Valdantieji net neneigia, kad taip gali nutikti, tačiau teisinasi, esą būtent vadovų algos biudžetinėse įstaigose labai atsiliko nuo privataus sektoriaus.
Reikalaudami didesnių algų ir orių darbo sąlygų apie pusė tūkstančio įvairių profesinių sąjungų narių žengė sostinės Gedimino prospektu į mitingą prie Seimo. Profsąjungos reikalavo stabdyti valdančiųjų suplanuotą viešojo sektoriaus darbuotojų ir statutinių pareigūnų atlyginimų reformą. Profsąjungos baiminosi, kad valdžia kitąmet didins tik minimalią algą ir atlyginimus daugiausiai uždirbantiems vadovams, o vidutiniokams jas įšaldys.
„Atlyginimai auga tik vadovams, pavaduotojams, o darbuotojų iki 2026 m. yra užšaldomi. Sakome „ne“ tokiai taupymo politikai darbuotojų sąskaita“, – sakė profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
„Ką mes sakome, mūsų negirdi. Bandoma įpiršti mums saldainį, kuris visiškai neskanus. Tą jau padarė su valstybės tarnautojais, bando statutinėje tarnyboje“, – sakė pareigūnų profsąjungų susivienijimo vadovas Saulius Džiautas.
„Matematiką išmanome, nematome jokio progreso. Norėtųsi, kad viršūnės susimažintų atlyginimus ir dalintųsi su visais“, – teigė profsąjungos „Solidarumas“ atstovė Roma Martinkevičienė.
„Katastrofiškai trūksta darbuotojų. Likusiems didėja krūviai kasdien, retai sveikata beleidžia atlikti funkcijas“, – tvirtino profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Atėję iki Seimo, protestuotojai atvirai reiškia pasipiktinimą valdančiaisiais ir ragina užleisti vietą kitiems politikams, nebelaukti dar likusių metų iki rinkimų.
Daugiau dirbsi – didesnis atlyginimas
Visgi valdantieji aiškina, jog viešojo sektoriaus ir statutinių pareigūnų reformos yra būtinos, kad institucijos dirbtų efektyviau ir žada didesnius atlyginimus tiems, kas daug dirbs ir kieno atsakomybės didesnės.
Žmonės, kurie yra aukštos kvalifikacijos, atlyginimai jų nėra konkurencingi su rinka.
„Bus leidžiama įstaigoje laibiau perskirstyti resursus. Jei mažiau išleis automobiliams, patalpoms, galės daugiau skirti atlyginimams, kas anksčiau buvo sudėtinga. Kryptis – dereguliuoti“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.
„Natūralu, darbuotojai už savo teises kovoja, protestų kultūrą iš esmės sveikinu. Bet noriu atkreipti dėmesį, kad kitų metų biudžete viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai kyla 10 ir daugiau proc. tą irgi turime matyti, reikšmingi finansai numatyti visiems viešojo sektoriaus darbuotojams, pareigūnams ir kitiems“, – tvirtino ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Tačiau profsąjungos tokiais optimistiniais valdančiųjų pažadais netiki ir baiminasi, kad kitąmet vidutinius atlyginimus gaunantys eiliniai darbuotojai didesnių algų vargu ar besulauks, skirtingai nuo valdžiai lojalių vadovų.
„Kalbos, kad biudžetas ne guminis, kad nėra iš ko kelti algų – juokingos“, – teigė profsąjungos „Solidarumas“ atstovas Ričardas Garuolis.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.