Pokalbis su S. Skverneliu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Jūs gana aštriai pasisakėte apie prezidentą Gitaną Nausėdą po to, kai jis leido dirbti šiai Vyriausybei. O ko jūs tikėjotės iš prezidento? Ką jis galėjo padaryti kitaip? Juk yra valdančioji dauguma, yra jau suformuota Vyriausybė – ką čia galėjo prezidentas?
Tai ne aš griežtai pasisakiau, o prezidentas kelis kartus griežtai pasisakė – ir apie arklį su vežimu, ir apie dantų pastą, ir apie kitus dalykus. Po tokių griežtų prezidento pareiškimų, turbūt kiekvienas turi suprasti – tiek ministras, tiek ir premjerė – kad su valstybe negalima elgtis taip neatsakingai, emociškai, net vėjavaikiškai. Šiandien dirbu, rytoj atsistatydinu, poryt pirmalaikiai Seimo rinkimai.
Prisiminkite savo kadencijos Seimo pirmininką. Čia yra vėjavaikiškas poelgis, kai valdančiojo Seimo pirmininkas pereina į opozicijos pusę.
Nekalbame, kas buvo praeitoje kadencijoje, kalbame apie šitą. Prezidento žodis yra iš tiesų svarbus. Jis pareiškė nepasitikėjimą dviem ministrais, sakydamas, kad taip būti negali ir tokių žmonių nenori matyti Vyriausybėje, jei būtų formuojama kita.
O ar prezidentas gali ar negali ką nors padaryti, pavyzdžių ieškoti nereikia. Prisiminkime Valdą Adamkų ir jo pasisakymą Gedimino Vagnoriaus ir jo Vyriausybės atžvilgiu. Netgi Seime įvykus palaikymo akcijai ir balsuojant už konservatorių Vyriausybę, Gediminas Vagnorius pasitraukė.
Bet jis nepasitikėjo ir Gediminu Vagnoriumi. Šiuo atveju apie Šimonytę nekalbama, kalbama apie du ministrus. Bet jei jis toliau būtų spaudęs Šimonytę, ji būtų ir pasitraukusi su visa Vyriausybe, valstybėje būtų krizė, pašonėje vykstant karui, prasidėjus recesijai. Ar tai būtų į gerą?
Visą laiką galima pridenginėti 4 metus neveikimo arba nesėkmingo veikimo tai kokia nors energetine krize, tai karu – nors nepamirškime, kad Lietuvoje nekariauja – tai kokia nors migrantų krize. Yra valdančioji dauguma ir jeigu jie pasakė, kad bijo atsakomybės, tai yra du variantai: arba pasitraukti ir tą atsakomybę perduoti kažkam tai, arba Vyriausybę gali suformuoti ta pati valdančioji dauguma, turinti daugybę tikrai puikių žmonių, kurie galėtų tai padaryti ir elgtųsi stabiliai.
Tai jūs dabar galvojate, kad ši Vyriausybė, kurioje yra du jūsų akimis susikompromitavę ministrai, yra jau nebepatikima?
Aš kalbu ne apie du ministrus, mes matome vieną skandalą nuosekliai einantį po kito. Jau buvo kiek interpeliacijų, kiek istorijų, kiek atsistatydinimo dramų, pareiškimų... Tai tiesiog tai, kas dabar įvyko, finalizavo tą etapą.
Jeigu Respublikos prezidentui gerai ir tai yra „stabilu“, tokie veiksmai, kurių mes galime sulaukti bet kurį rytą ar vakarą, įsijungę žiniasklaidą, kad rytoj rinkimai, poryt Vyriausybės nėra ar dar kažkas, ar dar nutraukiamas diplomatinis santykis su kokia nors valstybe – jeigu jam viskas gerai, mes nesiginčijame.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.