Tiesa, ekspertai pripažįsta – Putinas derybose taip pat pasiekė pergalių – Kongresas jau atsisako sankcijų „Nord Stream 2" bei dešimtims Rusijos galingųjų.
Vienas Vladimiro Putino pasiekimas pokalbyje su Joe Bidenu akivaizdžiai pasimatė vos įjungus vaizdo ryšį tarp Maskvos ir Vašingtono. Rusijos prezidentas šypsosi. Vakarų pasaulis ir vėl priverstas su juo derėtis. Kaip Maskvoje pasakė pavardės neatskleidusi praeivė: „Susitikimas surengtas tam, kad Putinas galėtų parodyti pasauliui, jog jis – veikiantis prezidentas, kad jis visame pasaulyje sprendžia svarbius klausimus.“
Lyderių pokalbis su vertimu truko kiek ilgiau nei dvi valandas. Baltieji rūmai po jo pareiškė:
„– Mes vis dar netikime, kad Putinas apsisprendė pulti. Prezidentas Bidenas aiškiai įvardijo kokios būtų pasekmės. – 2014 m. tai nesutrukdė Rusijai užgrobti Krymo. Kokios tos priemonės ir kodėl jos suveiks dabar? – Žiūrėsiu Jums į akis, kaip prezidentas Bidenas žvelgė Putinui į akis ir pasakė: „tai, ko nepadarėme 2014 m., esame pasirengę padaryti dabar.“
Ir nors Putinas neabejotinai džiaugiasi tuo, kad Amerikos kariai nestos ginti Ukrainos – Vašingtonas žada Ukrainą remti ginkluote. Ne tik gynybine, kaip iki šiol. Rusijai esą grėstų ir pašalinimas iš tarptautinės bankinės sistemos SWIFT. Be to – Bidenas pažadėjo konflikto Ukrainoje atveju labiau apginkluoti ir mus – Rytų Europos šalis.
Jake Sullivan, JAV nacionalinio saugumo patarėjas „– Ar svarstote siųsti karius į regioną? – Baltijos šalims, Rumunijai, Lenkijai ir kitoms – kils susirūpinimas savo saugumu ir vientisumu. Jie prašys papildomų priemonių ir karių. Ir JAV imtųsi tokių veiksmų – jei vyks tolesnis įsiveržimas į Ukrainą.“
„Tai, manau, yra labai svarbi žinia, todėl, kad Rusija be abejo visada nori ir siekia, kad NATO būtų kiek įmanoma mažiau, net ir Aljanso dabartinių valstybių gretose“, – teigia politologas Linas Kojala.
Vašingtonas Kremliui grasina ir naujomis sankcijomis „Nord Stream 2" dujotiekiui. Ir derasi su Berlynu, kad šis konflikto atveju įšaldytų projektą. Tiesa, tuo pat metu, kai Bidenas dėstė Putinui gresiančias sankcijas – įvyko akibrokštas. Siūlomame JAV gynybos išlaidų įstatymo projekte neliko eilutės apie numatomas sankcijas „Nord Stream 2" dujotiekiui, valstybės skolai ir 35-kiems įtakingiems rusams.
„Tai, kad „Nord Stream 2" nėra įstatyme – be abejo yra šioks toks laimėjimas Putinui, bet tai tikrai neužkerta kelio JAV prezidentui pakankamai greitai reaguojant į situaciją, papildomai pritaikyti sankcijas ne įstatyminiu pagrindu, o kitais teisės aktais“, – sako politologas.
Savo ruožtu Kremlius po susitikimo tradiciškai pakartojo, jog niekam nekelia grėsmės, pareiškė norintis teisinių garantijų, kad Ukraina neįstos į NATO ir nubrėžė „raudonąsias linijas“ NATO.
„Tai yra bet koks tolimesnis NATO plėtimasis į Rytus. Ir dislokavimas Ukrainos teritorijoje, o taip pat ir kitose besiribojančiose šalyse – mums grasinančių ginklų sistemų dislokavimas, ypač puolamųjų“, – tikina Kremliaus užsienio politikos patarėjas Jurijus Ušakovas.
Rytoj Joe Bidenas pokalbio su Putinu turinį aptars su Ukrainos prezidentu Zelenskiu.
„Manau, Ukrainos pergalė yra tame, kad JAV visuomet rėmė mūsų nepriklausomybę. Mus remia abi partijos. O svarbiausia, kad šiuo metu į situaciją asmeniškai reaguoja Joe Bidenas: jis imasi spręsti konfliktą, karą šalies rytuose“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodimiras Zelensky.
O eiliniai ukrainiečiai džiaugiasi bent tuo, kad kitaip nei 2014 m. – yra kur kas labiau pasiruošę karui su Rusija: „Manau, Putinas tiesiog šantažuoja, kad būtų atšauktos anksčiau Bideno įvestos sankcijos. 2014 m. dar neturėjome kariuomenės, negalėjome apsiginti. Putinas galėjo lengvai okupuoti teritorijas. O dabar tai tiesiog šantažas.“
Ir šis šantažas ginklu ir grasinimais, panašu, tik labiau stumią Ukrainą į Vakarus. Anot Baltųjų Rūmų, Ukraina turi teisę pati spręsti, kaip užsitikrinti savo saugumą. Ar Joe Bidenas su Putinu kalbėjo pakankamai įtikinamai ir Ukrainos rytuose ir Kryme sumažės įtampa, aiškės artimiausiomis savaitėmis. Kremlius neabejotinai vertins kiek režimui kainuotų Ukrainos puolimas.