Šilumininkai skaičiuoja, kad dar apie 20 milijonų eurų išlaidos lietuviams sumažėjo dėl įvesto nulinio PVM tarifo. Ministrė sako, kad ateinantį šildymo sezoną šios lengvatos tęsti kol kas nesvarsto, tačiau Prezidentas Nausėda aiškina, kad rudenį nulinio tarifo reikia, nes energijos kainos išliks aukštos.
Panevėžietė Nijolė džiaugiasi, kad pagaliau baigėsi šildymo sezonas. 40 kvadratinių metrų jos buto šildymas kas mėnesį kainuoja po 70 eurų, tačiau ji gauna kompensaciją ir moka apie 15 eurų. Jei negautų kompensacijos ir nulinio PVM už šilumą, 300 eurų pensiją gaunanti senjorė neįsivaizduoja, kaip tektų išgyventi.
„Maistas labai pabrango, Dieve mano, jei su šeima, nežinau kaip reikėtų išgyventi. Dar elektra brangi, taupau, nedegioju, uždegu, užgesinu“, – sako senjorė Nijolė.
Vyriausybei nuo naujųjų metų praplėtus kompensacijų gavėjų gretas, Panevėžyje kompensacijas už šilumą šiemet gavo apie 6 tūkst. gyventojų, tai yra vienas iš 14 miestiečių. Visagine kompensacijas gauna net kas penktas gyventojas. Na, o daugiausiai kompensacijų gavėjų – Vilniuje – per 27 tūkst., tiesa, jų prašo tik 5 proc. miestiečių.
„Jei prieš metus pašalpų, kompensacijų išmokėta 1,3 mln. eurų, tai šį šildymo sezoną suma siekė 6,7 mln. eurų“, – teigia Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Ką tik pasibaigęs šildymo sezonas lietuviams buvo maždaug trečdaliu brangesnis nei ankstesnis. Šilumininkai skaičiuoja, kad vien centralizuotai šilumai lietuviai išleido apie 300 milijonų eurų. Valdantiesiems praplėtus remiamų gyventojų ratą, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė giriasi, kad šiemet kompensacijas gavo beveik visi jų paprašę – iš viso apie 224 tūkst. gyventojų. Kompensacijos sudarė apie 20 milijonų eurų. Seimo sprendimu, keturis mėnesius galiojo ir nulinis PVM tarifas centralizuotam šildymui, dėl ko, anot šilumininkų, gyventojai atgavo dar apie 20 milijonų eurų. Panašu, kad ir ateinantis šildymo sezonas nebus lengvesnis, šilumininkai nesitiki nei dujų, nei biokuro kainų kritimo.
„Vargu, ar galima tikėtis kitam šildymo sezonui staigių permainų. Net jei norėtum labai, yra galimybių investicijas milžiniškas daryti, atsisakyti gamtinių dujų visiškai, bet tam reikia ne tik pinigų, bet ir laiko, 2 metai mažiausiai“, – sako šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.
Tad kalbinti gyventojai nulinio PVM šilumai nori ir ateinantį sezoną:
„O tai kodėl nuimti, nebent pensijas gal padidins. Per tą patį gaunasi, taip, norėčiau.“
„Tai ką, nori branginti? Ne, aišku, kad nulinis.“
„Būtinai reikėtų šiuo momentu, matome, kokia infliacija, sunku žmonėms.“
„Viskas brangsta, kyla kainos, žmonėms tikrai reikia pagalbos.“
Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad kitą šildymo sezoną nulinio PVM nesvarsto.
„Kol kas svarstymo dėl lengvatos kitiems metams neturime. Galioja ji ribotą laiką, buvo taktinė priemonė sušvelninti čia ir dabar. Jei poreikis pasimatys, metų eigoje prie diskusijų galima būtų grįžti. Bet kol kas tokių diskusijų neturime“, – sako M. Navickienė.
O štai prezidentas Gitanas Nausėda kalba, kad reikėtų nulinį PVM tarifą pratęsti ir kitą šildymo sezoną.
„Jis turėtų galioti ir ateinantį šildymo sezoną. Nemanau, kad pokyčiai energetikos rinkoje bus tokie staigūs. Įvertinant karo pasekmes ir tai, kad vyks skausmingas Europos persitvarkymas, visos energetikos struktūros pertvarkymas siekiant būti mažiau priklausoma nuo Rusijos. Tai gali palaikyti aukštą kainų lygį“, – sako G. Nausėda.
Opozicijos atstovai taip pat priekaištauja valdantiesiems, kad šie PVM nulinį tarifą įvedė atbuline data ir reikalauja jį taikyti neribotą laiką, kol tęsis energetikos krizė.
„Šį sezoną pagalba suteikta pavėluotai, tai logiška būtų pratęsti lengvatą dar sezonui“, – kalba Seimo narys Tomas Tomilinas.
„Atšaukinėti lengvatas, kurios kiekvienam žmogui kritiškai būtinos, kai energetinių resursų kainos šiemet padidėjo kartais, net ne procentais, vyriausybė daro skubotą sprendimą sakydama, kad lengvata PVM, jos kompensavimo mechanizmas turėtų nustoti galioti jau šiemet“, – teigia Seimo narys Andrius Mazuronis.
Kol kas valdantieji užsimena, kad ateinantį šildymo sezoną tęs kompensacijų už šilumą politiką, jos esą taiklesnės už PVM lengvatas, nes gauna tie, kam iš tiesų labiausiai trūksta pinigų.