Pokalbis su parlamentaru – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Ar tai būtų kažkokios specialios elektroninės cigaretės? Ką sugalvojote?
Tai tikrai nėra tos pačios elektroninės cigaretės. Tų stalų su buteliukais ir visais įrenginiais į vaistinę niekas negalėtų nunešti, ir negalėtų ateiti pas šeimos gydytoją ir sakyti, kad klausykit, noriu pagarinti, parašykit man receptą.
Čia mes kalbame apie teorinę galimybę, jeigu kažkas registruotų tas priemones kaip pagalbos metantiems rūkyti priemones, jeigu tai atitiktų farmacijos produktams keliamus reikalavimus – kaip dabar yra nikotino pleistrai, nikotino guma – tada gydytojas galėtų paskirti žmogui, norinčiam mesti rūkyti, kaip nikotino pakaitinės terapijos priemonę.
Realiai dabar net nėra tokio produkto?
Nėra, tai yra teorinė galimybė.
Bet uždrausti kitas jūs vis tiek siūlote?
Taip. Kitas uždrausti siūlome dėl to, nes reiškinys darosi iš esmės nevaldomas ir nevaldomas visur – tiek nelegaliame lygyje, tiek ir ten, kur yra legalu. Priėmus sprendimus dėl skonių, dėl priedų, verslas atvirai ignoruoja tuos reikalavimus, apeidinėja įstatymus ir matome kiekvieną dieną daugėjant istorijų su vaikų apsinuodijimais ir panašiai, ir visuomenė nelabai gali prisidėti prie proceso valdymo, nes dabar neaišku, kas ten yra legalu, nelegalu, kas ko pylė, pripylė.
Seimas uždraudė skonius, bet liko spalvos su aiškia nuoroda į skonį. Lietuvos institucijos neturi svertų įrodyti, kad geltona spalva reiškia skonį. Tai kodėl Seimo nariai išvis priima nekokybiškus įstatymus, ir kodėl pirmiausia neieškote būdų, kad veiktų jau priimti įstatymai?
Kai yra priimamas įstatymas, civilizuotoje valstybėje visi tikisi, kad piliečiai ir verslai laikysis įstatymo, o ne elgsis kaip nusikaltėliai ir bandys visokiais būdais įstatymą pažeidinėti. Čia tiesiog yra parodymas, kad mes pasitikime verslu.
Tai politikai nenumatė?
Nenumatėme ir tikrai nesitikėjome, kad taip įžūliai ir tokia apimtimi bus pažeidinėjamas įstatymas. Problemų yra daug, tai nėra tik kvapai. Kvapai ar skoniai tik sukuria papildomą patrauklumą vaikams, bet problema yra ir patys prietaisai, į kuriuos galima įpilti bet ką. Įpilti galima ir nelegalias medžiagas, ir nuodingas medžiagas.
Su panašiomis problemomis susiduria ir pilnamečiai, ir nepilnamečiai. Vaikų problemos gal tik nuskamba garsiau, bet dalis tų, kurie pradėjo garinti, jau yra suaugę ir susiduria su tomis pačiomis problemomis. Mes tiesiog nusižiūrėjome iš australų jų modelį, ką jie priėmė. Jie nusprendė nebeprekiauti tokiais gaminiais parduotuvėse ir leisti tokį sprendimą tik tada, kai tai yra pagalba metančiam rūkyti.
Aš nežinau, ar jie tokių priemonių turi ar neturi, tikrai nesigilinau, bet mes tiesiog pasižiūrėjome į modelį ir pasiūlėme jį Lietuvai.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Nebuvo jų ir nereikėjo.
Ir tiek rūkančių nebuvo...