Viename iš Paryžiaus koronaviruso patikros punktų – tikras konvejeris. Prancūzijoje antra koronaviruso banga kelis kartus smarkesnė, nei pirmoji. Per paskutinę parą šalyje – 13 tūkst. naujų atvejų. Iš patikros punktuose apsilankančių žmonių – 12 proc. gauna teigiamus atsakymus.
„Tikriname daugiau žmonių ir įranga labai jautri: aptinka net mažiausią viruso kiekį. Daug žmonių neturi simptomų, nešioja virusą ir nesijaučia ligoti“, – sako biologė Dr. Valerie Godard.
Jei virusas būtų nustatomas mažiau nei 5 proc. patikrintų žmonių – galima būtų sakyti, kad situacija kontroliuojama, bet dabar skaičiai daugiau nei du kartus didesni. Paryžiuje, Marselyje, Lione, Tulūzoje ir Lilyje jau nedirba barai ir sporto klubai, bet šį vakarą prezidentas Emmanuelis Macronas gali paskelbti ir karantiną šalyje.
Kaip tą padarė Nyderlandai, įvedę dalinį karantiną – ten dabar uždaro kavines, barus, restoranus ir įveda prievolę dėvėti kaukes patalpose.
Prancūzų mokslininkai tuo metu skuba gauti licencijas naujam COVID-19 testavimo būdui iš seilių. Toks testas užtruktų vos 40 min, kol kas jo tikslumas siekia 87 proc.
„Testas sukurtas taip, kad jo rezultatai yra lengvai suprantami. Oranžinė spalva žymi pacientą, kuris neturi COVID-19, o geltona rodo, kad testas teigiamas“, – pasakoja biologė Marine Bittel.
Londone savaitgalio vakarais žmonės vidury gatvės buriuojasi, žaidžia kriketą, lėbauja… Be kaukių. Nenuostabu, kad plinta virusas. Mančesterio gyventojai taip pat skundžiasi neatsakingu elgesiu.
Karalystėje per paskutinę parą fiksuota per 17 tūkst. naujų susirgimų, panašiai kaip ir praėjusį ketvirtadienį – rekordiniai skaičiai. O jauni britai – premjerui įvedus apribojimus labiausiai paveiktuose miestuose – nesupranta, kodėl reikėtų saugotis:
„Manau visa tai nelogiška. Bandau suprasti taisykles, bet nesuprantu, kaip tai susiję su pagrįstais faktais. Man visa tai niekaip nesusiję.“
Situacija sparčiai prastėja ir Rusijoje, kurioje šiandien pirmą kartą nuo pandemijos pradžios naujų užsikrėtimų skaičius perkopė 14 tūkst. ir mirė 239 ligoniai. Sostinėje kone trečdalis visų susirgimų, tad nuo pirmadienio ten bus įvestas nuotolinis mokymasis 6–11 klasių mokiniams. COVID-19, beje, jau persirgo milijonas rusų. Vien oficialiai 300 tūkst. dar serga.
Sunkumų patiria ir vaistus nuo COVID-19 kuriantys mokslininkai. Per porą dienų net dvi kompanijos turėjo stabdyti savo trečios stadijos tyrimus. Farmacijos milžinė „Johnson & Johnson“ laikinai sustabdė savo vakcinos trečios fazės klinikinius tyrimus su žmonėmis, kai vienam jų pasireiškė nepaaiškinamas susirgimas. O netrukus darbai stojo ir JAV farmacijos bendrovėje „Eli Lilly“. Neįvardijamas incidentas privertė nutraukti vėlyvos stadijos antikūnų preparato tyrimus su hospitalizuotais pacientais. Tiesa, situacija nedramatizuojama, mat vėlyvose fazėse išbandant vaistus ir ieškant šalutinių poveikių, nesklandumų pasitaiko.
O kol žmonija laukia vakcinų nuo koronaviruso – Japonų mokslininkai primena vėdinti ir drėkinti patalpas. Japonijos superkompiuteris paskaičiavo, kaip mikroskopiniai lašeliai ir aerozoliai plinta patalpose, kurių oro drėgmė siekia 30 ir 60 proc. Drėgnas oras perpus sumažina dalelių plitimą nevėdinamoje patalpoje. Modeliavimas parodė, ir kad veido skydai kur kas prasčiau saugo aplinką nuo viruso nei kaukės, ir kad itin svarbu laikytis atstumų.
Tuo metu ši indų šeima gedi sūnaus, kuris mirė ne nuo koronaviruso, o dėl šoko ir sielvarto, kai sužinojo, jog koronavirusu užsikrėtė JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Indas Bussa Krishna – buvo pasišventęs Trumpo fanas, ilgai meldėsi ir badavo už Trumpą.
„Jis badavo, nemiegojo ir meldėsi už Trumpo sveikatą. Šeštadienį jis ilgai neužmigo ir verkė. Sekmadienio rytą numigo iki 11 val. ir sukniubo. Sustojo širdis“, – teigia Trumpo gerbėjo mama Bussa Savitri.
Bet panašu, kad Krišnos maldos buvo išgirstos. Lyg sutapimas – prieš porą dienų Donaldas Trumpas paskelbė stebuklingai pasveikęs.