• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį Seimas tik iš antro karto ypatingos skubos tvarka priėmė Vienkartinės išmokos pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) įstatymą, kuriam įsigaliojus 75 metų sulaukę asmenys galės gauti vienkartinę 100 eurų išmoką už pasiskiepijimą nuo koronaviruso.

Antradienį Seimas tik iš antro karto ypatingos skubos tvarka priėmė Vienkartinės išmokos pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) įstatymą, kuriam įsigaliojus 75 metų sulaukę asmenys galės gauti vienkartinę 100 eurų išmoką už pasiskiepijimą nuo koronaviruso.

REKLAMA

Pirmame balsavime dalyvavo ir už projektą balsavo 65 parlamentarai, o tiek neužtenka (reikia bent 71), kad įstatymo pateikimui būtų pritarta. Dalis parlamentarų tiesiog išėmė balsavimo korteles, dėl to valdančiųjų pastangos greitai įteisinti vienkartines išmokas žlugo.

Tačiau antradienio vakarą iš antro karto už įstatymą balsavo 68 Seimo narių, 3 buvo prieš, o susilaikė 7.

Įstatymą dar turės pasirašyti prezidentas. Jis įsigalios nuo spalio 18 d. Pirmos išmokos pagal priimtą įstatymą gyventojus turėtų pasiekti nuo kito mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA

Siūlė mokėti didesniam skaičiui

Visą antradienio dieną dėl šio įstatymo Seime virė itin aršios diskusijos. Valdantieji ir opozicija vieni kitus kaltino žmonių kiršinimu, lygiateisiškumo pažeidimu, baimės kurstymu ir pan.

REKLAMA

Kiek anksčiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovas ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga registravo kitokį įstatymo projektą ir siūlė išmokas mokėti didesniam skaičiui gyventojų.

Tai yra visiems, kurie sulaukė 65 metų, o taip pat tiems, kurie serga pavojingomis ligomis ir turi daugiau riziką susirgti ir numirti. Tačiau valdančiosios dauguma tokį pasiūlymą atmetė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau posėdyje dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė tam prieštaravo ir paaiškino, kad santykis mirštančių gyventojų,  grupėje iki 75 metų ir vyresnių yra 1:3. Kitaip tariant, vyresni nei 75 metų gyventojai nuo koronaviruso miršta tris kartus dažniau.

Darbo partijos frakcijai atstovaujanti Ieva Kačinskaitė-Urbonienė su kolegomis siūlė nustatyti, kad vienkartinė išmoka būtų mokama visiems 65 metų ir vyresniems asmenims, kurie priklauso rizikos susirgti sunkia COVID-19 ligos forma grupei, jei jie yra pasiskiepiję pagal visą vakcinacijos schemą viena iš vakcinų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši politikė įspėjo, kad priėmus valdančiųjų įstatymą, kyla rizika, kad dar mažiau žmonių skiepysis. Vis dėlto jos ir kolegų pasiūlymą valdančioji dauguma taip pat atmetė.

„Jeigu priimsime šį įstatymą, tai gali būti, kad po mėnesio ateisime į Seimą ir turėsime išplėsti amžiaus grupę iki 65. Vėliau dar plėsti ir už skiepijimą galiausiai mokėti visiems“, – sakė politikė ir ragino nepritarti projektui.

REKLAMA

Suskaldys visuomenę?

Konservatorius Audrius Petrošius tikino, kad valdantieji prisiima atsakomybę už priimtą įstatymą. Esą taip valstybė prisidės prie gyvybių išsaugojimo.

Jo frakcijos kolega Linas Slušnys pripažino, kad tokiu įstatymo yra perkamas gyventojų sąmoningumas, bet vylėsi, kad dar po kurio laiko taip daryti nereikės.

Darbietis Mindaugas Puidokas prieštaravo įstatymo projektui, kuris, pasak jo, skaido visuomenę, esą nesąžininga vieniems už skiepus mokėti, o kitiems nemokėti.

