Tiesa, sekti prancūzų sprendimu žiemą parduotuvėse palaikyti vos 17 laipsnių šilumą Lietuvos prekybininkai neketina.
Ieškodamas būdų sumažinti išlaidas už brangstančią elektrą, didžiausias Lietuvoje prekybos tinklas „Maxima“ jau svarsto trečdaliu sumažinti apšvietimą parduotuvėse. Vienoje savo parduotuvėje, kurią laiko paslaptyje, stebi, kaip į mažesnį apšvietimą reaguoja darbuotojai ir pirkėjai.
Ką apie tokį sprendimą mano pirkėjai? Štai, ką jie sako:
„Regėjimas silpnas pagal amžių, bus sunkoka.“
„Gerai, kai šviesu, tamsiau bus blogiau.“
„Galėtų taip stipriai nešaldyti, naktimis mažiau elektros naudoti, vitrinų nešviesti, tokių visiškai nereikalingų dalykų.“
„Tikslas yra apie 30 proc. sumažinti apšvietimą parduotuvėse. Tik pirmiausia reikia pažiūrėti, kaip tai paveiks darbuotojų darbo kokybę, kurie ten praleidžia visą dieną ir pirkėjų apsipirkimo kokybę. Ką mes jau padarėme – lauke išjungtos reklamos“, – teigia „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Besiruošdami žiemą prognozuojamam energijos deficitui, didieji prekybos tinklai Prancūzijoje jau pasirašė bendrą susitarimą, kuriuo nuo spalio vidurio įsipareigojo ne tik trečdaliu sumažinti parduotuvėse apšvietimą, bet ir naktimis iš viso išjungti vėdinimo sistemas ir šviečiančius ženklus, o prekybos patalpose temperatūrą sumažinti iki 17 laipsnių.
Lietuvos profesinės sąjungos perspėja mūsų prekybininkus nesekti tokiu prancūzų pavyzdžiu, kad darbuotojai neperšaltų.
„Žmogus nesėdės su striuke kasoje, tai absurdas. Jei jie pradės taupyti energiją šviesai, šilumai, manau, jokie atlyginimai neišgelbės, žmonės pradės ieškoti kitų darbo vietų“, – tikina profsąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas.
Lietuvos prekybininkai mažinti temperatūros prekybos salėse teigia dar nesvarstantys, juolab kad ir pagal higienos normas privalo palaikyti mažiausiai 18 laipsnių temperatūrą. O sumažinti šaldytuvuose temperatūrą taip pat nesiryžta, kad nesugadintų produktų.
Antras pagal apyvartą prekybos tinklas „Iki“ energetines išlaidas rengiasi sumažinti vietoje dujinio šildymo naudodamas šilumos siurblius, ketina įsirengti vis daugiau saulės elektrinių.
„Higienos normos yra tokios, kurios nesuteikia didelių galimybių sumažinti drastiškai šildymą. Tačiau ką tikrai darysime, planuojame, kur yra dujinis šildymas, keisime oras–oras šildymo sistemomis“, – teigia „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
O tinklai „Norfa“ ir „Lidl“ didelių pokyčių prekybos salėse nežada, mat teigia nuolat investuojantys į išmanias, modernias ir automatizuotas energijos taupymo priemones.
„Laikomės normų kalbant apie apšvietimą, šildymą parduotuvėse, kad pirkėiai ir darbuotojai jaustųsi komfortiškai. Mūsų pastatai projektuojami taip, kad patektų nemažai saulės šviesos, kuri padeda naudoti tokį apšvietimą dienos metu“, – sako „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
„Mes didelį sunkmetį išgyvenome 2009 metais ir tada daug dalykų pasidarėme. Mes nenaudojame šiluminės energijos. Surenkama šaldytuvų šiluma ir paduodama į sistemą parduotuvėms šildyti“, – kalba „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis.
„Aibės aljanso“ atstovai užsimena, kad dalis parduotuvių jau šiuo metu gali mažiau vėsinti patalpas ir mažiau šaldyti gėrimus šaldikliuose, o tam tikrose prekybos zonose gali sumažinti ir apšvietimą.