Pokalbis su Inga Ruginiene – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Kokia situacija Lietuvoje su privalomu testavimu?
Darbuotojai jau šiaip ne taip po truputį apsipranta. Pradžia buvo ganėtinai sunki ir ta rugsėjo 13 diena mums buvo didžiulis iššūkis, nes Vyriausybė priimdama sprendimą neišaiškino, kaip tą sprendimą reikėtų įvykdyti.
Turėjome labai didelių nesusipratimų, pradedant nuo to, kad darbuotojai nelabai suprato, kaip jiems reikia tą procesą atlikti, kur jis yra atliekamas, ir baigiant tuo, kad darbdaviai interpretavo Vyriausybės nutarimą taip, kaip norėjo. Kai kas prašė galimybių paso, turėjome skundų, kad buvo prašoma skiepo patvirtinimo ir nebuvo leista testuotis, nors Vyriausybės nutarimas kalba visai ką kitą.
Buvo netgi tokių atvejų, kad rugsėjo 13 dieną darbuotojai buvo neįleisti į gamybą, nes neturėjo testo, o buvo tik užsiregistravę. Darbdaviai nežinojo apie tą pereinamąjį 10-ies dienų laikotarpį. Bet diena po dienos, intensyviai konsultuojant, atrodo, kad po truputį brendame iš nesusipratimų.
Yra nauji siūlymai, kad žmonės turės patys mokėti už savo testą. Kokia čia situacija? Ar galime sakyti, kad kažkokiose srityse yra sudėtingiau?
Pirmiausia noriu pasakyti, kad darbuotojai visą tą laikotarpį elgėsi labai atsakingai ir nereikėtų spekuliuoti tuo, kad kažkas kažko nenori daryti. Atsiradus nutarimui, kad reikia testuotis, darbuotojai tą ir padarė.
Atėjęs įstatymo projektas yra mažų mažiausiai keistas vien tik dėl to, kad mes suprantame skiepų svarbą, suprantame, kad tai yra vienas iš tų įrankių valdyti pačią pandemiją, tačiau mes pasisakome prieš prievartos panaudojimą. Įstatymas šiuo atveju būtent ir kalba apie prievartą.
Turint pakankamai sklandų tiek skiepijimosi, tiek testavimo procesą, mes nelabai suprantame, kodėl Vyriausybė vengia pateikti argumentų, kodėl reikėjo teikti įstatymo projektą, kalbantį apie prievartą skiepijimuisi, ir tuo labiau – testų apmokėjimui darbuotojų lėšomis.
Yra kalbama apie tai, kad dėl tokio sprendimo dalis darbuotojų gali išeiti iš darbo?
Tiesiog reikia suprasti, kad darbuotojai be pajamų neliks, tai tas išėjimas bus būtent į šešėlį. Tai yra ta neigiama prognozė, kurios niekas nelaukia ir niekas nenori, nes po to tuos žmones ištraukti iš šešėlio bus ganėtinai sunku.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.