REKLAMA

Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ Tomas Tomilinas apgailestavo, kad įstatymo projektas priimamas ypatingos skubos tvarka, nes visuomenė neturi galimybės sudalyvauti ir pasisakyti priimant įstatymą.

Socialdemokratas Algirdas Sysas įspėjo, kad tai neišmintingas sprendimas priimti tokį įstatymą ir ateityje bus daug sabotažo priimant panašius sprendimus.

Konservatorius Andrius Navickas sakė manantis, kad niekas per daug niekas laimingas, kad tenka imtis tokios priemonės. Vis dėlto jeigu tai padės išgelbėti bent vieną žmogų, įstatymą reikėtų priimti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kam bus mokama išmoka

Seimui galutinai prisėmus Vienkartinės išmokos pasiskiepijus vakcina nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) įstatymą, o prezidentui jį pasirašius, įstatymas, kaip minėta turėtų įsigalioti jau spalio 18 d.

Vienkartinė išmoka bus mokama 75 metus sukakusiems asmenims, kurie:

  • iki 2021 m. rugsėjo 1 d. nebuvo pasiskiepijęs nė viena vakcinos nuo koronaviruso doze ir iki 2021 m. lapkričio 30 d. pasiskiepys dviem dozėmis arba viena, jeigu skiepijimą sudaro viena dozė;
  • iki 2022 m. kovo 31 d. pasiskiepys pirma, antra arba trečia vakcinos doze
  • iki 2021 m. rugsėjo 1 d. nebuvo pasiskiepijęs nė viena vakcinos doze, nes buvo sirgęs ir pasiskiepys nuo gruodžio 1 d. iki 2022 m. kovo 31 d. bent viena vakcinos doze.

Kas ir kaip mokės pinigus

Vienkartinė išmoką mokės „Sodra“. Išmoka bus mokama tokiu būdu, kaip mokama pensija ar kita „Sodros“ išmoka – tai yra į sąskaitą, atsiimant pašto skyriuje ar pristatant į namus.

REKLAMA

Išmoka turėtų būti mokama kitą mėnesį po skiepo, o vėliausiai iki kitų metų balandžio 30 d. Teikti prašymo išmokai gauti žmonėms nereikės.

Jei žmogus pasiskiepijo užsienio valstybėje ir duomenų apie tai nėra Lietuvos įstaigų informacinėse sistemose, sveikatos priežiūros įstaigai raštu arba el. būdu reikės pasiskiepijimą patvirtinančius dokumentus.

Preliminariais skaičiavimais, išmoka gali pasinaudoti apie 271,9 tūkst. gyventojų, tam iš valstybės biudžeto reikės skirti iš viso 27,19 mln. eurų.

Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu ligoninėse iš viso yra užimta 1461 lova (iš 1908), skirta COVID-19 gydymui skirtų.

Per pastarąją parą buvo užfiksuoti 1768 nauji koronaviruso atvejai.

Pirmadienį nuo šios ligos Lietuvoje mirė 16 žmonių. Iš viso jau mirė 5282 asmenys.

Nesupratau už ką tie pinigai.Už dalyvavimą eksperimente?Jei taip turėtų duoti daugiau.
Rima,kuo jūs galvojate?Nejaugi mama pasveiks ir atjaunės,kai jūs už ją paimsite tuos 100 eurų?Juk ne mamai,o jums jų reikia.
Ne seimo , ar vyriausybės reikalas duoti kažkokias išmokas . Tegu vakcinų gamintojai moka kiekvienam už dalyvavimą eksperimente . Moderna sukurta per savaitgalį , atsisėdus prie kompiuterio . Pfizer sutartį su ES sveikatos komisare Stella Kyriakides pasirašė , diktuodama savo t,y pardavėjo sąlygas .Kai tuo tarpu vakcinai nuo gripo prireikė 28,.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų