• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skaičiuojame, kiek brangesnis šiemet bus Velykų stalas. Vien kiaušinių kaina – trečdaliu didesnė, maistas atsieis vidutiniškai šeštadaliu brangiau. Šildymo sąskaitoms per žiemą dar labiau paploninus pinigines, lietuviai Velykų vaišėms išlaidauti nesirengia.

Skaičiuojame, kiek brangesnis šiemet bus Velykų stalas. Vien kiaušinių kaina – trečdaliu didesnė, maistas atsieis vidutiniškai šeštadaliu brangiau. Šildymo sąskaitoms per žiemą dar labiau paploninus pinigines, lietuviai Velykų vaišėms išlaidauti nesirengia.

REKLAMA

Panevėžietė ūkininkė Teresė vilioja gardesnio kąsnio savo paukštidės augintinius. Moteriai kiaušinius deda ne tik vištos, bet ir kalakutai, fazanai. Artėjant Velykoms moteris jau renka štai tokius įvairiaspalvius egzotinius kiaušinius savo ir kaimynų stalui.

„Šitie kaukaziniai fazanai nemažus kiaušinius deda, panašus skonis kaip vištų. Sako, putpelių labai skiriasi skonis. Turėjom ir putpelių, aišku kitoks kiaušinis, skonis, žiūrint ką lesa. Jei vien kombikormą, nebus skanus kiaušinis“, – sako ūkininkė Teresė.

Visų savo kiaušinių moteris prisipažįsta nepajėgianti suvalgyti, tad dalį parduoda. Už 10 tokių pastelinių spalvų gražuolių prašo pusantro euro. Tačiau štai Panevėžio turguje kiaušiniai kainuoja jau mažiausiai euru brangiau ir ne spalvoti, o įprasti kaimiški. Prekeiviai skundžiasi, kad brangymečio kamuojami pirkėjai ėmė atidžiau skaičiuoti išlaidas ir tiek mokėti nenori.

REKLAMA
REKLAMA

„Prašiau 3 eurų, o jų nelabai moka, po 2,5 eurus. Pernai po 3 eurus ir virš, už dažytus dar brangiau, šiemet nėra pirkėjų“, – sako turgaus prekeivė Genutė.

REKLAMA

Per metus maisto produktams pabrangus vidutiniškai 15 proc. pirkėjai skundžiasi, kad Velykų stalui teks išleisti daugiau nei pernai:

„Karas, monotonija, atrodo, karas čia vyksta. Liūdna, pandemija, visi liūdni, pikti, tokios ir Velykos, dar plius šalta. Viskas pabrangę, reikia – perki, nevalgęs nebūsi.“

„Labai brangios Lietuvoje kainos. Grįžau iš Anglijos, buvau apstulbusi.“

„Viskas brangsta, labai, nežinau iki ko. Kiekvienas dabar skaičiuoja, perka tiek, kiek reikia, ne kaip anksčiau, prisipirko, duoda draugui ir tas dar nenori.“

REKLAMA
REKLAMA

„Viską brangina, bet mes vis tiek perkam, dažysim kiaušinius.“

„Daugiau reikės išleisti, pabrango viskas, maistas, turėtume tenkintis tuo, kas yra. Kokios bebūtų kainos, reikia švęsti Velykas.“

Prekybos centruose dominuoja kiaušiniai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Suomijos, dėl karo šįmet jų nėra iš Ukrainos. Na, o pigiausi mažiausi narvuose laikomų vištų kiaušiniai kainuoja 1 eurą, nors prieš metus tokią pačią 10 kiaušinių dėžutę buvo galima nusipirkti trečdaliu pigiau – už 70 centų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainas fiksuojantis portalas pricer.lt skelbia, kad per metus reikšmingai pabrango pigiausios prekės – pigiausias aliejus pabrango 120 proc., bulvės 65 proc., po pusantro karto duona ir pienas, 40 proc. sviestas.

„Brangimas prasidėjo pernai rugpjūtį, rugsėjį, kol kas jis tik auga, prekės toliau brangsta. Nematom jokio stabilumo energetikoje, geopolitikoje, karas“, – komentuoja pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas.

REKLAMA

Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai pernai kainavo pusantro euro už dėžutę, o dabar – 2 eurus. Laisvų vištų kiaušiniai kainuoja 2–2,5 euro, na o ekologiški nuo pustrečio euro iki keturių.  Putpelių kiaušiniai kainuoja 11–15 centų už vienetą.

Kiaušiniai šioms Velykoms 20-30 proc. brangesni nei prieš metus, tačiau prekybininkai jų apyvarta nesiskundžia – pardavimai esą tokie pat kaip pernai. Na, o pirkėjų antplūdžio prekybininkai laukia ateinančią savaitę ir ruošiasi ne tik kiaušinių, bet ir mišrainės, šaltienos, keptų vištų, įdarytos žuvies graibstynėms.

REKLAMA

„Žmonės ruošiasi Velykoms kaip Kalėdoms, iš anksčiau, ir kaip pernai. Perka ne tik kiaušinius, bet ir velykinius papuošimus, šokoladus, saldainius, žmonės nusiteikę linksmai švęsti Velykas“, – kalba „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.

„Planuojasi pirkimus, paskutinę savaitę būna pirkimų pikas, šiuo metu saldainiai, lauktuvėms, apie mėsą, žuvį, šviežius produktus bus kitą savaitę rodikliai“, – teigia „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O Lietuvos įmonės, auginančios dedekles vištas ir parduodančios kiaušinius, perspėja atsidūrusios kritinėje padėtyje išbrangus energetiniams ištekliams ir pašarams. Verslininkai nebesumoja, kaip reikės įvykdyti prekybininkų ir eurobiurokratų keliamus reikalavimus po metų – kitų atsisakyti narvų ir dedekles laikyti tik ant kraiko. Apie pusę Lietuvos kiaušinių rinkos valdanti bendrovė „Groward" skaičiuoja, kad humaniškiau laikyti vištas per metus kainuos papildomus mažiausiai 30 mln. eurų.

REKLAMA

„Kiaušinių gamyba vyksta, Velykos nebus be kiaušinių, bet pasibaigus dedeklių darbo laikui, fermeriai rimtai diskutuoja nebegaminti kiaušinių, kai ištuštės grūdų bokštai. Reiškia nebetęsti ciklo ir laukti kol kažkas pasikeis. Gamyba prie dabartinių žaliavų, energijos kaštų neapsimoka“, – sako „Groward group“ direktorius Algirdas Valančius.

Anot bendrovės vadovo, apie iššūkius kiaušinių ir jų produktų gamintojams Žemės ūkio ministerija žino, tačiau ar sulauks iš valdžios paramos, verslininkai signalų nesulaukia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų