Daugumoje bažnyčių šildymas įjungiamas tik prieš mišias ir išjungiamas joms pasibaigus.
Alytaus miesto Vidzgirio bažnyčioje šildymas įjungiamas likus kelioms minutėms iki mišių. Tikinčiuosius šildo ant sienų pakabintos infraraudonųjų spindulių lempos. Bažnyčioje šalta – vos keli laipsniai šilumos. Pasibaigus mišioms, šildymas bus iš karto išjungtas: „Vėsu. Gaivi vėsa. Lauke šiuo metu šilčiau šiek tiek.“
Bažnyčioje ir geoterminis šildymas, bet jungiamas nedažnai. Sąskaitos už elektrą ir taip kosminės, sako Vidzgirio klebonas. Momentiniai šildytuvai sukabinti prieš kelis mėnesius, žinant, kad šildymo sezonas atsieis brangiai.
„Sąskaitos yra nemažos. Tai yra didelė bažnyčia ir neturime pasirinkimo. Kiek įmanoma, pataupėme, ir dabar stengiamės išmokėti tas sąskaitas“, – sako Vidzgirio klebonas Renaldas Janušauskas.
Elektros sąskaita už gruodį – 2700 eurų. Prieš metus suma buvo dvigubai mažesnė, nors bažnyčia buvo šildoma ilgiau ir dažniau. Vidzgirio klebonas socialiniame tinkle paskelbė akciją ir prašo tikinčiųjų padovanoti bažnyčiai po kilovatą.
Gyventojai tvirtina – bažnyčiai padėti reikia:
„Ar daugiau žmonės aukoja? – Man atrodo, kad daugiau. Nes matosi ir po penkis, ir po dešimt aukoja“.
„Per visas mišias aukoju. Kai būna mišios, taip, aukoju.“
„Reikia paremti. Kažkada statėme, o dabar reikia paremti.“
„Taip, tai, manau, yra pareiga.“
Per porą savaičių suaukota kiek daugiau nei 800 eurų, sako Vidzgirio klebonas.
„Antra savaitė akcija vyksta, tai tikrai yra dosnių žmonių, geros širdies žmonių ir padarė ir bankinius pavedimus, ir grynais paaukojo. Tai dabat tokia suma, tai gal pavyks ir išsiversti“, – kalba R. Janušauskas.
Lazdijų rajono Šeštokų miestelio bažnyčioje irgi šalta. Mažoms bažnyčioms sunkiau, sako klebonas. Aukų mažiau, nes tikinčiųjų nedaug. Čia irgi šildymas įjungiamas tik prieš mišias ar kitus renginius. Šeštokų bažnyčioje taip pat nupirktos infraraudonųjų spindulių lempos. Ir dar du dujiniai šildytuvai.
„Mums belieka susitaikyti su ta situacija, kokią turime. Mūsų bažnytėlėje įvyksta kartais kokie koncertėliai. Muzikantai atvažiuoja, sako, kaip pas jus šalta. Galvoju, ką man dabar daryt? Tai pirkau dar tuos šildytuvus. Vieną pirkom, kitą pirkom. Bet vieną dar reikia paremontuoti“, – teigia Šeštoku klebonas Valdemaras Smulskis.
Anot klebono, tikinčiųjų aukų vos užtenka sąskaitoms apmokėti ir kitoms būtinoms išlaidoms.
„Infraraudonuosius ir tą dujinį šildytuvą pats prižiūriu. Kai jau rengiuosi mišioms, viską susijungiu, kad šilčiau būtų. Paskirstai tuos finansus ir žiūrėk, kad viskas, jau „ant nulio“, – kalba V. Smulskis.
Alytaus rajono Miroslavo gyvenvietės bažnyčia viena pirmųjų Lietuvoje nusipirko šildomus kilimėlius ant tikinčiųjų suolų. Dabar tai labai praverčia, sako klebonas. Elektros ima nedaug ir žmonėms sėdėti šilta. Prieš maždaug aštuonerius metus pinigus kilimėliams surinko ir nupirko patys tikintieji. Šiluma įjungiama irgi prieš pat mišias. Nuolat palaikyti ją būtų nepakeliamai brangu. Gelbsti ir presbiterijoje įrengtas židinys: jis užkuriamas ir atidaromos durys į bažnyčią.
„Suolai jungiami, kai ateina žmonės. Presbiterijoje palaikoma temperatūra, kadangi turime savo malkų ir žmonės dovanoja. Tai malkomis kūrename židinį, zakristijoje nereikia jokio kito kūrenimo, išskyrus malkas“, – aiškina Miroslavo klebonas Miroslav Dovda.
Miroslavo bažnyčia turi savo saulės kolektorius, tačiau energijos pagamina per mažai.
„Sunkūs yra trys mėnesiai, skausmingi tokie parapijai. Išbalansuojant per visus metus, šitoje parapijoje situacija yra stabili, galiu pasidžiaugti už šią parapiją“, – sako M. Dovda.
Kai kuriose šalies bažnyčiose trumpinamas mišių laikas, o tikintieji raginami eiti melstis apsirengę šilčiau.