• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Narkotikų vartojimas net ir pandemijos akivaizdoje niekur nedingo – žmonės pradėjo svaigintis savo namuose, o vakarėlių narkotikus ėmė keisti raminamaisiais-migdomaisiais vaistais, kuriuos, kaip ir kitas psichotropines medžiagas, perka internetu, o kurjeris juos pristato tiesiog prie namų durų.

Narkotikų vartojimas net ir pandemijos akivaizdoje niekur nedingo – žmonės pradėjo svaigintis savo namuose, o vakarėlių narkotikus ėmė keisti raminamaisiais-migdomaisiais vaistais, kuriuos, kaip ir kitas psichotropines medžiagas, perka internetu, o kurjeris juos pristato tiesiog prie namų durų.

REKLAMA

Labiausiai specialistus gąsdina vis atsirandančios neaiškios kilmės narkotinės medžiagos, kurių atpažinti negali net medikai. Rinkoje taip pat plinta tokios sintetinės medžiagos, kurių dozės, pasak gydytojų, gali užmigdyti dramblį, o tokių narkotikų pavartojusį žmogų tenka gelbėti nuo mirties.

Nė 40-ies neturintis Vilius šiuo metu gydosi priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenėje. Narkotikus jis vartojo daugiau nei 20 metų. Vyras pasakoja pradėjęs kaip ir visi – nuo marihuanos, o vėliau mėgstamiausiu jo narkotiku tapo heroinas.

REKLAMA
REKLAMA

„Vis griūdavau, bandydavau stotis, siūlė siūlė, bet paskutinis tas dugnas buvo toks, kad bijojau mirti ir viską prarasti“, – sako nuo priklausomybių besigydantis Vilius. 

REKLAMA

Viliaus bandymas sveikti ne pirmas. Reabilitacijos centre vyras jau penktą kartą. Dabar jo laukia integracija – darbas ir pastangos grįžti į normalų gyvenimą. Iš centro galintis išeiti Vilius sako matantis, kad narkotikų vis dar lengva įsigyti tiesiog gatvėje.

„Vilniuje aš pastebėjau… kad ir vakar buvau išėjęs į miestą. Mačiau, pas ką galėčiau pasiimti. – Tai nei pandemija, nei COVID nieko nesustabdė? – Aš kaip senas narkomanas, tai jau iš toli galiu pasakyti, pas kurį gali gauti“, – pasakoja jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau norint įsigyti narkotikų, nebūtina eiti į gatvę. Narkotikų rinka tapo atspari pandemijos ribojimams ir įvairių psichotropinių medžiagų galima nusipirkti juodajame internete. Valdžiai neišgalint užkirsti kelio tokiai prekybai, žmonės narkotinių medžiagų užsisako tiesiog į namus.

„Pastebime, kad pacientai, su COVID pandemija vis daugiau, didėja internetinio patekimo kelias vartotojui į namus ir tas vartojimas, kaip minėjo, persikėlė iš klubo į namus“, – sako gydytoja toksikologė Gabija Laubner.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės internetu užsisako ne tik narkotikų. Specialistus neramina ir tai, kad žmonės pandemijos metu namuose ėmė svaigintis raminamaisiais vaistais, vartoti juos kartu su alkoholiu. Gydytojai nuogąstauja ir dėl vis plintančių naujų narkotinių medžiagų, kurių pernai Europoje atsirado dar 46.

Iš viso jų priskaičiuojama virš 830 ir dažnai tai – tik skaičių ir raidžių deriniai, neturintys net pavadinimų ir nežinomi medikams. Jei heroino vartojimas Lietuvoje sumažėjo, tai žmonės dabar pradėjo vartoti kitus naujus sintetinius opiatus, sukeliančius skausmą malšinančių vaistų pojūtį.

REKLAMA

„Jeigu kalbėti apie naujus sintetinius opioidus, tuos minėtus fentanilius, kurie yra daugiau mažiau veterinariniai, tai yra tos dozės, kurios gali būti vartojamos, jos dramblį gali užmigdyti, tai žmogui yra labai pavojingi, nes iš tiesų žmogaus svoris yra visiškai kitoks, tai reiškia žmogų reikia gelbėti nuo sąmonės netekimo ir mirties“, – aiškina G. Laubner. 

Lietuvoje – nerimą keliančios svaiginimosi tendencijos

Visgi Lietuvoje populiariausios išlieka kanapės. Jų vartojimas 5 kartus didesnis nei kitų psichotropinių medžiagų. Europoje kanapių vartojimas per 10 metų padidėjo beveik 50 procentų. Antroje vietoje populiariausias narkotikas – kokainas. Specialistai sako, kad Europoje jo pasiūla didėja, dėl to gali augti ir kokaino vartojimas. Nedžiugina ir kitos tendencijos.

REKLAMA

„Kas neramina tiek iš mūsų pacientų, tiek ir Europoje, kad didelė dalis pacientų yra su stipresnėmis medžiagomis patenkantys, kai pati medžiaga yra didesnio grynumo ir didesnė koncentracija pačioj dozėj ir kitas dalykas, kai pacientai vartoja kelias medžiagas vienu metu“, – teigia specialistė. 

Priklausomybę nuo narkotikų turintys žmonės, pasak specialistų, per pandemiją dėl gydymo kreipėsi mažiau, bet tarp besikreipiančiųjų padaugėjo moterų. Specialistai pastebi ir dar vieną fenomeną. Anot jų,  narkotikų prieinamumas pagerėjo. Ypač Vilniuje. Prieš metus nugriovus romų taborą, visame mieste tapo daug lengviau įsigyti įvairių psichotropinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors trobesių beveik nebeliko, bet vis tiek prekyba toliau tęsiasi ir yra tie patys pardavėjai, kurie būtent yra tose vietose ir laukia savo klientų“, – sako „Demetros“ medicininių paslaugų konsultantas  Giedrius Likatavičius. 

Lietuvoje perdozavę narkotikų daugiausia miršta 37-erių metų žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų