• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kainos auga vis lėčiau. Išankstiniais duomenimis, spalį metinė prekių ir paslaugų infliacija nukrito iki trijų procentų. Pasak ekonomistų, tai lėmė ne tik atpigusios žaliavos, energetiniai ištekliai, bet ir mažėjantis žmonių apetitas. Mat Lietuvos gyventojai perka mažiau: mažmeninės prekybos apyvarta nukrito daugiau nei 2 procentais.

Lietuvoje kainos auga vis lėčiau. Išankstiniais duomenimis, spalį metinė prekių ir paslaugų infliacija nukrito iki trijų procentų. Pasak ekonomistų, tai lėmė ne tik atpigusios žaliavos, energetiniai ištekliai, bet ir mažėjantis žmonių apetitas. Mat Lietuvos gyventojai perka mažiau: mažmeninės prekybos apyvarta nukrito daugiau nei 2 procentais.

REKLAMA

Naujausi išankstinės infliacijos duomenys rodo, kad kainos spalio mėnesį kilo. Per mėnesį prekės ir paslaugos vidutiniškai pabrango trimis dešimtosiomis procentom – mažiau nei rugsėjį. Tokia lėta infliacija nė iš tolo neprilygsta situacijai, kuri dėjosi prieš gerus metus. Šiuo metu pagal suderintą vartotojų kainų indeksą apskaičiuota metinė infliacija toliau mažėja – nukrito iki 3 procentų.

Vyksta labai spartus infliacijos mažėjimas Lietuvoje. Pirmiausia aišku susijęs su išorinėmis tendencijomis, atpigusios žaliavos, pigesnė gerokai energija nei ji buvo prieš metus, sumažėjusios transportavimo sąnaudos. Visi tie veiksniai sukūrė prielaidas sparčiam infliacijos mažėjimui, įdomu tai, kad šiuo metu infliacija, siekianti 3 procentus, jau gerokai mažesnė nei Eurozonos vidurkis“, – sako „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra gerokai mažesnė infliacija šiuo metu nei daugelio gyventojų pajamos auga, galima taip sakyti, kad tokio spartaus kainų augimo laikotarpis praktiškai pasibaigė“, – tvirtina „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

Maisto prekių ir gėrimų kategorijoje labiausiai per metus pabrango alus, kurio kaina padidėjo beveik 12 procentų, panašiomis proporcijomis brango šokoladas, kiti saldumynai bei mėsa.

Kai sumažėjo energetikos kaštai, žaliavų kainos, tos kainos jos nenori kristi, labiau prekybininkai siūlo įvairias nuolaidas, akcijas. Jie nenori mažinti lentynų kainų ir Lietuvoje, statistiškai, mes jau esame virš Europos Sąjungos vidurkio pagal kainų lygį maisto ir nealkoholinių gėrimų kategorijoje. Tas atotrūkis jau siekia 3 procentus“, – teigia „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistai aiškina, kad kainų augimą Lietuvoje stabdo ir mažmeninės prekybos statistika. Šių metų sausio–rugsėjo mėnesiais mažmeninės prekybos apyvarta Lietuvoje vidutiniškai smuko daugiau nei dviem procentais, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Vien šį rugsėjį apyvarta smuko trimis procentais, lyginant su pernykščiu rugsėju.

Tai rodo, kad gyventojai atsargiai leidžia savo pinigus ir prie tokios silpnos paklausos daugeliui įmonių labai sudėtinga kelti kainas net kai didėja darbo sąnaudos“, – teigia „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perka, kai akcijos

Ir prekybininkai pastebi pasikeitusius gyventojų įpročius, žmonės stengiasi taupyti, dažniau ieško akcijų.

Ne paslaptis, kad šiuo metu mes itin aršiai kovojame visi tam, kad žmonės ateitų pas mus. Yra net apie 80 procentų žmonių, nepaisant amžiaus ar pajamų lygiu, žiūri į akcijas, jų pirmas pasirinkimas yra produktas, kuris yra akcinis, arba su sutaupymo/lojalumo programa susietas“, – tvirtina „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

REKLAMA

Prekių parduodami kiekiai mažėja ir vartojimas lėtėja, žmonės tikrai labai galvoja ką ir už kiek pirkti ir ypač gręžiasi į akcijas“, – sako „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.

Atsiradus akcijoms, parduodamų prekių kiekiai šauna į viršų.

Kečupo nupirko 27 kartus daugiau, majonezo 50 kartų beveik daugiau, kolos, mineralinio 10 kartų daugiau, traškučių trylika kartų daugiau“, – teigia „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.

REKLAMA

Dalis šalies ekonomistų prognozuoja, kad infliacija ir toliau sėkmingai mažės: kitų metų pradžioje gali nesiekti ir 2 procentų.

Tolimesniam infliacijos mažėjimui palankios yra tendencijos žaliavų rinkose, pigios maistinės žaliavos, pramoniniai metalai smarkiai atpigę“, – tvirtina „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Tik jeigu Vakarų valstybėse, į kurias Lietuva eksportuoja prekes, kiltų labai gili recesija, metinė infliacija galėtų pasiekti nulį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau matome, kad įmonės Europos Sąjungoje jau daugiau atleidžia darbuotojų, negu priima naujų, nemenkas lūžis, gali būti, kad turėsime pakankamai niūroką žiemą ir Lietuvoje“, – teigia „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Ekonomistai pabrėžia, kad Lietuvos gyventojų nuotaikos kol kas dar gana geros. Žmonės perka mažiau prekių, tačiau daugiau išleidžia pinigų maitinimo įstaigose, pavyzdžiui, baruose, kavinėse, restoranuose.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Tai kaip nepirkti tik per akcijas, jei pvz skalbimo priemonės Vokietijoj pigiau kainuoja. Lietuvos prekybininkai mus laiko durniais. Užsirašo kosminę kainą, tada daro 50 % nuolaidą. O su ta nuolaida tai gi ne į minusą eina, vis tiek uždirba.
Pasiziurejus i vertos desros kaina, man infliacija niekaip 3-6% neprimena. O ta Maciuli tai i patvore meskit 2005 prognozavo kad kriptovaliutos po menesio isnyks.
Mačiulis kaip užsikirtusi plokštelė - ,,algos auga nerealiais tempais,,, Na tokiais ,,tempais,, kad jau seniai Liuksemburgą su Šveicariją turėjom pralenkti, bet vis kažkaip kažkur gale.
Jei anot Mačiulio algos augtų po 10 proc, tai net uždirbę prieš metus apie 1000, dabar turėtų gauti bent 2200.
Daug tokių pažįstat ? O jei skaučiuoja 10 proc per metus (augimą) tai kas tas 100 eu yra ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų