Ir jų – esą net ne vienas. O Bilotaitę Pociaus kaltinimus vadina šmeižto kampanija prieš ją ir ministeriją. Tuo metu opozicinės partijos kviečiasi Bilotaitę pasiaiškinti, grasina ir interpeliacija.
Šį kartą neramumai kyla tarp prieš savaitę iš pareigų pasitraukusio Viešojo saugumo tarnybos vadovo Ričardo Pociaus ir Vidaus reikalų ministrės Bilotaitės. Interviu portalui „Delfi“, Pocius prisipažino – vadovavimą tarnybai paliko esą dėl ministrės daryto spaudimo trauktis iš užimamų pareigų kaip tik po pernai kilusių riaušių prie Seimo. Esą ministrė kaltino jį nesuvaldžius situacijos prie Seimo:
„Taip, nuo riaušių ir prasidėjo nepasitenkinimas mūsų veiksmais. O iš Vyriausybės į VRM atėjus patarėjui Kęstučiui Lančinskui, prasidėjo kaltinimai man, kad išderinau darnią policijos rikiuotę ir sutrukdžiau numalšinti riaušes ir kad apskritai jos kilo vos ne per mane.“
Pocius portalui „Delfi“ atviravo – šiandien metų senumo įvykiuose įžvelgia ir Vidaus reikalų ministerijos ir policijos aplaidumą – esą riaušių galėjo ir nebūti jeigu visos institucijos veiktų pagal planą „Vėtrą“. Tiesa, šis taip ir nebuvo įvestas, nors, anot jo, galėjo ir riaušes greičiau numalšinti, ir užkardyti joms kelią. Nors apie galimus neramumus visos tarnybos esą žinojo iš anksto, jie nebuvo užkardyti. Automobiliai ir pareigūnai sudaužyti, o atsakomybė dėl nesuvaldytos situacijos, kaip aiškina Pocius, neva krito ant jo pečių. Ir esą dėl to iš vidaus reikalų ministrės nuolat jautė spaudimą trauktis iš posto.
Buvo esą tikrinamas yra darbe ar ne, o kviečiamas į pokalbius privalėdavo, kaip „Delfi“ tikino pats Pocius, net ir išsirengti: „Ji išsikviesdavo mane į pokalbius – negalėjau įsinešti jokių telefonų, jokių aparatų, turėdavau prasegti marškinius, parodyti, kad be laidų esu. Tokią nepagarbą ir žeminimą man rodė nuo praėjusių metų rugpjūčio.“
Tad neapsikentęs mobingo, Pocius esą ir pasitraukė iš posto. Vidaus reikalų ministerija pateikia savo versiją, esą toks Pociaus viešas prisipažinimas neva jis patyrė spaudimą ir dėl to pasitraukė – melas. Vieną tarnybinę nuobaudą jau turėjęs, o pakibus dar vienam patikrinimui, tarnybos vadovas pats suskubo atsistatydinti. Šiuo metu Prahoje, konferencijoje, esanti Vidaus reikalų ministrė negaili kritikos viešai prabilusiam Pociui. „Facebook“ paskyroje ji teigia, esą Viešojo saugumo vadovas pradėjo šmeižto kampaniją prieš ministeriją ir ją pačią.
„Tiesa yra tokia: buvęs VST vadas ne kartą nedalyvavo statutinių vadovų pasitarimuose dėl grėsmių valdymo nenurodęs jokių nedalyvavimo priežasčių“, – teigia A. Bilotaitė.
„Turime paaiškinti, kad vadas skelbė melagingą darbotvarkę, melavo apie savo susitikimus su diplomatais ir tuo metu nebuvo darbo vietoje“, – sako viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
Kol ministerija vardija nuodėmes ir teigia, esą nebuvo iš Pociaus pusės geranoriško bendradarbiavimo didesniuose renginiuose teikiant pagalbą, policijos generalinis komisaras taip pat sukritikuoja VST vadą. Esą apie tai, kad kils riaušės, kaip sako Pocius, informacijos tikrai neturėjo. Tad ir policijos pajėgumai buvo minimalūs.
„Tokios informacijos nei žvalgybos institucijos mums nesuteikė. Dar išvakarėse komunikavome su suinteresuotomis institucijomis. Nebuvo pagrindo vykstančio mitingo vertinti per padidintų rizikų grėsmę. Todėl mūsų pajėgumai buvo kaip darbui įprastam taikiam mitinge“, – aiškina generalinis komisaras Renatas Požela.
O tik kilus neramumams, Požela neslepia vakarop paskambinęs ir paprašęs Pociaus pagalbos. Tiesa, apie tai, kad jos reikės žodinis ministrės įsakymas taip pat buvo duotas telefonu, jau prasidėjus neramumams. O štai įvesti planą „Vėtrą“ atsisakyta, mat buvo įvertintos visos aplinkybės, ir indikacijos. Tiesa, tarp Bilotaitės ir Pociaus įsiplieskęs skandalas sudomino ir parlamentarus – jie žada kviestis Bilotaitę pasiaiškinti. Seimo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis dėl Pociui neva taikyto mobingo ketina kreiptis ir į generalinę prokuratūrą.
„Pareigūnai buvo neaišku kokiu teisiniu pagrindu pasitelkti. Ypač viešojo saugumo pareigūnai, kokiu teisiniu pagrindu jie malšino riaušes, riaušės buvo, nes prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą. Bet planas vėtra nebuvo įvestas. Kažkas neatliko savo pareigų“, – tikina S. Skvernelis.
Skvernelis mano, kad su Pociumi, kuris esą reikalavo tvarkos, kad būtų įvestas planas „Vėtra“, o ministrė ne žodžiu, bet raštu patvirtintų įsakymą gelbėti policijai, yra tiesiog susidorojimas.
„Kiek tarnavo, visose pareigose, ar tai būtų vidaus reikalų sistemoje, buvo tvirtas, ir staiga palūžo nuo to mobingo, kuris pasirodo dabar yra. Nuo išrenginėjimo kabinete, nuo persekiojimo“, – teigia S. Skvernelis.
Europarlamentarė Rasa Juknevičienė „Facebook“ paskyroje dalijasi įtarimais, kad Skvernelis, Pocių gina ne šiaip sau, esą jis šį ir buvo paskyręs Viešojo saugumo tarnybos vadovu 2015 metais, kuomet pats buvo generalinis komisaras.