Daugiabučio laiptais leidžiasi ir pasivaikščioti keliauja vilnietės Agnės laikinoji globotinė dvejų Luna. Kalytė prieglaudoje atsirado po to, kai ją į gatvę valkatauti išmetė alkoholikų šeima. Iš globos namų Luną Agnė parsivežė laikinai globai – dviem savaitėms, kol kalytė po skiepo įgaus imunitetą. O ir šeimininkei, kaip sako smagu, kad atsiradus daugiau laiko gali pagelbėti ir gyvūnui.
„Reikia globoti, reikia gelbėti, ir ne kiekvienas tai gali daryti. Tam reikia sąlygų, turi neturėti pats šuniukų, turi neprisirišti per daug. Kadangi dvi savaitės pakankamas laikas prisirišti prie augintinio. Ir aš manau, kad tai yra labai gera praktika pačiam prieš turint augintinį. Tiesiog pagloboti šuniuką iš prieglaudos“, – sako šuns globėja Agnė Tamašauskaitė.
Kol kas savo šuns mergina neplanuoja. Tad Lunai per artimiausias dvi savaites, kol ji laiką leis su Agne, bus ieškomas šeimininkas. Jeigu paieškos užtruks, mergina kalytę žada pagloboti ir ilgėliau. Tokių savanorių pastarosiomis savaitėmis, kaip džiaugiasi gyvūnų globos namų atstovai – daugėja. „Beglobio“ vadovė Danutė sako, iš viso to niekada dar nėra buvę. Moteris pasakoja sulaukusi dešimčių skambučių su prašymu paimti šunį ar katę laikinai globai. Tiesa, filmuotis dauguma laikinųjų šunų ar kačių globėjų nenori.
O Danutė paaiškina, kurie gyvūnai gali būti atiduoti laikinai globai. Pirmiausia atiduodami mažyliai, ar tie, kam reikalingas vakcinavimas.
„Kačiukams ir šuniukams po vakcinacijos, kol susidarys imunitetas, yra gyvybiškai reikalinga. Faktiškai galiu pasakyti, kad prieglaudai tai yra svarbiausia gyvybiškai reikalinga pagalba. Tiesiog po skiepo jie turi būti ne kažkur, tarp kitų gyvūnų, ne kažkur, kur ta aplinka gali juos užkrėsti, o būtent saugiai namų aplinkoje“, – pasakoja „Beglobio“ vadovė Danutė Navickienė.
Jeigu čia pakliūva kačiukas ar šuniukas turintis silpną imuninę sistemą, dažnai žūva. Mat po patirto streso, kačiukus griebia kačių gripas, kalcivirozė ar kačių maras. Šuniukus parklupdo panašios, šunims būdingos ligos. Ir svarbiausia – nuo virusinių ligų vaistų keturkojams nėra.
„Devyniasdešimt procentų, net ir daugiau nei devyniasdešimt procentų gyvūnų žūsta. Žmonės gal net nežino, kaip pavojinga yra atiduoti neskiepytą gyvūną į prieglaudą“, – teigia D. Navickienė.
Gyvūnų globos namų „Lesė“ atstovai paantrina – ką tik vakciną gavusius augintinius laikiniems globėjams atiduoti verta, o štai suaugusiems keturkojams, kurių imunitetas jau susiformavęs, nuolatinių savo šeimininkų geriau laukti ten, kur dabar ir yra – globos namuose. Mat laikinai paimtas šuo ir katinas labiau patirs žalą nei naudą, jeigu bus paimtas tik kelioms savaitėms ar mėnesiams.
„Jam reikia adaptuotis naujuose namuose. Gaut daugiau dėmesio, būt vienintelis gyvūnas, miegot lovoje ir panašiai. Ir tada po dviejų trijų mėnesių jį vėl grąžiną į prieglaudą, kur yra triukšmas. Tai gyvūnas dar labiau stresuoja. Tai toks namų pasimatavimas tikrai nėra gera idėja. Mes laikiną globą duodam, jeigu žmogus jį fotografuoja, filmuoja ir sutinka palaikyti, kol šuniukas ras naujus namus“, – kalbėjo „Lesės“ atstovė Diana Makarovaitė.
Kol kas laikinai globai atiduodami pavieniai gyvūnai. Kur kas daugiau jų bus po kelių savaičių, kai katės ir šunys atsives jauniklių, tada gyvūnų globos namai, deja, bet pradeda sparčiai pildytis naujais gyventojais, kuriems ir prireikia laikinos globos.