Sostinės Bernardinų sodo smėlio dėžėje vidurdienį su dviem sūnumis leidžia vilnietė Giedrė. Iki rugsėjo liko vos keliolika dienų. Netrukus vienas sūnus pradės antrus metus mokykloje. Moteris prisimena: gauti vietą darželyje buvo sudėtinga.
„Kokius dvejus metus ėjo į privatų darželį vien dėl to, kad nebuvo tos vietos. Po to vieta vyresniam vaikui, kai jam buvo treji ketveri metukai, atsirado“, – pasakoja vilnietė Giedrė.
Tad dvejus metus teko plačiai atverti piniginę.
„Net ir su ta savivaldybės kompensacija kainos nepalyginsi su valstybiniu darželiu. Ten jau reikėjo patuštinti kišenę“, – sako Giedrė.
Kitam sūnui dveji. Jam pasisekė labiau – laukė ilgoje eilėje, tačiau dabar aišku, kad vietą valstybiniame darželyje jis turės. Tačiau Vilniuje skaičiuojama, kad daugiau nei pusantro tūkstančio ikimokyklinukų dar laukia eilėje. Ir darželių problema ne tik sostinėje. Praėjusių metų spalio duomenimis, eilėje į valstybinius darželius visoje Lietuvoje laukė daugiau nei 11 tūkstančių vaikų.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, kiek anksčiau pradėjusi kurti „Tūkstantmečio mokyklą“, skelbia naują ambiciją – po trejų metų visiems dvimečiams ir vyresniems garantuoti vietą valstybiniame darželyje.
„Šiandien nėra įpareigojimo visiems vaikams sudaryti galimybę lankyti darželius. Savivaldybė galėtų pasakyti, jog nėra vietų. 2025 metais to savivaldybė pasakyti negalės“, – tikina J. Šiugždinienė.
Tam ministerija iš viso ketina skirti 78 milijonus eurų europinių lėšų. Tačiau tėvai tikina: ministrės ambicija skamba gražiai, bet ar neteks tėvams nusivilti.
„Tai nėra išdiskutuota ir neaišku, kas po tuo „visuotinis“ slepiasi. Jeigu infrastruktūros nėra, tai yra tiesiog tuščias pažadas. Tai yra lūkesčių bereikalingas sukėlimas, jeigu neatsiras tų darželių ar pavėžėjimo ten, kur jo reikia“, – sako Tėvų forumo tarybos pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas.
„Kiek aš jau bent matau, mūsų darželyje visą laiką skelbimai yra, kad „ieškome pedagogo, ieškome logopedo, ieškome spec. pedagogo“. Akivaizdu, kad žmonių trūksta“, – kalba vilnietė Giedrė.
Ministrė teigia: kitais metais reiktų 160 naujų pedagogų ikimokyklinukams. Ir nors ikimokyklinio ugdymo pedagogų kasmet aukštosios mokyklos paruošia po pusę tūkstančio...
„Tik apie 50 procentų įsidarbina. Ir tai jaunimas nori darbintis didžiuosiuose miestuose, labai mažai išvažiuoja į rajonus. Tai čia yra sritis, kur mes dirbame, kur tikrai kartu su savivaldybėmis reiks daug nuveikti“, – teigia J. Šiugždinienė.
Trūksta ne tik pedagogų, bet ir vietos, kur priimti vaikus. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija už 27 milijonus sako paruošianti apie du tūkstančius vietų. Tai maždaug trečdalis to, kiek iš viso po trejų metų gali prireikti vietų ikimokyklinukams. Likusiomis turės pasirūpinti savivaldybės. Iš viso Lietuvoje turėtų atsirasti 19 naujų darželių. O, pavyzdžiui, iki 2026 metų Vilniaus savivaldybė planuoja pastatyti 6 darželius, kurių užtektų maždaug dviem tūkstančiams vaikų. Tiesa, ar darželiai atsiras laiku, kol kas sunku prognozuoti.
„Tai procedūros yra pradėtos. Ar tai architektūriniai, kai kurie darželiai jau yra po architektūrinių konkursų. Tai procedūros yra pradėtos ir stengiamės laikytis tų terminų“, – aiškina Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Tėvai klausia, ar nebus taip, kad pažadai ir liks pažadai, o naujos vietos darželiuose bus kuriamos atsisakant, pavyzdžiui, sporto salės.
„Vyresniam vaikui buvo. Gavo vietą vien dėl to, kad darželyje uždarė sporto salę. Ir vietoj salės padarė grupę. Tai, žinot, sporto salės nebėra. Jeigu vaikučiai sportuoja – sportuoja lauke“, – sako vilnietė Giedrė.
Prognozuojama, kad per trejus metus Lietuvoje reikės sukurti 300 naujų darželių grupių, kuriose galėtų tilpti šeši su puse tūkstančio vaikų.