Pasak karo ekspertų, tai tėra gudraus plano dalis – esą jeigu nepavyks atlaikyti ukrainiečių kontrpuolimo, būtent šių pareigūnų galvos kris pirmosios. Kremliaus bausmių išsigandę rusai jau stovi kilometrinėse eilėse prie karių registracijos biurų Sankt Peterburge.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis po susitikimo su Avdijivkos kariais drąsiai tęsia kelionę po Donecko sritį ir, linkėdamas sveikatos, vienoje regiono ligoninėje spaudžia rankas čia besigydantiems šalies gynėjams.
Jiems įteikia ir apdovanojimus už tarnybą ir drąsą. O po kelionės Ukrainos lyderis neslepia – pamatyti, kiek gyvenimų, pastatų ir gatvių Putino orda tiesiog sulygino su žeme – sunku. Ir tik tikėjimas, kad šalis pasieks pergalę – įkvepia ir padrąsina. Tačiau kartu esą svarbu nenustoti nuosekliai dirbti siekiant pergalės.
„Kalbėjausi su Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų pirmininku, Kevinu McCarthy. <...> Iškėliau klausimą dėl F-16, ilgojo nuotolio ginkluotės, papildomos artilerijos ir tribunolo, kuris spręstų dėl Rusijos agresijos prieš mūsų šalį. Drauge mes darome laisvą pasaulį stipresnį ir kiekvienas į šią stiprybę investuotas doleris yra skaidrus ir už jį atsiskaitome“, – tvirtina V. Zelenskis.
O Jungtinių Valstijų Karo studijų institutas išnagrinėjo vakarykštį Putino spektaklį, kurį šis pavadino kelione į Chersono regioną.
Nors įrašas akivaizdžiai nufilmuotas ne vakar, o prieš keletą dienų, Putino ruporai įrašo išleidimo dieną sąmoningai pasirinko tam, kad nustelbtų Zelenskio kelionę į Donecko sritį ir parodytų, kad jis nėra prastesnis – mat jau buvo susilaukęs kritikos, kad nesilanko fronto linijose, kaip tai daro Ukrainos lyderis.
Tačiau tai, anot karo ekspertų, dar ne viskas. Esą demonstratyvūs Putino susitikimai su generolu pulkininku Michailu Teplinskiu, generolu pulkininku Aleksandru Lapinu ir kitais aukštais pareigūnais rodo, kad Putinas jiems leido sugrįžti į Rusijos kariuomenės vadovybę, nors tam ir prieštaravo gynybos ministras Šoigu. Tačiau ir toks žingsnis gali būti tiesiog gerai apgalvotas planas – esą viešai rodydamasis su šiais kariuomenės pareigūnais, jis galimai juos ruošia kaip atipirkimo ožius, kurių galvos kris pirmosios, jei nepavyks atlaikyti ukrainiečių kontrpuolimo.
O po Putino susitikimo bunkeriuose, Kremliaus propagandistai aiškiai parodė, kad Kremliaus caras išties paniškai baiminasi dėl savo gyvybės ir todėl svaidosi grasinimais.
„Bet koks bandymas pasikėsinti į mūsų prezidentą vienareikšmiškai prives prie branduolinio smūgio Vokietijai“, – kalba Kremliaus propagandistas Vladimiras Salovjovas.
O Rusijos Dūmai užkliuvo ir Baltijos šalys – parlamento tinklapyje atsirado pranešimas, kad neva Lietuva, Latvija ir Estija vykdo represijas prieš rusakalbius gyventojus, skatina nacionalizmą ir nepakantumą rusakalbiams. Tačiau patys rusai niekaip nedrįsta pažvelgti į veidrodinį savo atspindį – šiems esą normalu susidoroti su tais, kurie pasisako prieš karą:
„Aš juos sodinčiau. – Kiek metų? Iki gyvenimo galo? – Ne iki gyvenimo galo, 10 metų duočiau, kad jų amžius praeitų ir jų niekam nebereikėtų.“
„Normalu, laikas būtų ir mirties bausmę grąžinti.“
Tačiau patys rusai kariauti tikrai ne iš meilės tėvynei, o iš baimės lekia – milžiniškos eilės nusidriekė Sankt Peterburge prie karių registracijos biurų. Mat vos tik gaus elektroninius šaukimus, išsisukti nuo kariuomenės jau nebegalės. O jei į punktą neprisistatys, neteks viso savo turto.
Vis tik panašu, kad myriop į Ukrainą siunčiamų vyrų negaila net pačių jų motinoms – štai 18-etį Nikitą užsirašyti į kariuomenę įkalbėjo jo gimdytoja: „Tu ne vyras, jeigu neisi į armiją. Man namuose reikalingas vyras, o aš jį turiu tik vieną. Dėl to aš jį įtikinau tuo ir manau, kad teisingai pasielgiau.“
Savo ruožtu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas stengiasi stiprinti santykius su paskutiniais Kremliui likusiais draugais – su Venesuela susitarė kovoti prieš, jų žodžiais, Vakarų sankcijų šantažą, kuris neva vykdomas prieš nekaltą Rusiją.
Ir pagyrė kitas nedemokratiškas šalis – Kubą, Nikaragvą – kad renkasi savo pačių, o ne Vakarų diktuojamą kelią. O štai Brazilija susizgribo palaikyti užpultą šalį – jos prezidentas, sulaukęs daug kritikos dėl savo pozicijos Ukrainos atžvilgiu, galiausiai pasmerkė Putino pradėtą invaziją.