Tiek „Vilniaus viešasis transportas“, tiek vairuotojų profsąjunga susitarimą vadina kompromisiniu. Nors streikavusiems vairuotojams už nedarbo dienas sumokėta nebus, jų gerovei įmonė per metus skirs apie milijoną eurų.
Vilniečiai iš šalčio tirtantys stotelėse ir kartais kone po valandą laukdavę savo autobuso sulaukė gerų žinių – vairuotojų streikas, trukęs pustrečios savaitės, nutraukiamas. Vairuotojų profsąjunga ir „Vilniaus viešasis transportas“ pagaliau susitarė. Vilniaus meras Remigijus Šimašius džiaugiasi, kad dvejus metus trukęs konfliktas išspręstas – kolektyvinė sutartis pasirašyta.
„Tikrai buvo daug iečių sulaužyta, daug išrašyta dokumentų, daug aistrų, bet labai džiaugiuosi, kad visi savo ambicijas perlipo ir susitarimas pasiektas, kas reiškia visų pirma labai gerą žinią miestiečiams keleiviams, kad jiems mažiau reikės laukti stotelėse, mažiau grūstis perpildytuose autobusuose“, – kalba R. Šimašius.
Tad jau po pietų maršrutų ims daugėti, visiškai grįžti prie buvusių tvarkaraščių ketinama nuo penktadienio. Kai kurie vilniečiai sako – pagaliau, nes nebenori lūkuriuoti stotelėse:
„Jau praėjo pyktis. – Jau praėjo? – Praėjo. Ne taip šalta. Nu aišku, kad aš prasmės nematau, ar čia toks būdas tik tai yra, ar nėra kitų, kad tartis, kalbėti.“
„Jeigu jie pasiekė savo reikalavimus, tai džiugi naujiena. – Gerai, kad žmonės už savo atlyginimus, už savo teises kovoja? – Taip, gerai, nes mūsų valdžia per gerai gyvena, per ramiai.“
„Kai tėtis ypač autobusų vairuotojų dirba, tai iš tikro anksti keltis reikia visada, net ta pertrauka nedidelė, jis namo negalėjo grįžti, nematėm dienomis, žinokit, ir savaitgaliais reikia dirbti, ir visa kita, tai tikrai palaikom. – O atlyginimas apgailėtinas? – Mes tikimės, kad dabar padidės.“
Vairuotojų atlyginimai, pasak „Vilniaus viešojo transporto“ vadovo Dariaus Aleknavičiaus, 20-čia procentų padidėjo jau lapkritį, o nuo kitų metų sausio atsiranda ir stažo priemoka ilgamečiams darbuotojams, 10 eurų siekianti pietų pertraukos kompensacija, kokybės priemoka su aiškesniais kriterijais, apimančiais punktualumą, saugų eismą, keleivių aptarnavimą. Naujovės įmonei kainuos papildomai iki milijono eurų per metus.
„Darbuotojams darbo užmokestis už streiko dienas nebus mokamas, tačiau darbuotojams yra išlaikoma galimybė gauti sveikatingumo premiją, neskaičiuojamos bus streiko dienos apskaičiuojant sveikatingumo premiją kitais metais. Taip pat yra skiriama papildoma 30 tūkstančių suma, kuri bus panaudota darbuotojų gerovei“, – teigia D. Aleknavičius.
„Kolektyvinė sutartis įmonėje yra. Darbuotojai yra tikri savo rytojaus darbo užmokesčiu ir, be abejo, visos šalys dėjo pastangas ieškojo sutarimo, ir šiandien buvo pasiektas tas kompromisas, kuriame nei viena iš šalių nelaimėjo, bet ir nepralaimėjo“, – tvirtina profsąjungos vadovas Algirdas Markevičius.
Kolektyvinė sutartis reiškia, kad darbo užmokesčio mokėjimo ar atleidimo sąlygos nebus keičiamos be profesinės sąjungos žinios. Taip pat sutartis numato daugiau skaidrumo, už ką darbuotojui yra mokama, neapsibrėžiant tokiomis sąvokomis kaip geras ar blogas vairavimas.
„Mes labai aiškiai šnekėjom apie tuos vadovo taškus, kurie gali būti mokėjimuose ir taip toliau, tai kas yra netvaru, neaišku darbuotojams. Jie buvo pagal subjektyvius vertinimus, bet šiandien mes sutarėm, kad darbuotojui bus skiriama 30 taškų pirminiam variante. Tai labai aiškūs 3 kokybiniai kriterijai, kurie darbuotojams yra aiškūs ir gali būti įgyvendinami, tai mes tą pasiekėme“, – kalba A. Markevičius.
Gyventojams važiavimas autobusu ar troleibusu dėl kolektyvinės sutarties, pasak mero, nebrangs. „Vilniaus viešasis transportas“ papildomą milijoną išleis ne tik darbuotojų gerovei. Į gatves po kiek daugiau nei metų išriedės apie 90 naujų modernių troleibusų su autonomine rida.
Tiesa, kiek dešimčių milijonų tai kainuos, įmonė kol kas neatskleidžia. Skaičiuojama, kad viena streiko diena atsiėjo apie 150 tūkstančių eurų negautų pajamų.