• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė palaimino naują vaiko priežiūros išmokų tvarką, o pagal ją vyrai bent du mėnesius būtinai turės išeiti tėvystės atostogų ir prižiūrėti vaikus, kitaip šeima praras išmokos dalį. Tiesa, ne visi tėvai tokiais valdžios užmojais patenkinti – ragina valdžią mažiau kištis į šeimos reikalus.

Vyriausybė palaimino naują vaiko priežiūros išmokų tvarką, o pagal ją vyrai bent du mėnesius būtinai turės išeiti tėvystės atostogų ir prižiūrėti vaikus, kitaip šeima praras išmokos dalį. Tiesa, ne visi tėvai tokiais valdžios užmojais patenkinti – ragina valdžią mažiau kištis į šeimos reikalus.

REKLAMA

Keisis ir vaiko priežiūros atostogų trukmė ir išmokų skaičiavimas. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės, nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka bus finansiškai palankesnė.

Panevėžietė Inga dalijasi 6 mėnesių pagrandukės auginimo džiaugsmais ir rūpesčiais. Vaiko priežiūros atostogų moteris išėjo dviem metams. Inga įsitikinusi, kad šeimos pačios turi pasirinkti, kas – vyras ar moteris prižiūrės vaikus, o į šeimos reikalus valdžia kištis turėtų mažiausiai.

„Nes ne visi tėčiai gali. Mano vyras, pavyzdžiui, dirba užsienyje, tai jam iš viso nepriklauso tos atostogos. Manau, pačios šeimos turi nuspręsti, kaip geriau. Ne visi vyrai gali ir išeiti“, – sako panevėžietė Inga.

REKLAMA
REKLAMA

O štai kiti gyventojai pritaria tokiai tvarkai:

„Reikia būti, o jei nenori, tai gal nereikia to vaiko daryti?“

„Sutinku. Pas mane dvynukai, tai vieną mėnesį pabuvai, kitą mėnesį jau moteriai sunku būti.“

REKLAMA

„Labiau gal tėveliai su vaikais susipažins ir susidraugaus, negu vien tik tai darbe bus.“

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija užsimojo keisti prieš tai buvusią vaiko priežiūros atostogų tvarką. Viena naujovių – neperleidžiamos dviejų mėnesių tėvystės atostogos – būtinai du mėnesius su vaiku turėtų būti tėvas ir du mėnesius mama. Kitaip šeima prarastų dviejų mėnesių išmoką. Pasak ministrės, tai – paskata vyrams gerinti ryšį su šeima, o mamai grįžti į darbo rinką.

REKLAMA
REKLAMA

„Nevadinčiau to privertimu, nes tai yra tikrai galimybė stiprinti šeiminius ryšius ir gerinti ryšį su ką tik gimusiu kūdikiu. Ir tai yra europinės direktyvos įgyvendinimas, kuris užtikrina lygias galimybes – moterims ir vyrams vienodai dalyvauti darbo rinkoje“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Tiesa, pasak Tėvų forumo valdybos pirmininko Kęstučio Mikolajūno – dalis vyrų nenorės ar net negalės pasinaudoti neperleidžiamomis dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogomis, dėl to praras pajamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš manau, kad bus žymi dalis, kuri net nepasinaudos ta galimybe arba pasinaudos tiesiog formaliai“, – sako tėvų forumo valdybos pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas.

Pasak ekonomisto Algirdo Bartkaus, jei tėtis negali prižiūrėti vaiko per būtinuosius mėnesius, tėvai nukentės finansiškai, mat sumažės apmokamų atostogų trukmė.

„Ir jeigu tėtė neprižiūrės to vaiko, tam tėtei tenkanti išmoka ji nugaruos. Ir mama tada prižiūrės. Kartu jie prižiūrėti irgi negali“, – komentuoja ekonomistas Algirdas Bartkus.

REKLAMA

Šiuo metu tėvai gali rinktis vienus arba dvejus metus išeiti apmokamų vaiko priežiūros atostogų. Pagal naujai siūlomą tvarką tėvai galėtų rinktis pusantrų metų – 18 mėnesių – arba 2 metų laikotarpį.

„Mes matėme, kad metus laiko rinkdavosi labai nedidelis kiekis tėvų vien tiktai todėl, kad ir priešmokyklinio ugdymo arba lopšelių–darželių tinklas nebuvo išplėtotas ir dažniausiai į priešmokyklinį ugdymą vaikus vesdavo nuo pusantrų metų“, – teigia M. Navickienė.

REKLAMA

Gyventojai pritaria – metų vaiko priežiūros atostogos per trumpos:

„Aš vis tiek rinkčiausi 24 mėnesių, norisi kuo ilgiau pabūti su tuo mažu vaiku. Jie gi taip greitai auga.“

„Į darželį paprasčiau nuo dviejų papulti nei 1,5 metų.“

„Metų laiko dar mažiukas – tikrai nesinori dar kažkur palikti.“

Tiesa, keičiasi ir išmokų dydžiai.Išmoka būtų mokama pasirinktinai, iki vaikui sueina 18 mėnesių – 60 proc. kompensuojamojo uždarbio, arba kol vaikui sueina dveji metai, pirmaisiais metais mokant 45 proc., antraisiais – 25 proc. kompensuojamojo atlyginimo. O per neperleidžiamus mėnesius tėvams būtų mokama 78 proc. nuo jų darbo užmokesčio popieriuje, tai sudaro 100 proc. darbo užmokesčio į rankas. Tačiau yra išmokų lubos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Abu modeliai, kurie yra dabar siūlomi naujais įstatymais yra finansiškai palankesni tėvams. Nes dabar jeigu 18 mėnesių arba 24 mėnesiai, paskaičiuojant bendrą pinigų sumą namų ūkiui išmokos gaunasi didesnės negu buvo anksčiau galimybė rinktis metus arba du“, – sakė M. Navickienė.

Vyriausybei pritarus Darbo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos keičiasi vaiko priežiūros tvarka, jai dar turi pritarti Seimas. Pokyčiai įsigaliotų jau nuo šių metų rugpjūčio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų