Autobusų, greitosios ir karinių automobilių konvojus namo veža 144-is šalies gynėjus, kurie iki šiol buvo Rusijos nelaisvėje. Tarp grąžintų į Ukrainą – ir 95 „Azovstalio“ metalurgijos gamyklos gynėjai.
Namo sugrįžusių karių realybė – jau kitokia nei karo pradžioje.
Jie – smarkiai suluošinti, kai kurie – be galūnių, negali vaikščioti. Tačiau kiekvieno akyse – nenumaldomas džiaugsmas ištrūkus iš okupantų nelaisvės, noras kuo greičiau apkabinti artimuosius ir viltis, kad netrukus kiekvienas okupantas bus išvarytas iš gimtosios žemės.
„Savo artimiesiems noriu pasakyti, kad labai greitai pas juos sugrįšiu. Dabar viršų ima emocijos, tačiau kelionė buvo labai sunki – tai buvo vienas iš daugelio bandymų grįžti namo. Nuolat kas nors vis nepavykdavo. Visą laiką galvojau, kad kažkas suges, kas nors nutiks ir mes grįšime į nelaisvę“, – pasakoja iš nelaisvės grįžęs Ukrainos gynėjas Artur Lypka.
„Noriu paprašyti mūsų valdžios, kad jie dėtų visas pastangas, kad kiekvienas nelaisvėje pasilikęs vaikinas būtų išlaisvintas“, – kalba iš nelaisvės grįžęs Ukrainos gynėjas Henadiy Sabdiyev.
Tai – didžiausias karių apsikeitimas su Maskva nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Tiesa, Ukraina nenurodo, kiek karių šalis perdavė Rusijai. Vis tik Ukraina žada dirbti toliau, kad pavyktų išlaisvinti kitus Azovo pulko karius, mat rusai juos laiko neonacistine organizacija ir anksčiau skelbė, kad kiekvieną jos narį reikėtų teisti.
Ukrainiečiai pasiekė ir dar vieną reikšmingą laimėjimą – po sėkmingos jų atakos okupantai pasipustė padus iš garsiosios Gyvačių salos. Ji tapo Ukrainos pasipriešinimo simboliu, kai karo pradžioje internete paplito pokalbis radijo ryšiu – Ukrainos kariai pasiuntė rusus velniop, atsakydami į Rusijos karo laivo reikalavimą pasiduoti.
Ukrainiečiai skelbia, kad priešas spruko keliais laiveliais. Bet štai Maskvos versija visai kitokia – tikina, kad kariai saloje tiesiog baigė vykdyti užduotį ir iš jos pasitraukė – neva tai – „geros valios gestas“. Tačiau tiesa ta, kad okupantams tiesiog nepavyko atlaikyti nuolatinių ukrainiečių smūgių.
Mykolajivas ir naujausias rusų raketos smūgis į daugiabutį. Ciniškos atakos metu žuvo mažiausiai šeši žmonės.
„Rusija vien į Mykolajivą paleido 10 raketų. Ir visos jos buvo nukreiptos į civilinius objektus. Tai kiekvienam pasaulio gyventojui įrodo, kad spaudimo Rusijai nepakanka“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Po raketos smūgio į prekybos centrą Kremenčuke gelbėtojai vis dar ieško ir 20 dingusiųjų, o Putinas iš sužalotų ir žuvusių žmonių tik tyčiojasi ir vėl žeria kaltinimus ukrainiečiams. meluoja, kad Rusija neturi poreikio taikytis į civilinius objektus, o jų ginklai itin tikslūs, tad neva gali pataikyti į bet kokią karinę infrastrūktūrą. Kol pasaulis kraupsta nuo išpuolio masto prekybos centre, jis aiškina, kad jokio sprogimo nebuvo.
„Nėra ten jokio teroristinio išpuolio ar sprogimo. Juk čia buvau, nežinau… Bet tikrai žinau – ir mes tą daug kartų sakėme, rodėme iš dronų: kai pastato ginklus, raketų kompleksus, artileriją ir kitą sunkią techniką“, – kalba Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Kyjive apsilankė ir britų milijardierius Ričardas Bransonas, tačiau ne tik susitikti su prezidentu ir ukrainiečiams, bet ir atvežti dovanų – žada padėti atstatyti Ukrainą.
„Jis lankėsi Hostomelyje, kur aptarė galimybę atstatyti oro uostą ir pastatyti mūsų, didžiausią pasaulyje lėktuvą „Mriya“, – sako V. Zelenskis.
Tačiau pagalbos Ukrainai reikės ne tik karui pasibaigus – jos reikia dabar. Mūsų kolegų NATO viršūnių susitikime Madride kalbintas Kyjivo meras Vitalijus Kličko tikino, kad kariaujanti šalis jaučia palaikymą, tačiau reikia ir Vakarų veiksmų.
„Akcentavau, kad be deklaracijos, mums reikia ginklų ne rytoj, o jau šiandien. Nes mes, kalbant atvirai, giname ne tik mūsų šalį, miestus ir šeimas. Giname kiekvieną europietį. Agresyvi Rusijos politika eis tiek toli, kiek mes jai leisime eiti“, – tikina Kyjivo meras Vitali Klitschko.
O Jungtinės Valstijos skelbia, kad perduoda Ukrainai žadėtą 1 milijardo 300 milijonų dolerių ekonominės pagalbos. Tai – prezidento Džo Bideno pasirašyto 7,5 milijardų dolerių pagalbos paketo dalis.