Ji pranešė, kad yra Susisiekimo viceministrės Agnės Vaiciukevičiūtės pusseserė. Vaiciukevičiūtė yra ir pačios Armonaitės klasiokė. Kai kurie Laisvės partijos nariai jau dabar sako, kad jiems klijuojama bebrų etiketė yra pagrįsta.
Vis tik skandalą partija gesina saugodama ministrę – trečiadienį vakare apie atsistatydinimą pranešė Armonaitės viceministras Vincas Jurgutis, o ketvirtadienį apie pasitraukimą informavo ir geležinkeliuose vos 10 dienų išdirbusi jo žmona.
Kadaise daliai socialdemokratų klijuota bebrų etiketė dėl galimo nepotizmo ir savų žmonių protegavimo valstybinėse įmonėse, dabar jau limpa ir naują bei skaidrią politiką žadėjusiai Laisvės partijai. Teisingumo ministrė Dobrowolska sako atvirai – etiketė lipdoma ne be pagrindo: „Užtruks tol, kol mes galėsime išsivalyti tą bebrų ir ūdrų etiketę klijuojamą, nes jinai klijuojama pagrįstai.“
Nors dar vakar laisviečiai mušėsi į krūtinę, kad partijos valdybos nario ir Ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona Agnė Belickaitė Lietuvos geležinkeliuose korporatyvinių reikalų direktore su daugiau nei 4000 eurų alga į rankas įsidarbino skaidriai, per konkursą, po prezidento kritikos, vakar vakare pats Jurgutis pranešė, kad atsistatydina iš viceministro pareigų.
„Reikia kraujo ir atsakomybės. Žinodamas, kad niekas nieko neteisėto nepadarė, noriu pabandyti nuimti krūvį nuo niekuo dėtų žmonių. Šitą atsakomybę noriu prisiimti aš. Traukiuosi iš Ekonomikos ir inovacijų viceministrų ir tikiuosi, kad tai leis pabaigti šią keistą istoriją ir visiems grįžti prie svarbių klausimų valstybėje“, – sako V. Jurgutis.
„Jokių priekaištų nei kompetencijai, nei darbams, nei atsidavimui darbui, pastangoms, viceministrui aš neturiu, bet jo prašymą tenkinsiu“, – kalba A. Armonaitė.
„Traukiasi vyras, kaip džentelmenas, kuris uždirba mažiau. Nes geležinkeliuose atlyginimas yra 4 kartus didesnis, negu viceministro. Tai čia visiškai logiškas sprendimas“, – teigia Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas.
Kartu su savo vyru iš aukšto posto Lietuvos Geležinkeliuose traukiasi ir pati Belickaitė.
„Ai, traukiasi? Tai tada čia lyčių lygybės klausimas išspręstas“, – sako A. Sysas.
Nors po pirminės žinios apie jos įsidarbinimą, ji dar viešai gyrėsi, kad kilęs skandalas tik paskatins ją dirbti dar daugiau ir geriau, šiandien ryte ji jau parašė, kad apsigalvojo.
„Absurdas. Išeinu aš, nes tikrai nei geležinkeliai, nei mano vyras, nei, tiesą sakant, aš pati nenusipelnėme viso šito“, – tvirtina Agnė Belickaitė.
Nausėda vakar pareiškė, kad apie pasitraukimą turėtų pagalvoti ir pati Armonaitė.
„Pasvarsčiau. Dalykinių argumentų, kodėl aš turėčiau trauktis, nematau, bet politinių postų aš nesivaikau ir nesilaikau, tačiau šitoje situacijoje nematau argumentų, kodėl turėčiau trauktis“, – teigia A. Armonaitė.
Bet išsigandusi kilusio skandalo, prisipažinti suskubo ir dar viena Aušrinės Armonaitės pavaldinė – Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė. Ji „Facebook“ prisipažino, kad yra pusseserė su Agne Vaiciukevičiūte – Armonaitės klasioke ir dabartine Susisiekimo viceministre. Ministerija, kurią valdo Laisvės partija, todėl Nausėda ir toliau kalba apie Armonaitės atsakomybę.
„Tai jau panašu į kažkokią sistemą. Ir tai tikrai daro labai blogą poveikį žmonių pasitikėjimui politika, politinėmis partijomis, politika apskritai. Žinoma, galima mėginti nuimti mažesnę galvą tam, kad būtų išsaugota didesnė. Klausimas, ar pačiai partijai tai naudinga“, – kalba prezidentas Gitanas Nausėda.
