Esą net vaistus reikia parduoti iš tam tikro sąrašo. O kas nenori lipti per sąžinę ir siūlyti to, ko pacientui nereikia, esą gauna nuo viršininko pylos.
Į vaistinę, kaip ir parduotuvę, kai kurie eina vienos prekės, o išeina su keliomis, nes vaistininkas ką nors pasiūlo.
Iki šiol puse lūpų vaistininkai kalbėjo, kad juos vaistinių tinklai verčia žmonėms siūlyti tam tikrus papildus ir net vaistus, dabar jie apie tai kalba garsiai, tik dar viešintis nenori – bijo, kad paskui nė viena vaistinė dirbti nepriims.
„Esame spaudžiami prekiauti privačių prekės ženklų produktais, kas liečia ir vaistus, ir maisto papildus. Mums nuleidžiamos lentelės pardavinėti tą, tą ir tą, nors mes kitą sykį manom, kad arba žmogui nieko nereikia, arba reikia kito preparato“, – atskleidžia tapatybės neatskleidžianti vaistininkė.
Svarbu ne tik ką, bet ir kiek parduodi.
„Jeigu žmogus perka vaistus nuo slogos, pasiūlykim nors nosinaites, nu mus tai iš tiesų ir žemina. Negi tas žmogus ant tiek kvailas, kad nežino, kad jam nosinių reikia ar nereikia“, – pasakoja vaistininkė.
Vaistininkai skatinami rungtis – kas daugiau parduos konkrečių vitaminų, tas gaus piniginę premiją iki 300 eurų.
„Jeigu tu nedalyvauji tam tikrame žaidime, kaip sukaupkime krepšelį ir laimėkime vaistinės kolektyvui prizą, kolektyvas į tave žiūrės nepalankiai, gali grafiką padaryti mažiau palankų“, – atvirauja vaistininkė.
Vaistinių tinklų atstovai to neneigia
Vaistininkų profesinė sąjunga sako, kad vaistininkai verčiami parduoti tam tikrus papildus ne viename tinkle.
„Yra vaistininkai pastatyti į tam tikrus rėmus ir privalo vykdyti tam tikrus nurodymus, privalo vykdyti tam tikrus planus, dalis tų, kurie nesutinka šitą daryti, galvoja, kad ne visai šitai teisinga, tada jie turi nemalonius pokalbius su regionų vadovais, ir su vaistinių vedėjom“, – pasakoja vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Žydrūnas Mineikis.
Vaistinių tinklų atstovai neneigia – pardavimai svarbūs, bet jų esą siekiama pagal įstatymus ir vaistininkų etikos kodeksą.
„Visos verslo įmonės dirbdamos verslo sąlygomis, jos planuoja savo veiklą, ne išimtis ir mes, turim ir įmonės bendrus planus, ir rinkodaros bendrus planus“, – tvirtina „Gintarinės“ vaistinės generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė.
„Egzistuoja tam tikras finansinis paskatinimas, tam, kad mūsų vaistinių kolegos, visi kolegos ir vaistininkai, ir farmakotechnikai, konsultantai, kad jie būtų proaktyvesni, kad labiau domėtųsi, ką mes jiems parodom, pristatom įmonės viduje“, – teigia „Eurovaistinės“ atstovė Kornelija Sakalaitė.
„Jeigu tu nepasiduodi šitam žaidimui, tai tu tiesiog patiri spaudimą iš regionų vadovų, būti iškviestas ant kilimėlio, nes visada suformuojamos ataskaitos ir yra matoma, ar tu prekiauji tuo, kuo reikia, ar neprekiauji, nes būna ataskaitos procentiškai išskaičiuota, kiek tu pardavei privačių prekės ženklų vaistų, papildų“, – sako tapatybės neatskleidžianti vaistininkė.
Veryga: čia ne kaliošai ir ne kebabai
Pasipiktinusių vaistininkų liudijimų sulaukė buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Čia ne kaliošai ir ne kebabai. Kai tu matai, kai močiutės paskutinį pinigėlį krapšto tokiems dalykams, kurie neaišku, ar reikalingi apskritai, tai yra vien dėl to, kad kažkoks regiono vadybininkas ar dar kas nors sudėliojo vaistininkui planą ir jį skalbia kiekvieną mėnesį pasistatęs“, – teigia buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Dabartinė Sveikatos apsaugos ministerijos valdžia perversmo vaistinių reguliavime nežada.
„Tai nėra tik Sveikatos ministerijos reguliavimo dalykas, supraskime, kad vaistinės, šiuo atveju vaistinių tinklai, tai vis tik yra verslo subjektai, kurie turi vieną iš tikslų ne tik padėti žmonėms, ne tik parduoti tuos vaistus, kurie yra reikalingi, tačiau siekti kažkokio pelno“, – tvirtina sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
„Arba yra tiek durni, kad nesupranta, arba yra koks nors interesas įlindęs, kuris neleidžia jiems suprast“, – rėžia buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Anot Verygos, pavasario Seimo sesijoje svarstoma kurti komisiją, kuri svarstys vaistinių pardavimų politiką.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.