skiepyti, kokiais tempais toliau seksis skiepyti. Vis tiek epidemiologinė situacija išlieka tokia, kad Lietuva yra juodoje zonoje, laikytis saugumo reikalavimų privalome mes visi, net ir tie, kurie galvojame, kad esame visiškai saugūs“, – sako premjerė.
Prezidentūros sveikatos ekspertų tarybos narys, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis palaiko karantino švelninimo politiką. Aiškina, kad Lietuva trečiosios sergamumo bangos piką įveikė.
„Čia kaip toj dainoj, nei per anksti, nei per vėlai. Banga pradeda slūgti. Pradeda mažėti. Bet nepamirškime, kad esame dar labai aukštame lygyje, viename iš blogiausių Europos Sąjungos šalių situacijoje ir todėl tie reikalavimai turėtų būti labai pasverti ir lydimi kitų saugumo taisyklių laikymosi“, – prideda jis.
Ekspertai prognozuoja, kad po mėnesio Lietuvai gali pavykti persikelti į geltonąjį karantino scenarijų, kai naujus infekcijos atvejus kasdien bus galima skaičiuoti ne šimtais, o dešimtimis. Per vakar laboratorijos Lietuvoje aptiko 911 COVID-19 atvejų, mirė 9 žmonės.
Premjerė teigia, kad Lietuvoje iki liepos pradžios gali būti paskiepyta 70 proc. gyventojų, tačiau tai nereiškia masinio imuniteto, nes ne visi bus spėję gauti dvi skiepo dozes.