„Žalos sukėlimas visuomenei, frakcijai, ir akivaizdžiai, partijai, yra ta žala, kurią mes patyrėme“, – sako Laisvės partijos narė Ewelina Dobrowolska.
„Buvo sukurtas precedentas abejoti visos politinės partijos reputacija ir partijai buvo primestas nepotizmo šešėlis“, – kalba Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Belickaitė, kadaise besigyrusi, kad stovėjo prie Laisvės partijos ištakų, vėliau ėmusi tūkstantines sumas iš partijos kasos už seminarus ir mokymus, dar pasipiktino, kad dalis laisviečių pareiškė, jog jai nederėjo darbintis geležinkeliuose.
„Laisvės partijos žmonės, su kuriais dar ką tik turėjome profesinius santykius, jaučiasi turintys teisę mane savintis, nurodinėti, kur galiu ar negaliu dirbti, ir net atvirai daro politinį spaudimą valstybės valdomos įmonės veiklai“, – piktinasi A. Belickaitė.
„Aš Agnei Belickaitei irgi nieko nesu skolingas, mano pozicija yra mano nuomonė“, – sako T. V. Raskevičius.
Trečiadienį nieko blogo šiame skandale nematęs konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, ketvirtadienį apie tai jau kalbėti nenori: „Gal dėl Armonaitės? — Ne, bėgu nuo jūsų. — Kodėl? — Labai keistus klausimus uždavinėjate.“
Bet nuo klausimų nepabėgo Ingrida Šimonytė, su kuria, dar iki tampant premjere, Belickaitė gyrėsi gėrusi alų.
„Ponia Agnė, panašu, kad pati suprato, kad padarė, manau, kad klaidą, kandidatuodama į šitas pareigas, tai vertinu, kaip teisingą sprendimą, sprendimą pasitraukti, o kaip neteisingą sprendimą, sprendimą dalyvauti tokioje atrankoje“, – sako I. Šimonytė.
Apie Nausėdos pasiūlymą Armonaitei pagalvoti apie atsistatydinimą, Šimonytė atrėžė štai taip:
„Aš daviau sau naujametinį pažadą minimizuoti komentarus apie tai, ką sako prezidentas, ir kuo arčiau bus prezidento rinkimų kampanija, tuo stengsiuosi uoliau to laikytis, nes manyčiau, kad nemažai iš tų komentarų, matyt, jau yra tam tikros rinkiminės kampanijos dalis“, – teigia I. Šimonytė.
Bet tuo pačiu pridėjo, kad jai reikia daugiau informacijos dėl Susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio atsakomybės.
„Aš pirmiausia noriu išsiaiškinti, kaip buvo atliktos procedūros „Lietuvos geležinkeliuose“ ir tada jau galėčiau spręsti dėl ministro, kuris prižiūri šitą įmonę, atsakomybės“, – tvirtina I. Šimonytė.
„Žinot, aš sulaukiu raginimų trauktis kiekvieną dieną, man svarbu, kad įmonės darytų pamokas. – Jūs sakot, po visų skandalų, kad pasidarys išvadas, išmoks pamokas, jums pačiam, asmeniškai, nepabodo dėl geležinkelių atsakinėti į klausimus? — Pabodo, patikėkit, man pabodo, pasižiūrėkit, kiekvieną mėnesį yra tam tikri įvykiai“, – kalba M. Skuodis.
Tai ne pirmas Laisvės partijos nepotizmo skandalas. Vienas partijos kūrėjų, Remigijus Šimašius, buvo sulaukęs kaltinimų ir dėl to, kad naujosios jo žmonos, Gilmos Teodoros Gylytės įmonė laimėjo bent 5 Vilniaus savivaldybės konkursus už šimtus tūkstančių eurų.
„Jeigu prieš rinkimus mums buvo žadama apie kažkokį super skaidrumą, tai matome, kad laimėjus rinkimus visa tai yra pamiršta ir dabar tas protekcionizmas ir nepotizmas didžiule banga nuėjo“, – tikina „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Nu, kaip galėjo nežinoti, artimiausi žmonės daro vienus ar kitus veiksmus, čia tas toks sakymas, kad nieko nežinojo, man atrodo jis jau darosi juokingu, ne pirmoje situacijoje juokingu. Akivaizdu visiems, kas čia vyksta“, – kalba Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Vincas Jurgutis yra vienas iš Laisvės partijos valdybos narių, bet ar joje liks ir toliau, Armonaitė neatsakė.