Pasak jų, daugybė Rusijos karinių ir civilinių laivų vandenyse aplink Daniją, Norvegiją, Suomiją ir Švediją specialia įranga tiria jūros dugną ir aiškinasi, kaip sujungta šių šalių infrastruktūra.
Tyrime cituojami Šiaurės šalių žvalgybos pareigūnai.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį atmetė tokius įtarimus.
Jis atmetė žiniasklaidos teiginius kaip klaidingus ir nepagrįstus bei pakartojo raginimą atlikti, jo žodžiais tariant, skaidrų ir nešališką tarptautinį tyrimą dėl Baltijos jūros dujotiekių „Nord Stream“ sabotažo 2022-ųjų rugsėjį.
Danijos DR, Norvegijos NRK, Švedijos SVT іr Suomijos „Yle“ tyrimo duomenimis, Rusijos „laivai vaiduokliai“ plaukioja Šiaurės Europos vandenyse. Tai laivai, kurie yra išjungę siųstuvus ir nepraneša apie savo buvimo vietą.
Kaip pavyzdys minimas Rusijos karinio jūrų laivyno laivas „Admiral Vladimirskij“. Oficialiai jis užsiima jūrų tyrimais, tačiau šaltiniai teigia, kad jis taip pat naudojamas žvalgybai. Remiantis tyrimu, vienos misijos metu jis plaukė netoli septynių vėjo jėgainių parkų prie Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų krantų.
Kai Danijos DR komanda valtimi priplaukė prie laivo, ant denio pasirodė kaukėti ir gerai ginkluoti vyrai, matyti Danijos transliuotojo paskelbtoje filmuotos medžiagos ištraukoje.
Rusijos žvalgyba taip pat kaltinama naudojusi žvejybos tralerius, krovininius laivus ir net jachtas, aprūpintas povandeninio ir radijo stebėjimo technologijomis, teigiama tyrime.
Pasak DR, Rusijos šnipinėjimo programa vadinama akronimu GUGI, arba Pagrindine giluminių jūros tyrimų direkcija.
Per pastaruosius penkerius metus, kaip įtariama, per Švedijos vandenis plaukė arba jos uostuose prisišvartavo 27 įtartini laivai, pranešė SVT.
Šiaurės šalių visuomeninių transliuotojų dokumentiniame filme, pavadintame „Šešėlių karas“ (The Shadow War), sakoma, kad Norvegijos policija, įlipusi į du Rusijos žvejybos tralerius, užrakintame skyriuje aptiko senas sovietinių laikų radijo stotis su operatoriumi.
Norvegijos NRK teigimu, per 10 metų šalyje mažiausiai 50 Rusijos laivų „turėjo galimybę slapta rinkti informaciją“, remiantis automatinės laivų atpažinimo sistemos (AIS) duomenimis.
Anksčiau panašūs įtarimai dėl Rusijos nuskambėjo Nyderlanduose. Šalies karinė žvalgyba teigė, kad Rusija bando sudaryti Nyderlandų energijos tiekimo žemėlapį, kad sužinotų, kur galėtų būti surengtos sabotažo operacijos.
Tuo metu Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas trečiadienį žurnalistams sakė, kad neįprastos Rusijos veiklos Baltijos jūroje nepastebima.
„Baltijos jūroje, kiek mes matome su savo galimybėmis ir su sąjungininkų informacija, tai vyksta įprastinis kovinis rengimas, naujų laivų bandymai, praeitą savaitę vyko artilerijos šaudymai, šią savaitę jų nevyksta. Tai yra įprastinis aktyvumas“, – sakė jis.
„Tokia valstybė, kaip Rusija turi pajėgumus, turi apmokytus žmones, kurie gali vykdyti tokias sabotažo operacijas, tačiau mes iš savo pusės galime konstatuoti, kad nepastebime tokių pajėgumų aktyvavimo šiuo metu“, – kalbėjo ministras.
„Tiesiog pasakysiu, kad mes situaciją stebime, žiūrime, vertiname ir pagal ją yra priimti sprendimai“, – pridūrė jis.