Maskva aiškiai parodė, kad pasaulio lyderių kvietimas baigti karą jai nerūpi. O patys rusai skundžiasi, kad sprogimas nugriaudėjo jų naftos bazėje už beveik 200 km nuo Ukrainos. Esama informacijos, kad ten galėjo pasidarbuoti dronas kamikadzė, kurį Ukrainai paaukojo lietuviai.
Juodų dūmų stulpai į dangų kyla Ukrainos vakarinėje Lvivo srityje. Būtent prie jos ir yra Lenkijos kaimas, kuriame vakar vakare Rusijos apšaudymo metu nukrito raketos. Lvive rusai surengė tikrą apokalipsę. 80 procentų srities centro liko be elektros, vandens ir šildymo.
Putino raketų ir dronų smūgių pasekmės Kyjive: rusai nusitaikė į tris Kyjivo srities rajonus, pataikė į 15 gyvenamųjų namų, o pačioje sostinėje pražudė mažiausiai vieną žmogų: „Mano butas kitoje namo pusėje. Net puodas ant stalo pašoko.“
Ukrainiečiai skelbia, kad Kyjivo srityje vieną moterį rusų raketos nuolauža pražudė, kai ji lankė vyro kapą. Iš viso Maskva į visą Ukrainos teritoriją vakar paleido apie 100 raketų ir dronų.
Ir nors didžiąją dalį jų pavyko numušti, dalis pasiekė tikslą ir 10 mln. ukrainiečių liko be elektros:
„Už ką taip nekenčia žmonių? Atvažiuodavo čia iš Belgorodo poilsiauti gražiame mūsų Charkive. Pamenate, kaip atvažiuodavo nuolat? O dabar... Nepaisant to, mes išgyvensime.“
„Manau tie žmonės neverti atleidimo. Tai, kas vyksta čia – nelogiška. Taikūs, paprasti žmonės kenčia. Pensininkai, vaikai...“
Vieną didžiausių nuo karo pradžios raketų apšaudymų Putinas surengė ne atsitiktiniu metu, o baigiantis pirmai G20 susitikimų dienai, skambant kritikai Maskvos adresu.
„Toks yra Rusijos atsakas Indonezijai, Indijai, Kinijai ir kitoms šalims, kurios kalbėjo apie būtinybę baigti karą. Rusija rodo pasauliui, kad nori tęsti. Dabar pasaulis turi atsakyti“, – tvirtina Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Turbūt ne veltui ir Putino pasiuntinys Lavrovas iš G20 susitikimo išskrido diena anksčiau.
„Kol kiti lyderiai kartu dirbo spręsdami žmonėms kylančius iššūkius, Putinas beatodairiškai leido raketas į civilius Ukrainoje“, – teigia JK premjeras Rishi Sunak.
Ir ne tik Ukraina ir Lenkija šiandien jaučia Rusijos raketų teroro pasekmes. Vakar vakare valstybės gynimo tarybos posėdį staiga sušaukė ir vengrų premjeras Orbanas, mat po rusų raketų smūgių sustojo pietinė naftotiekio „Družba“ atšaka, tiekianti žaliavą Vengrijai, Slovakijai ir Čekijai. Šiandien vengrai atsiduso kiek lengviau.
„Kliuvo elektrinei, kuri aprūpina tiekimo įrangą. Sutaisyti ją paprasčiau, nei jei būtų pataikę į naftotiekį“, – sako Vengrijos užsienio reikalų ministras Peter Szijjarto.
Vengrai tikisi kuo greitesnio juodojo Rusijos aukso srauto atnaujinimo. Budapeštas mielai siurbia rusų energijos išteklius ir nuolat kišą pagalius į ratus Europos Bendrijai, kai ši svarsto naujas sankcijas žudikiškam Maskvos režimui. Vengrai neleidžia net per savo teritoriją kitoms šalims tiekti Ukrainos kariams ginklų, kurie būtini laisvinant teritorijas nuo rusų fašistų.
Deja, sprukdami iš Chersono rusai paliko ten daug minų. O viena jų – vos nepražudė berniuko.
„Rusai perėjo į kairį krantą, o mes dešiniajame prie pat Dnipro. Ir prasidėjo trys dienos stiprių apšaudymų. Jie šaudė viską, ką turėjo, į mūsų kaimą“, – pasakoja Chersono srities gyventoja Maryna Ziuskina.
Maryna su vyru ir trimis vaikais spruko iš kaimo, kol rusai jų nepražudė, bet automobilių konvojus užvažiavo ant minų.
„Automobilis priešais mus užvažiavo ant minos. Jis užsidegė ir jį sviedė į mus. Sprogo labai staigiai“, – kalba Maryna.
Ukrainietės sūnus atsidūrė reanimacijoje, bet jau sveiksta. O vyras vis dar sunkios būklės. Pareigūnai sako, kad Ukraina dabar labiausiai pasaulyje minomis užteršta šalis.
„Tai pavojingiausas dalykas, su kuriuo dabar susiduriame. Deja, turime aukų. Kelios nelaimės nutiko ir mūsų išminuotojams“, – sako Ukrainos vidaus reikalų viceministrė Meri Akopyan.
Šią naktį sprogimai nugriaudėjo ir Rusijoje. Orlovskio naftos produktų bazėje už beveik 200 km nuo Ukrainos. Rusų pareigūnai kaltina ukrainiečius, esą jie į bazę paleido droną. Pinigus ukrainiečių dronams renkantis Andrius Tapinas sako, kad tai gali būti darbas drono kamikadzės „Topaz“, kurį suaukoję pinigus lietuviai nupirko Ukrainai.