Pastarasis sako niekuo negalįs padėti ūkininkams, o žemės ūkio ministras jau žada padalinti kompensacijoms 8 milijonus eurų. Tačiau ūkininkai tokią paramą vadina pasityčiojimu, mat reikalauja penkiskart didesnės sumos ir gąsdina nesitrauksią – kitą savaitę didžiuliu protestu sudrebins Seimą.
Dviejų mėnesių telyčia mykia po Vyriausybės langais Vilniuje. Ją iš Kauno rajono atsigabeno ūkininkai, jau 2 mėnesius reikalaujantys vyriausybės padėti išgyventi kritusių pieno supirkimo kainų krizę.
„Murkutė, murkė. Atsivežėm telyčaitę, ji 2 mėnesių, graži, puiki“, – sako vairuotojas Algis.
Reikalaudami susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte, prieš savaitę pieno gamintojai buvo atsigabenę plastikinę karvę, tačiau premjerės dėmesio taip ir nesulaukę, šiandien atsinešė dar ir karvių kaukolių.
„Čia karvės kaukolė. Kaimo ateitį taip dabar matome, tokia vizija“, – tvirtina ūkininkas Tomas Vitkevičius.
„Toks vaizdas, kad kalbame į vandenį. Kalbam garsiai, aiškiai, siunčiam raštus, bet atgalinis ryšys labai vangus. Su premjere, nežinau, kokia čia pilis ir kaip į ją įlipt“, – kalba ūkininkė Regina Bernatonienė.
O žemės ūkio ministrui ūkininkai atvežė muilą – kaltina kurtumu ir melagystėmis.
„Mintis – ministrui pasimuilinti ausis, nusiplauti liežuvį, nes meluoti negražu“, – sako ūkininkė Renata Vilimienė.
Ir šįkart protestuotojai nesulaukė ne tik premjerės, bet pro šalį praėjo ir į Vyriausybės posėdį einantis žemės ūkio ministras. Stabtelėjo tik krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Pamačiau narvą ir vaikai buvo priėję, galvoju, kas ten yra“, – kalba A. Anušauskas.
Tačiau ministras Anušauskas, išskyrus užuojautą, ūkininkams sako negalįs daugiau nieko pasiūlyti.
„Tikrai nesu šios srities specialistas, teko būti ne viename ūkyje, žinau, pienininkų darbas pats sunkiausias, 24/7, kaip karių“, – teigia A. Anušauskas.
Pas protestuotojus visgi užsuko žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas. Ūkininkai iškart jį apipylė skundais dėl perpus kritusių pieno supirkimo kainų: „Mes girdim tik pažadus, pavasaris išaušo, davė signalus, davė laiko, vėl stovim čia.“
Tuo metu žemės ūkio ministras Navickas nuostolingai dirbantiems pieno gamintojams toliau žada Briuselyje prašyti europinės paramos, o iš Lietuvos biudžeto už pirmus tris metų mėnesius ketina skirti bendrą 8 milijonų eurų paramą. Išmokas padalinus, bus po 12 eurų per mėnesį už kiekvieną karvę. Ūkininkai tokią pagalbą vadina pasityčiojimu ir reikalauja penkiskart didesnių kompensacijų.
„Galim suteikti tiek, kiek turim pinigų, daugiau neturime, negalime. Jie iš dangaus nekrenta, turi suderinti schemą, valstybės pagalba stipriai reglamentuojama ES, nes tai traktuojama kaip intervencija į laisvą rinką“, – kalba žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
„Atrastų ne 1, ne 10, 100 mln., jei būtų noras politinis. Didžioji dalis ūkininkų dirba į nuostolį, su kiekvienu primelžtu litru netenka pajamų. Kas turi traktorių, parduoda, bet ateis laikas, kai nebus iš ko gyventi. Užsidaro labai daug ne tik smulkių, bet vidutinių ūkių, išsiparduoda karves, nebenaudinga“, – tikina Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius.
Pieno gamintojų protestai tęsiasi jau beveik 2 mėnesius. Iš pradžių protestavo prie prekybos tinklų būstinių ir pieno perdirbimo bendrovių, pylė pieną laukuose, dalijo įvairiuose šalies miestuose gyventojams. Na, o kitą savaitę, ketvirtadienį, jau grasina surengti tūkstantinį mitingą prie Seimo.