Tačiau protestuojantys ūkininkai žemės ūkio ministro neišvydo – jis komandiruotėje pas arabus, o pas protestuotojus atėjęs viceministras palinkėjo palaukti, kol Europoje pieno rinka nurims ir kainos pačios pakils.
Užgavėnių įkvėpti ūkininkai po Žemės ūkio ministerijos langais inscenizuoja kivirčą su perdirbėjais ir prekybininkais ir gyventojams dalina pieną:
„Ko jūs čia laukiate, ar negalite nueiti į parduotuvę ir nusipirkti? Prekybininkai skursta šiais laikais.“
„Klausyk, ūkininkai pieną dalina už centus, mes gauname centus.“
„Palaukit, palaukit, už eurą parduoda, o mes nemokamai dalinam. Man gyventi reikia. O man nereikia? Ką tu veiksi su pinigais? Aš tai turiu, kur juos išleisti.“
„Pažiūrėkite, kaip ūkininkas atrodo, ar panašu, kad jam reikia pinigėlių?“
Prieš dvi savaites per protestus prie prekybos tinklų būstinių ir pieno perdirbimo įmonių ūkininkai būtent šiandien kvietė derybų, tačiau ministerija jas atidėjo penktadieniui, mat ministras Kęstutis Navickas šiuo metu lankosi Saudo Arabijoje ir Jungtiniuose Arabų Emiratuose, kur kartu su maisto pramonininkais ieško rinkų lietuviškai produkcijai: „Labai norėčiau, kad jis būtų su mumis ir dirbtų mūsų naudai. O ne tvarkytų kitus reikalus, kurie nėra esminiai.“
Iš Šakių atvykę ūkininkai prie ministerijos atsivežė apie 3 tonas pieno. Pirmieji vilniečiai, atvykę iš atokiausių sostinės mikrorajonų net su kibirais, į eilę rikiuotis pradėjo likus dar 2 valandoms iki dalybų. Žmonės giria perdirbėjų konvejerių nepaliestą pieną ir tikina palaikantys ūkininkus:
„Svarbiausia palaikyti ūkininkus, augau kaime, žinau, kaip uždirbama. Nesąmonė daroma su ūkininkais.“
„Neteisybė, jei kapeikas moka, o parduotuvės ima, kainos užkeltos.“
„Pienas 1,70 euro – mes mažinam kainas. 10 centų numetė – mes mažinam, sarmata.“
„Parduotuvėse pienas labai brangus. Kokybė jo, ko gero, ne tokia, manau, dauguma iš miltelių padaryta.“
„Susirauginau, labai skanus pienas. Iš parduotuvės negaliu valgyti rūgpienio, o čia – normaliai.“
„Labai užjaučiame mūsų valstiečius, žemdirbius, nenorime, kad išskerstų mūsų karvutes.“
Ūkininkai už pieną iš vilniečių nusprendė pinigų neimti, o jei kas ir įbruka eurą kitą, pinigus žada pervesti labdarai – Ukrainos radarams: „Pinigų neimame, prašom 1482, tik tokius pinigus imame šiandien, Ukrainai paaukoti.“
Po žemės ūkio ministerijos langais ūkininkai atvyko ne tik pieną dalinti, bet ir dar kartą pareikalauti Vyriausybės veiksmų siekdami didesnių pieno supirkimo kainų.
„Ar ūkininkas yra klounas? Tyčiojasi iš visų pusių, kokį paskelbimą bepadarytų, mes nieko negalim, tai perdirbėjų per daug, tai pieno perteklius, tai trūkumas, nuomonės neturi, nesusikoncentravęs į pieno rinką, atrodo, lyg jam visai neįdomu“, – kalba ūkininkas Eimantas Eigirdas.
„Pagrindinis akcijos tikslas – atkreipti dėmesį, kad į pieno krizės suvaldymą turi įsitraukti Vyriausybės aukščiausi vadovai. Tik Vyriausybėje yra tikri sprendimai, kurie gali suvaldyti krizę, Žemės ūkio ministerija tam per silpna. Tikslas – kad kaina būtų teisinga žemdirbiui, kas dabar mokama – pasityčiojimas“, – tvirtina ūkininkas Martynas Puidokas.
Ministrui Navickui viešint arabų kraštuose, pas protestuotojus atėjo viceministras Paulius Astrauskas. Nors ir neatsisakė ūkininkų įteikto pieno, pažadų padidinti pieno supirkimo kainas viceministras nedalina.
„Dar neturime turinio, dėl ko derėsimės, bet mes iš ministerijos esame pasiruošę derybinį objektą, dėl ko galėtume derėtis su ūkininkais. Tikimės, kad rinkose kainos pradės stabilizuotis ir sektoriuje natūraliai pradės didėti pieno kaina“, – sako P. Astrauskas.
Jau trečią savaitę dalinantys gyventojams pieną visoje Lietuvoje ūkininkai į Vilnių žada sugrįžti penktadienį. Į susitikimą ministerijoje ūkininkai kviečia ir premjerę Šimonytę bei perdirbėjų ir prekybininkų atstovus.