• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dvi vėjo jėgaines pasistatę Aukštaitijos verslininkai atėjus elektros brangymečiui liko nusivylę. Tam išleidusi du milijonus eurų, bendrovė skundžiasi, kad dėl biurokratinių kliūčių dabar nebegali pati naudoti savo pagamintos pigios elektros.

Dvi vėjo jėgaines pasistatę Aukštaitijos verslininkai atėjus elektros brangymečiui liko nusivylę. Tam išleidusi du milijonus eurų, bendrovė skundžiasi, kad dėl biurokratinių kliūčių dabar nebegali pati naudoti savo pagamintos pigios elektros.

REKLAMA

Įmonė savo pagamintą elektrą priversta parduoti į rinką pigiai, o pirkti iš elektros tiekėjo sau jau keturis kartus brangiau. Energetikos viceministrė aiškina, kad įmonė privalo iki galo įvykdyti savo anksčiau pasirašytas sutartis nepasant to, kad situacija elektros rinkoje pasikeitė kardinaliai.

Dvi vėjo jėgainės elektrą gamina šalia Rokiškio ir yra vienos pirmųjų Aukštaitijoje. Jos veikia jau dešimtmetį ir iki energetinės krizės jas valdančių bendrovių vadovė Iveta Aukštuolienė buvo patenkinta – pardavinėjo elektrą valstybei. Tačiau šiuo metu, elektrai Lietuvoje išbrangus, moteris pakliuvo į absurdišką situaciją. Nors turi savo vėjo jėgaines, iš jų patiria ne naudą, o nuostolį.

„Esame priversti parduoti savo gaminamą energiją po 117 eurų/MWh, o pirkti už 450 eurų, rugsėjį už 380 eurų. Norėtume tapti gaminančiais vartotojais – žaliąją energiją gaminti sau, nebe į rinką. Negalime tapti gaminančiais vartotojais, pasirodo, galime gaminti tik rinkai energiją, ne sau“, – pasakoja „Lašų duona“ direktorė Iveta Aukštuolienė.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris sako nusivylusi vyriausybės raginimais statytis vėjo ir saulės elektrines, mat dešimtmetį pardavinėjusi valstybei žalią elektrą, dabar dėl to kenčia – nebeturi teisės tapti gaminančiu vartotoju.

REKLAMA

„Investuokite į žalią energetiką – mes jums padėsime, jūs būsite bajorai, mes šituo jau netikim. Laukiam, kol kiti pasistatys“, – sako I. Aukštuolienė.

Valstybinės institucijos moteriai neleidžia elektros gamintis savo reikmėms ir tapti gaminančia vartotoja.

„Negali atgal atsukti laiko ir vėl iš naujo sakyti, keičiame aukciono sąlygas. Atsinaujinančios energijos skatinimo tarifo aukciono sąlygų negalima keisti šiuo metu, kadangi aukcionai įvykę, nustatytos aiškios sąlygos, kokiomis gaus skatinamąjį tarifą gamintojai. Šiuo metu schemos keitimas neįmanomas. Dėl suderintos valstybės pagalbos schemos ir dėl kitų įmonių teisėtų lūkesčių“, – tvirtina energetikos viceministrė Inga Žilienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tokie valdininkų aiškinimai verslininkei, turinčiai dabar elektrą pirkti 4 kartus brangiau nei pati parduoda, visgi atrodo nesąžiningi. Ji jau numynė daugybės institucijų slenksčius, tačiau visur atsitrenkė tarsi į sieną. Tad moteris jau abejoja, kiek nuoširdūs yra vyriausybės raginimai investuoti į atsinaujinančią energetiką.

„Kreipėmės į visas įmanomas institucijas, VERT, Energetikos ministeriją, ESO. Konkrečių atsakymų nepateikiama, pateikiama abstrakčiai, kad to neleidžia schemos. Kokios, negaliu pasakyti, o ESO gavome oficialų atsakymą, kad to neleidžia Atsinaujinančių išteklių gamybos įstatymas. Tapti gaminančiu vartotoju mums neleidžia, o turime kitą situaciją. Rinkoje eskaluojama, kad trūksta žaliosios energijos, tai pavyzdys, mes nepilnu pajėgumu gaminame, galime gaminti trečdaliu daugiau, bet ribojama į tinklą žalia energija. Priversti riboti, sąlygų padidinti elektros gamybą negauname. Nuo gegužės vilkinamas procesas“, – kalba I. Aukštuolienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į spragas atsinaujinančioje energetikoje pirštu beda ir Seimo opozicijos atstovai.

„Tai yra neteisinga kainodara. Tokie veiksmai iš valdžios pusės yra piktnaudžiavimas savo valdžia, neaišku, kokių siekiama rezultatų“, – tikina Seimo narys, darbietis Artūras Skardžius.

Atsinaujinančios energetikos asociacijos vadovas sako, kad tokioje padėtyje kaip rokiškėnai yra atsidūrę ir daugiau verslininkų. Tačiau jiems padėti mato mažai galimybių – sako, reikės toliau kentėti ir tikėtis, kad kada nors valdžia pakeis įstatymus.

Kai ta pati daro Ignitis (superka pigiai dujas i uz mokesčių mokėtoju lėšomis nuomojama laivą, o parduoda kelis kartus brangiau) tai konservu gerbėjams normalu atrodo.
Beje, ta dabar daro Ignitis. Nutraukia sudarytas sutartis su verslininkais ir reikalauja mokėti pagal biržos kainas. Kodel jiems galima?
Ta verslininke durna ar nagla? Aisku nagla, susir8nko valstybes parama, susirinko padidintus tarifus kai palankiai pridavinejo i tinkla ir dabar verkia, kad per pigiai superka :DDD O juk superka rinkos kaina, o ji mat parduoti, gauti galutine mazmenine kaina vartotojui. Apgailetina.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų